AKP, BDP ve İmralı’dan oluşan Oslo Koalisyonu açlık grevi tiyatrosu oynadı


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AK Parti devlet tiyatrosunun ‘açlık grevi’ oyununun başarıyla oynandığını belirterek, “Türkiye’yi bölme ve parçalama senaryosunun ilk sahnesi açılım, ikinci sahnesi Habur, üçüncü sahnesi Oslo, dördüncü sahnesi açlık grevi, beşinci sahnede de ateşkes oyunu var. Finale ilk adım; demokratik özerklik, son bölüm; dört parçalı Kürdistan’ı birleştirerek büyük Kürdistan’ı kurmak” dedi.

Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, dün sona erdirilen açlık grevlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “AKP devlet tiyatrosunun yeni sezonda açtığı açlık grevi oyunu bütün milletin gözü önünde başarıyla oynanmıştır” diyen Vural, terör örgütünün kendi yol haritasını uygulatmak için Türkiye’ye siyasi çözüm dayattığını, hükümetin de bu yol haritası ekseninde devleti ve milleti çözülmeye götürdüğünü ileri sürdü.

Terör örgütü ve PKK’nın vesayetinde Türkiye’yi yönetmek isteyenlerin açlık grevleriyle esir alındığını, yönlendirilmiş ve hükümetin baskı ve şantaja boyun eğdiğini belirten Vural, iktidarın, açlık grevleri karşısında dirayetli bir duruş sergileyemediğini söyledi.

ARINÇ’A TEPKİ

Oslo’da devleti masaya oturtanların, bu sefer de açlık greviyle devleti müzakere sürecine soktuğunu belirten Vural, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın açlık grevlerinin sona ermesiyle ilgili ifadelerinin de esef verici olduğunu söyledi. Arınç’ın ‘bu eyleme son verenlerin terör örgütünün amaçlarına alet olmadıklarını’ belirterek, greve son verenlere, Türk milletini üzüntüden kurtardıkları için teşekkür ettiğini belirten Vural, şöyle devam etti:

“Bu nasıl bir aymazlıktır? Bu nasıl bir zihniyettir? Şehit analarını ağlatanlar, askerine, polisine kurşun sıkanlar, Serap’ı yakanlar Başbakan Yardımcısı tarafından teşekkürle taltif ediliyor. Serap’ı yakanlara teşekkür ediyor, Halkalı bombacılarına teşekkür ediyor. Bu millet adına bizi üzüntüden kurtarmışmış; bu nasıl bir zihniyet ya? Belki de bu sözleri kullandığı zaman 5 vatan evladımız şehit oluyor. Terörle böyle mücadele mi edilir? Herhalde devlet üstün hizmet madalyası verdirecek bunlara. Ne kadar garip bir açıklamadır ki; ‘eylemi sona erdirenler terör örgütünün amaçlarına alet olmamıştır’ diyor. Allah akıl, fikir, izan versin.”

Pis ve esef verici bir tiyatronun sahneye konduğunu ve millete hazmettirildiğini belirten Vural, “Milletin anasını ağlatıyorlar, ‘analar ağlamasın’ diye demokratik açılım… Açlık grevi yapıyorlar, ‘millet üzüntüden kurtulsun’ diye anadilde savunma getiriyorlar. Bu millet bir oynamaya başlarsa vallahi…” diye konuştu.

“AKP’nin devlet tiyatrolarını neden kapatmak istediğini anladık. Çünkü ‘tiyatroyu ben oynayacağım’ diyor. ‘İşin hasını ben yaparım’ diyor” ifadelerini kullanan Vural, Başbakan Erdoğan açlık grevlerini eleştirirken, el altından hükümetin İmralı ile görüştüğünü söyledi.

“BEŞİNCİ SAHNE ATEŞKES”

Bu süreç içinde Başbakan Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı Gül’ün, Arınç’ın, Demirtaş’ın, Baydemir’in ve Öcalan’ın rollerinin gayet iyi görüldüğünü belirten Vural, “Herkes rolünü oynadı; bazen iyi polis, bazen kötü polis safsatasıyla, sonuçta yeni oyunlara perde açıldı. Bu oyunun Türkiye’yi bölme ve parçalama senaryosunun ilk sahnesi açılım, ikinci sahnesi Habur, üçüncü sahnesi Oslo, dördüncü sahnesi açlık grevi, beşinci sahnede de ateşkes oyunu var, belli. Zaten kış geldi, terör örgütü inine çekilecek. Sonra finale ilk adım; demokratik özerklik. Ne var canım; anadilde eğitim de gelir. Son bölüm; dört parçalı Kürdistan’ı birleştirerek büyük Kürdistan’ı kurmak” diye konuştu.

Terör örgütü ile yapılan mücadelenin de aslında göstermelik bir mücadele olduğunun ortaya çıktığını ifade eden Vural, “Terör örgütünün siyasal amaçları meşrulaştırılıyor, muhatap alınıyor ve bir taraftan millete silah sıkılıyor, bir taraftan da güya bu silahı bırakmak için de bu oyunu oynuyorlar” dedi.

Milletin bu senaryoyu hazmetmeyeceğini kaydeden Vural, “Böyle bir zilleti millete yaşatıyorlar, utansınlar. Bu iktidarın muhafazakarlıkla alakası yoktur. Bu milletin ruhunu temsil etmeyen bir parti haline gelmiştir Artık PKK ve siyasal Kürtçülük AKP’yi vesayet altına almıştır. MHP olarak devletin sözde açlık grevleri yoluyla PKK terör örgütü tarafından bir masaya oturtulmuş olmasını esefle karşılıyoruz. Bu anlayışla terör örgütü ile mücadele değil, terör örgütü cesaretlendirme yarışına girişmiştir. Terörle mücadele ediyorum diyen AKP hükümetinin bu söylemlerinin lafta kaldığı açık net ortaya çıkmıştır” dedi.

“NE KOSTERİ, BUNLAR KİMLİĞİMİZİ VAAT EDİYORLAR”

İmralı’ya koster vaadi sonucu açlık grevlerinin sona erdiğine ilişkin haberlerle ilgili bir soruyu cevaplayan Vural, “Bırakın, ne kosteri ya. Bizim kimliğimizi, egemenliğimizi, dilimizi vaat ediyorlar. Bırakın kosteri. Sayın Öcalan’ın yatta dolaştığına dair haberler vardı. Ona tahsis edilmiş yat ortaya çıktı belki de. Muhtemelen Arınç Öcalan’la görüşüp bu işi çözmüş olabilir. Ama önemli olan bu oyun oynanırken kaybettiklerimiz” dedi.

Bir gazetecinin ‘Sizin söyleminizle son perde Öcalan’ın serbest bırakılması mı?’ sorusu üzerine Vural, “Kesinlikle. Bunu zaten Hüseyin Çelik söyledi; ‘Ancak diğerleri de serbest kalırsa, o da serbest kalır’ dedi. Öcalan’ın zaten yanına arkadaş gönderdiler. Belki yakında evlendirirler, yeni yasa getiriyorlar. Hastalık falan dolayısıyla serbest bırakılmayı getiriyorlar. Bundan sonra ev hapsi ve serbest bırakılma süreci” diye konuştu.

Vural, devletin zaten terör örgütü ile müzakere halinde olduğunu belirterek, “Mehmet Öcalan, İmralı ile Arınç arasında kuryelik yapıyor. Belli ki devlet Öcalan ile masada oturuyor. Ama bir taraftan silah bir taraftan açlık grevi ile milleti bu süreçte yoğurmaya çalışıyorlar. Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler” dedi.