15 gün önce Patriot’a ihtiyaç yok denilirken 15 gün sonra ne değişti?


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Başbakan Erdoğan’ın ‘çarklarından birinin de patriot füzeleri konusunda meydana geldiğini’ belirten Vural, “Artık Sayın Başbakan çarkçıbaşı. Rahmetli babasını rahmetle anıyorum; kaptan olduğunu biliyoruz. Muhtemelen o kaptanlık yaptığı gemide herhalde çarkçıbaşılık yapıyordu” dedi.

 Başbakan Erdoğan’ın 15 gün önce Türkiye’nin NATO’dan patriot füzesi talebinin söz konusu olmadığını belirterek, bu haberi yapan yabancı haber ajansına tepki gösterdiğini anımsatan Vural, “Daha 15 gün sonra ne yapılacağını bilmeyen Başbakan bu patriot füzelerinin kimin için kurulduğunu da açıklamak zorundadır. NATO Genel Sekreteri, ‘bu uçuşa yasak bir bölge oluşturmak amacıyla kullanılmayacak’ dedi.

 Bu mesaj kime? Türkiye’ye. Türkiye BM’ye ‘tampon bölge kuralım ve bunun için de uçuşa yasak bölge gerekir’ demişti. Görülüyor ki Türkiye’nin bu tezi ve yaklaşımı NATO tarafından reddedilmiştir. O zaman soru şu? Bu füzeler kimi korumak için getiriliyor? Bu füzelerin Kürecik radar üssüyle ilgisi var mıdır, yok mudur? Reuters’un demek ki Başbakanın bile bilmediği şeyleri bilen kaynakları var. Öyleyse devletin içindeki bu bilgileri kim dışarıya servis ediyor ya da dışarıdan Türkiye’ye empoze edilen bir inisiyatif midir, diye sormadan edemiyorum” şeklinde konuştu.