Köylülerimiz, 2-B’de düzenlenen fahiş rayiç bedellerin altından kalkamaz, bunları ödeyemez


2B MAĞDURLARI DAĞA MI ÇIKSINLAR?

05 Mart 2013 MHP Grup Başkanvekili Vural, bir grup milletvekili ve Antalya’nın Aksu İlçesi Topallı Köyü’nden gelen ve kendilerini ”2-B mağdurları” olarak nitelendiren vatandaşlarla birlikte Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

ANKARA – MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ”Dağda bu toprakları koparmak isteyenlerle barış adı altında görüşmeler yapanlar, bu topraklara sahip çıkanların hakkına riayet etmiyor. Ne yapsın bunlar? Dağa mı çıksınlar, silah mı alsınlar?” dedi.

Vural, partisinden bir grup milletvekili ve Antalya’nın Aksu İlçesi Topallı Köyü’nden gelen ve kendilerini ”2-B mağdurları” olarak nitelendiren vatandaşlarla birlikte Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Vural, bu insanların 2-B arazilerinin satışında uygulanacak rayiç bedelleri ödeme imkanları olmadığını söyledi.

Bu kapsamda satılacak arazilerin dönümüne 25 ile 75 bin lira arasında fiyat biçildiğini bildiren Vural, ”5 dönümü olsa asgari 150 bin lira para isteniyor. Bu insanlar bu topraktan yılda 3 bin lira kazanıyor. 50 yıl çalışsalar ödeyemezler. Böyle bir insafsızlık olur mu? Bunlar Deli Dumrul’u geçtiler. Bin köylünün sırtına, toprağını kendisine sat” dedi.

Bu insanların rant peşinde olmadığını, sadece o topraklardan doymak istediklerini ifade eden Vural, şöyle devam etti:

Böyle bir zalim yönetim, böyle bir zalimlik olur mu? Sen kimsin? Bu kişileri toprağından, köyünden ediyorsun. Yeter artık canım, yeter. Öyle oyunlar oynanıyor ki, aynı tarla, Gürpınar Mahallesi’nde 15 bin lira belirlemişler, Topallı Köyü’nde 25 bin lira. Böyle bir rezalet olur mu? Bu da AKP milletvekilinin köyü. İnsafsızlık yapmayın. Bu memleketin evlatları hangi partili olursa olsun, böyle bir ayrımcılık yapılmasını kabul etmemiz mümkün değil. Bu güç hayatımızın her alanına müdahale etmeye başladı. Bugün topraklara, köylülere kadar müdahale ediyor.”

”Hak haklının olmalıdır”

Birlikte mücadele edilmesi gerektiğini ifade eden Vural, ”Kim güçlü görsünler. Millet mi yoksa sırça köşklerde oturanlar mı?” diye konuştu.

Vural, şunları söyledi:

Dağda bu toprakları koparmak isteyenlerle barış adı altında görüşmeler yapanlar, bu topraklara sahip çıkıp eken ve biçenlerin maalesef hakkına, hukukuna riayet etmiyor. Hakkını gasp ediyor. Ne yapsın bunlar? Dağa mı çıksınlar, silah mı alsınlar… Ne yapsınlar? Hak haklının olmalıdır. Hak, elinde silah tutanın, zorbalık yapanın, güçlünün olmamalıdır. Bunlar sadece haklarını arıyorlar. Topraklı köyünde toprakları ekmek istiyorlar. O topraklarla doymak ve hepinizi doyurmak istiyorlar.”

Devletin kamulaştırırken dönümüne 6 bin lira verdiğini, satarken 85 bin lira rayiç bedel belirlediğini ifade eden Vural, ”Bu kadar insafsızlık olur mu? Bunların yaptığı Robin hüplük, hüpletiyorlar milleti. Deli Dumrul’u geçtiler. Sizleri, topraklarımıza kadar el uzatan bu güç karşısında hep beraber mücadele etmeye çağırıyorum” dedi.

Bir gazetecinin vatandaşlara, arazilerinin turizm mekanlarına ne kadar uzaklıkta olduğunu sorması üzerine, vatandaşlar, 25-30 kilometre, belki daha fazla mesafede olduğunu söylediler.

”Turizm merkezi yapılabilecek yerler mi?” sorusuna karşılık vatandaşlar, kendilerinin tarım arazisi olduğunu ifade ettiler.

Bunun üzerine Oktay Vural, ”Bunlar dağdakileri ovaya, ovadakileri de dağa çıkaracaklar. Böyle olacak galiba sonunda. Uygulamaları bu” şeklinde konuştu.

Topallı Köyü’nden gelen vatandaşlar da 2-B ile ilgili sıkıntılarını anlattı.