AKP, girdiği bataklığın çamurunu MHP’ye sıçratmak istiyor


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural Meclis’te düzenlediği basın toplantısında MİT Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören teklifin görüşmelerinde terörle mücadele konusunda devletin kurumlara verdiği görevin “namusluca, yüreklice” açıklanması için kapalı oturum yapılmasını önererek “Hodri meydan” dediklerini, ancak AKP’den bir kişinin yüreklice kalkıp terörle mücadele konusunda devlete nasıl bir görev verildiğini açıklayamadığını söyledi. Vural, “AKP devlete verdiği görevi açıklayamayacak kadar korkaktır” dedi. ‘

Vura, ‘Hodri meydan. Yandaş basınla millete bunları söylüyorsunuz da ‘Size bir fırsat tanıyoruz’ dedik. ‘Yüreğiniz varsa, eğer gerçekten terörle mücadele konusunda devletin kurumlarına verdiğiniz bir görev varsa, bu görevin kapsamını, amacını, sınırını gelin kapalı oturumda açıklayın’ dedik. ‘Biz terör örgütünü bitirmek için şu talimatları verdik’ deyin, ‘Görüşmelerden sonra İmralı ile yüzde 90-95 mutabakata vardığınız konular nedir, açıklayın’ dedik. Maalesef AKP’den, Hükümetten bir kişi yüreklice kalkıp bu soruyu yanıtlayamadı. Herkes elini vicdanına koysun. Hükümet, PKK terör örgütünü bitirmek amacıyla kamu görevlilerine verdiği görevi açıklayamayacak kadar korkaktır. Çünkü Hükümet ve AKP, er meydanında güreşmez, manşetlerle ancak…”

PKK-KCK-BDP ile AKP’nin girdiği kirli pazarlıkların ortaya çıktığı dönemde bu çamurun MHP’ye de bulaştırılmak istendiğini ileri süren Vural, MHP’nin iktidar olduğu dönemde de görüşmeler yapıldığı iddialarına tepki gösterdi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’in bu yöndeki açıklamalarını, “hazzın mutlak anlamda iyi olduğu” üzerine kurulu felsefi görüş’ün adı olan hedonizme benzeten Vural,.”AKP kılavuzu”nun BDP’lilerin söyledikleri ile MHP’ye vurmaya çalışmasını “Rol paylaşımı” olarak nitelendirerek “AKP-BDP’nin borazanı olmuş. Aynı sudan içmişler bunlar. BDP ile danışıklı dövüş içine girdikleri açık” dedi. “MHP’nin de içinde olduğu koalisyon döneminde PKK ile görüşüldü” denilmesini sert dille eleştiren Vural, “AKP’yi milletten saklamak için, bu açıkçası dilim varmıyor ama iftira ve fitneleri kullanacak seviyeye gelinmişse bilin ki AKP suçüstü yakalanmıştır” dedi.

“AKP’nin kılavuzları”na seslendiğini ifade eden Vural Başbakan Erdoğan’ın terör örgütüyle müzakere yapıldığı iddialarının ortaya atıldığı dönemde söylediği sözlere atıfta bulunarak, “Bunu ispat etmeyen şerefsizdir ve alçaktır” dedi.

Siyaseti namus ve şeref meselesi kabul ettiklerini, namus ve şerefi kürsülerde bırakıp gidenlerden olmadıklarını söyleyen Vural, “İmralı sorgulama sürecini saptırarak bugün battığı bataklıkla ilişkilendiriyorlarsa bu çaba ıslak imzalı belgelerin ortaya çıkmasını engellemek içindir” dedi.

Hükümetin, PKK ile yapılan müzakere ve diyaloğun üstünü örtmeye çalıştığını öne süren Vural, şu ifadeleri kullandı:

 ”Buradan açıkça sesleniyorum, ıslak imzalı belgenin peşindeyiz. AKP bu ıslak imzalı belgeleri ve PKK ile girdiği kirli pazarlıkların boyutunun daha fazla millet tarafından öğrenilmesini engellemek için kanunu çıkardı. Şimdi geldiğimiz noktada AKP kılavuzu BDP’lilerin söylediklerini referans alarak MHP’ye vuruyorlar. Şu ortaklığa bakın. AKP, BDP’nin borazanı olmuş. Diyorum ya aynı sudan içmişler bunlar.

Terör örgütüyle kurdukları kirli masalar, verdikleri ihanete varan sözler yargıyla tescil edilince Nasreddin Hoca gibi türkü söylemekten vazgeçip feryada başladılar. Bunlar da analar ağlamasın diye türkü çığırdılar, ondan sonra belgeler çıkmaya başladı, o zaman ne yapalım? ‘Yargı zırhını yapalım, bir de MHP’ye vurursak bu milletten AKP’yi saklarız’ diyorlar.’