17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk çetesi özgürlüklerimizi, hukukumuzu, demokrasimizi çaldı


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, 17-25 Aralık soruşturmasının yeniden açılması ve buna dayanılarak haklarında Meclis soruşturması açılan dört eski bakanın Yüce Divan’a gönderilmesi gerektiğini söyledi. 

Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, 2014’ün Türk demokrasisi için kara bir yıl olduğunu söyledi. 17-25 Aralık soruşturması sonrasında diktatörlüğe geçiş yasaları çıkarıldığını öne süren Vural, “17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk çetesinin özgürlüklerimizi, hukukumuzu, demokrasimizi çaldığı bir yıl oldu. Sadece paralarımıza değil, özgürlüğümüze, hukukumuza, haber alma özgürlüğümüze el uzatıldı” diye konuştu. 

İnsanların yazdıklarından, konuştuklarından sorgulanır hale geldiğini ifade eden Vural, herkesin makul şüpheli olduğunu savundu. 

Vural, 2015’in ise herkesin mutlu olduğu, umutların yeşerdiği, genel seçimde Türkiye’nin demokrasisini güçlendirecek, birlik, bütünlük ve kardeşliği pekiştirecek milli irade yılı olmasını diledi. 

AK Parti’nin “Yeni Türkiye” sloganına uygun bir kanun teklifi hazırladığını anlatan Vural, “17-25 Aralık toplumda büyük öfke ve kızgınlığa yol açtı. Millette yarattığı travmanın unutturulması amacıyla bazı sözcüklerin çıkarılması istenmektedir” dedi. Vural, Takvimde Tarih Mebdeinin Tebdili Hakkında Kanun’da değişiklik teklifiyle, bir yılın 363 günden oluşmasının, 17 ve 25 Aralık günlerinin yıllık takvimden çıkarılmasının öngörüldüğünü, Günün Yirmidört Saate Taksimine Dair Kanun’da da saatlerden 17.24.59 ila 17.25.59’a denk gelen sürelerin çıkarılmasının teklif edildiğini belirtti. 

Vural, “rüşvet, yolsuzluk ve hırsızlık gibi sözcüklerin darbeyi çağrıştırdığı gerekçesiyle sözlüklerden çıkarılmasının” da kanun teklifinde yer aldığını, bu hükümlere aykırı hareket edenlere 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörüldüğünü kaydetti. 

Teklifinin tüm milletvekillerinin imzasına açık olduğunu dile getiren Vural, “Teklifime AKP milletvekillerinin imza atacaklarına gönülden inanıyorum” diye konuştu. 

Basın toplantısına getirdiği “hediye paketlerini” de gazetecilere dağıtan Vural, bunların “yeni Türkiye’nin yeni yıl hediyeleri” olduğunu söyledi. Vural’ın dağıttığı hediye paketlerinden uyku maskesi, ağız bandı, kulak tıkacı, plastik kelepçe, kuru soğan, çeyrek simit, bir adet zeytin ve üzerinde “Yine Sana Hüsran” yazan piyango bileti çıktı. 

Oktay Vural, “Yeni Türkiye’de görmeyeceksiniz, konuşmayacaksınız, duymayacaksınız. Bunlar yapılırsa kelepçe hazır” dedi. 

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Vural, televizyon sunucusu Sedef Kabaş’ın bir sosyal paylaşım mesajından dolayı gözaltına alınmasını, “Tuzun koktuğu nokta. Bu bir tehdittir, sindirmedir, korkutmadır” ifadesiyle değerlendirdi. Türkiye’de artık hükümetin savcıları ve hakimleri olduğunu öne süren Vural, “HSYK’nın, bir partinin isteklerine göre hareket eden bu zihniyete karşı da mücadele etmesi gerekiyor” diye konuştu. Vural, Kabaş’ın gözaltına alınmasının, özgürlüklerin tam anlamıyla kısıtlandığını ortaya koyduğunu savundu. 

17-25 Aralık soruşturmasını yürüten savcıların HSYK tarafından görevden uzaklaştırılmasına ilişkin değerlendirmesini soran gazeteciye, elini “hayır” anlamında sallayarak, “Ne demek istiyorsun? Siz darbecisiniz galiba” esprisi yaptı. Vural, daha sonra soruyla ilgili görüşlerini dile getirirken, “Bu savcının altına trilyonluk arabayı veren kimdi? Savcıya oğlunu aracı olarak gönderen, ondan medet uman kimdi? ‘Destan yazdı’ diyorlardı. Aradığımız hukuk, adalet, tarafsız yargı Türkiye’nin ihtiyacıdır. AKP yargıyı siyasallaştırarak kendi anlayışını millete zorla kabul ettirmek istiyor” dedi. 

Vural, dünkü MGK toplantısının yapıldığı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki salonda Atatürk portresinin olmadığının dikkati çektiğinin belirtilmesi üzerine, şunları söyledi: 

“Yazıklar olsun. Bir kastı ortaya koyuyor. Milli kurtuluş olmasaydı Milli Güvenlik Kurulu mu olurdu? Belki olmamasında da fayda var. MGK’nın Türkiye’nin milli güvenliği yerine PKK’nın milli güvenliğini sağlayacak çözüm sürecinin altına imza atmasından, terör örgütünün özerk alanlar ilan etmesinden dolayı Atatürk’ün orada bulunmasından korkmuş olabilirler. Bu Cumhuriyet kendisini korumayı bilecek millete sahiptir. Bunu yadırgadığımı ifade etmek istiyorum.” 

Vural, Türkiye’nin 2014 büyümesinin yüzde 5’in altında kalacağının ifade edilmesi üzerine, Türkiye’nin bu adımlarla 2023’e varamayacağını belirtti. Türkiye’nin yurt dışından kaynak gelmesiyle büyüyecek noktaya getirildiğini söyleyen Vural, bu büyüme oranıyla Türkiye’nin refah yakalayamayacağını kaydetti. 

Oktay Vural, dört eski bakanla ilgili Meclis Soruşturma Komisyonu’nun haftaya vereceği kararla ilgili beklentisinin sorulması üzerine, “Her şeyden önce Meclis soruşturmasına konu olan rüşvet ve yolsuzluk soruşturması yeniden açılmalı ve gerçekten Cumhuriyet’in savcısı takip etmelidir” dedi. 

Bakanların operasyonla ilgilerinden dolayı soruşturmaya konu olduğunu anlatan Vural, “TBMM dört bakanı Yüce Divan’a göndermeli ve Yüce Divan’da 17-25 Aralık süreciyle ilgili dört bakanla ilişkili olan, koordine eden kimse ona kadar gitmeli. Yargıya müdahale eden zihniyet dahil olmak üzere yargılama yapılmalıdır” diye konuştu.