Akil Adamlar komisyonu, millet işgale direnmeyin diyen işbirlikçi Heyet-i Nasiha’nın müsveddesi


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Akil İnsanlar Heyeti’nin ”çözüm sürecinin propaganda timi” olduğunu savunarak, ”Akil adamlar hemen cübbelerini, kimliklerini çıkartmalılar, bulunduğu kurumlardan çıkmalılar, AKP’ye üye olmalılar. AKP’de mertçe siyaset yapsınlar” dedi.

Vural, Akil İnsanlar Heyeti’nin dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile buluşmasını, ”Akgiller tiyatrosu galasını yaptı. Akgiller, Osmanlı döneminde İngiliz işgalini millete hazmettirmek için kurulan Heyet-i Nasiha’nın müsveddeleridir” sözleriyle eleştirdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in, bu benzetmeyi ”densizlik” olarak nitelediğini anımsatan Vural, ”Asıl densizlik milletimizin aklını yok sayıp akıl öğretmeye çalışmaktır” ifadesini kullandı.

Başbakan Erdoğan’ın daha önce topçularla, popçularla, yazarlarla, akademisyenlerle, sivil toplum örgütleriyle, kadınlarla aynı görüşmeleri yaptığını anlatan Vural, ”Bu kişilerin, AKP siyaseti için kullanılıp bir kenara atılmanın dışında ne sonuç alındı-” diye sordu.

Akil İnsanlar Heyeti’nin programın içeriğini, çözümün ne olduğunu ve ne yapacaklarını bilmediğini öne süren Vural, şunları söyledi:

”Bu toplantı ve bu süreç, Akgiller Komisyonu’nun AKP’nin propagandası amacıyla oluşturulmuş şovdan öte anlam taşımadığı çok açıktır. Başbakan, dünkü Akil Adamlar toplantısında, ‘Bu ülkede teröre kazanacağı ya da kaybedeceği oy çerçevesinde bakanlar oldu’ demiş. Bu sürece oy diye bakan kendisi. Anketler ve Bursa’da gidişe itirazı olanların haykırması Başbakan’ı telaşlandırdı. Toplumun yüzde 78’i bu müzakerenin karşısında. AKP bunu gördüğü için süreci hazmettirme operasyonunun parçası olarak Akgiller’i kullanmak istiyor. Bunun, süreci hazmettirmek için propaganda timi kurmaktan öte anlamı yoktur. Akgiller, AKP-PKK mutabakatını halka hazmettirme göreviyle görevlendirilmiştir. Bu insanların hepsi AKP’nin istismar ettiği kişiler konumuna düşürülmüştür. Bu davete ‘hayır’ diyemeyenlerin arkasındaki tek şey hükümetin baskısıdır, şantajıdır, tehdididir. Akil adamlar, hemen cübbelerini, kimliklerini çıkartmalılar, bulunduğu kurumlardan çıkmalılar, AKP’ye üye olmalılar ve AKP’de mertçe siyaset yapsınlar. Dolaylı siyaset aktörü olarak medyayı, köşeleri işgal etmek demokrasiye yakışmıyor. Adam gibi adınızı koyunuz. Terörü, terörün istek ve taleplerini meşrulaştırmak isteyenlerle ortak bir payda oluşturulamaz.”

Vural, Başbakan Erdoğan’ın, terör örgütünün meşrulaştırılacağı gerekçesiyle Meclis’te komisyon kurulamayacağını ifade etmesinden 10 gün sonra araştırma komisyonu önergesi verildiğini belirterek, ”Öcalan tak istiyor, Erdoğan şak yapıyor” ifadesini kullandı. Terör örgütünün, AKP’nin zihniyetini teslim aldığını iddia eden Vural, ”Bu siyasetin, bu bedenin, bu ruhun onuru, şerefi yok mudur- Bunlar diliyle kalbi, dünüyle bugünü bir olmayanlardır” diye konuştu.

Doğu ve Güneydoğu’da terör örgütüne karşı olan Kürt kökenli vatandaşlardan şikayetler aldıklarını ifade eden Vural, insanların devlet dairelerinde ya da belediyelerde Türkçe talepte bulunduklarında kötü muamele gördüklerini anlattığını öne sürdü. Vural, ”Bu memleketin ne hale dönüştürüldüğünün farkında mısınız- Ülke yol geçen hanına döndü. Terörist istediği gibi giriyor çıkıyor. Bugün Doğu ve Güneydoğu’dan PKK çekilmiyor, güvenlik güçleri çekiliyor” dedi.

Anadolu’da insanların ekonomik kriz yaşadığını ve haciz kıskacında olduğunu savunan Vural, Türkiye’de 14 milyon icra dosyası bulunduğunu, 100 bin nüfuslu ilçede 35 bin icra dosyası açıldığını, karşılıksız çekin yüzde 40 arttığını ifade etti.

Vural, Başbakan Erdoğan’ın 2012’deki milli gelir artışından övgüyle söz ettiğini dile getirerek, kişi başı milli gelirin bir önceki yıla göre aylık 1 lira 33 kuruş, günlük 4,4 kuruş ya da 10 cent arttığını öne sürdü ve bu miktardaki parayı basın toplantısını izleyen gazetecilere dağıttı. Vural, gelir dağılımı dengesizliğinden dolayı alt gelir grubunda olanlara 4 cent düştüğünü söyledi.

Akil İnsanlar Heyeti listesine meslek kuruluşu başkanlarının da girdiğini hatırlatan Vural, ”Zannedersiniz esnafın bir eli yağda, bir eli balda” diye konuştu.

Vural, bir soru üzerine, kurulması planlanan Meclis araştırma komisyonuna, hukuki boyutuna bakmadan siyasi iradeleriyle karşı çıktıklarını, komisyonun terör örgütünü meşrulaştırmak amacı taşıdığını iddia etti.