AKP Hükümeti Suriye tezkeresini Meclis’ten hatıra olarak mı aldı?


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Suriye’nin Türkiye sınırına yakın yerlerindeki PYD yapılanmasına karşı önlem alınmadığını öne sürerek, “Hükümet Suriye tezkeresini Meclis’ten hatıra olarak mı aldı? Ben angajman kuralları dinlemem. Meclis’in hükümete verdiği yetkiyi kim kullandırmıyor, bunun cevabını istiyorum” dedi.
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Suriye’nin Türkiye sınırına yakın yerlerindeki PYD yapılanmasına karşı önlem alınmadığını öne sürerek, “Hükümet Suriye tezkeresini Meclis’ten hatıra olarak mı aldı? Ben angajman kuralları dinlemem. Meclis’in hükümete verdiği yetkiyi kim kullandırmıyor, bunun cevabını istiyorum” dedi.
Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iftar sofralarında sürekli ayrılık, ötekileştirme ve nefret söylemleri kullandığını iddia etti. Erdoğan’ın Ramazan ayının ruhaniyetine uygun mesajlar vermesinin daha iyi olacağını ifade eden Vural, “Erdoğan’ın katıldığı iftar programı menüsü; fitne, fesat, tefrika, tehdit, sonunda da terörist başı Öcalan’ın sağlığı için dua olarak karşımıza çıkıyor” diye konuştu.
Başbakan Erdoğan’ın, tencere ve tavayla protesto yapanların şikayet edilmesini istediğini anımsatan Vural, şunları söyledi:
“Tencere, tava çalanlara 3 yıl, düdüklü tencere çalanlara ağırlaştırılmış hapis mi vereceksiniz? Hanımefendilerin tencere tavaları var, suç unsuru bulunduruyorlar diye içeri mi atacaksınız? Tencere tavayla ilgili suç ihdas eden Başbakan var. Bu Kabahatler Kanunu’na giriyor, Türk Ceza Kanunu kapsamında değil ki. Suç isnat ediyor. Bir de komşuları düşman kılmak istiyor.”
Şerafettin Elçi’nin adının Şırnak’taki havaalanına verilecek olmasını eleştiren Vural, ülkeye hizmet edenlerin adının verilmesi gerektiğini savundu. Oktay Vural, “Öcalan ismini de o zaman bir yere ver. ‘Öcalan evlenecekmiş’ haberleri geliyor. Nikah şahitliğini, teröristlerle birlikte ağlamaktan bitap düşen Başbakan yardımcın ile birlikte yaparsın” ifadelerini kullandı.
Suriye’deki PYD oluşumu
Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütü oluşumuna karşı hangi önlemlerin alınacağının hükümet tarafından açıklanmadığını anlatan Vural, “Suriye tezkeresini Meclis’ten hatıra olarak mı aldı?” diye sordu.
Vural, tezkerinin 3 Ekim 2012 tarihinde çıkarıldığını anımsatarak, Türkiye’ye yöneltilecek risk ve tehditlere karşı zamanında ve süratle hareket etmek ve gerekli tedbirleri almak ihtiyacı için Meclis’ten yetki alındığını kaydetti. Hükümetin, gelişmeler karşısında oldukça ağır kaldığını ifade eden Vural, “Bu ne sürat? Kaplumbağa hızıyla yapsaydınız bugün PKK, PYD egemenliği altında sınırınıza paçavra asılmazdı. Ben angajman kuralları dinlemem. Meclis’in hükümete verdiği yetkiyi kim kullandırmıyor, bunun cevabını istiyorum” diye konuştu.
İmralı’da basın toplantısı isteği
Terör örgütü ele başı Abdullah Öcalan’ın İmralı’da basın toplantısı düzenleme isteğinin ortaya çıktığını belirten Vural, şöyle devam etti:
“Dünyanın neresinde ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum birisi basın toplantısı yapar? Benim önerim şu: Sayın Başbakan ile sözde çözüm ve barış projesi ortağı Öcalan, İmralı’da beraber basın toplantısı yapsınlar. Hangi konularda anlaştılar, hangi konularda adım atacaklar, 3 safhayı anlatsınlar. Oslo’da, İmralı’da neler görüştüklerini, AKP’nin seçim işbirliği için PKK’dan hangi taleplerde bulunduğunu, rejim değişikliğini nasıl yapacaklarını, KCK paralel devlet yapılanmasını nasıl meşrulaştırdıklarını beraber açıklasınlar. Çözüm ve barış ortakları bunu yapmalı. Süreci anlatın, millet de bilsin. Kahire’de gizli toplantıda PYD yetkilileriyle görüşüldü mü, görüşülmedi mi; sınır güvenliği konuşuldu mu, konuşulmadı mı? İstanbul’da muhaliflerin yaptığı toplantıda, Kürdistan bölgesinin özerkliği konusunda mutabakata varıldı mı, varılmadı mı?”
Vural, hükümetin, milletin 595 milyar dolar tasarrufunu erittiğini, 330 milyar dolar cari açık, 608 milyar dolar dış ticaret açığı verdiğini ifade ederek, “Başbakan, saçı başı dağılmış, dökülmüş, pejmurde ekonomiye yeni danışmanlarıyla birlikte jöleli ekonomi uyguluyor. Jöleli ekonomiyi kimse yutmaz. Jöle sürmekle bunlar olmuyor” dedi.
50 lira havaleye 50 lira masraf
Kızılay’daki bir bankanın şubesinden, Meclis’teki ve Güvenevler’deki banka hesaplarına EFT yaptırdığını anlatan Vural, 50 lira yatırdığı bu işlem için bir bankanın 100, diğer bankanın 90 lira ücret aldığını belirterek, buna ilişkin dekuntu gösterdi.
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Vural, Suriye’de sınıra yakın yerlerdeki gelişmelerle ilgili Türkiye’yi bekleyen tehlikenin ne olduğunun sorulması üzerine, Türkiye’nin birlik ve bütünlüğüne yönelik tehditlerin meşruluk kazandığını söyledi. Hükümetin Suriye’nin kuzeyinde meydana gelen gelişmelerin riskleri artıracağını ve bunun önlenilmesi gerektiğini öngördüğü için tezkere çıkarıldığına dikkati çeken Vural, “Caydırabildik mi? Caydıramadıksa, Türkiye caydırıcılığını kaybetmişse, bu yetkiyi isteyen AKP samimi değil o zaman” dedi.
Vural, başka bir soru üzerine, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, BM Güvenlik Konseyi’ni göreve çağırmasının sorumsuzluk olduğunu savundu. Oktay Vural, bu durumu, “BM ve NATO’yu bölgeye çağırma iradesinin yansıması” şeklinde niteledi.