4 Mayıs Dolmabahçe Görüşmesinin sır perdesi aralanmalı, bu görüşme açıklanmalıdır


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkan Vekili Oktay Vural, “Dolmabahçe görüşmelerinin sır perdesi aralanmalıdır. Mezara kadar giden neler olacaktır. Bu görüşme açıklanmalıdır.” dedi.

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nde ‘Anayasa Sürecinde Türkiye’ konulu konferans vermek için Isparta’ya gelen MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, parti il binasında düzenlediği basın toplantısında muhtıra hatırlatması yaptı.

27 Nisan muhtırasına karşı hükümetin o gün saat 15.00’e kadar gıkını çıkarmayıp daha sonra açıklama yaptığını ileri süren Oktay Vural, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın muhtıradan sonra dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’a karşı yaptığı ‘Otur oturduğun yerde sen benim memurumsun’ açıklamasını tablet bilgisayar aracılığıyla izlettirdi. Bülent Arınç’ın bu konularda konuşmayı çok sevdiğini anlatan Vural, şöyle konuştu: “Arınç diyor ki, ‘Otur oturduğun yerde sen benim memurumsun’. Gerçekten muhtırayı veren Genelkurmay Başkanını Genelkurmay Başkanı olarak oturttular yerinde, altına da zırhlı araba verdiler. İşte bunlar zor zamanlarda korkak, kolay zamanlarda övünen tiplerdir. 12 Eylül’de gıkları çıkmadı, 28 Şubat’ta siyasetlerini terk ettiler. 27 Nisan’da Genelkurmay Başkanı hükümete karşı açıklama yaptı 15.00’e kadar bekleyip sonra açıklama yaptılar. Madem öyle bir muhtıraysa neden onu orada oturtuyorsun, madem memurunsa neden görevden alamıyorsun? Bu süreç içerisinde kim kimin değirmenine su taşımıştır. Hangi mihraklar bu yönlendirmeleri yapmıştır?”

Bugün bütün bunların açıklanması gerektiğini anlatan Vural, şunları söyledi: “Şimdi kalkıp buralarda 27 Nisan’la ilgili bir şey söylüyorlar. Şimdi kalkıp muhtıra diyorlar. 2010’da AK Parti’nin kılavuzu Hüseyin Çelik konuşuyor. Muhtıra değil diyor. Buyurun bunu da izleyin. Biri muhtıra diyor diğeri değildir diyor. Onlar bu süreçten faydalanmak istemiş MHP bu süreci açıkçası demokratik kurallar içinde çalıştırmıştır. O bakımdan bugün 27 Nisan münasebetiyle birçok konuşma yapılacak, ama tablo burada. ‘Otur oturduğun yerde sen benim memurumsun’ diye ahkam kesiyorsun da bu adam muhtıra vermişse niye görevde durmuştur? İş işten geçiyor, yapılıyor, bitiriliyor; 22 Temmuz seçimlerinde AKP’nin değirmenine su taşıdığı için belki de bunu bir siyaset malzemesi olarak seçim meydanlarında kullandılar. Onun için 4 Mayıs Dolmabahçe görüşmelerinin sır perdesi aralanmalıdır. Bu görüşme açıklanmalıdır. Mezara kadar giden neler olacaktır. Bunların hep sır küpleri var. Ama bu sır küplerinin içindeki sırları biz deşifre etmeye devam edeceğiz.”