AKP, kafasını temizlemeden Amanosları temizleyemez


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “terörle mücadele konusunda Hükümet ve Ak Parti’nin kafasının karışık olduğunu” öne sürerek, “AKP kafasını temizlemeden, Amanoslar’ı temizleyemez” dedi

Parlamentoda basın toplantısı düzenleyen Vural, Hatay Dörtyol’da 3 subayın şehit olmasına işaret ederek, milletin bu konuda “artık ne yapacaksanız yapın” diyecek duruma geldiğini ifade etti. 3 şehidin olduğu ortamda elbette acıları paylaşmaları gerektiğini belirten Vural, “Bizler bu acıların dindirilmesi için görev yapması gerekenlerin görevlerini yapıp yapmadığını da sorgulamamız lazım. Bu bir sonuçtur. Terörle mücadele anlayışı çerçevesinde bizim de birilerine sormamız gerekiyor; yüreğimiz yanıyor elbette ama acaba TürkiyeCumhuriyeti devleti ve hükümetinin terörle mücadele anlayış ve stratejisi var mıdır- Varsa neden bu mücadele konusunda kayıplarımız artmaktadır. Bunları cevaplandıracak muhatap arıyoruz, sorumluluğu başkalarının üzerine atan değil” diye konuştu.

Vural, iPad’inden, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın 2 yıl önce, “Ne yapıyorsanız yapın Amanoslar’ı temizleyin” sözlerini dinleterek, “Ne yaptın peki- Bunu diyen meğer Oslo’da PKK’nın siyasallaşması için adım atıyormuş. Kim inanır size. 2 yıl önce gaz almak için bu sözleri söylemiştir. Bugün yine koltuğunda oturuyor. Atalay bu tablo karşısında istifa etmelidir. Temizleyemedin. Kim verecek bunun hesabını- Bunun vicdanı sorumluluğunu yerine getirmeyi düşünüyor musun-” diye sordu.

Terörlü Mücadele Yüksek Kurulu, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı kurulduğunu, “terörle mücadelede yeni dönem” dendiğini ifade eden Vural, söylenenlerin ve uygulanan politikaların hiçbirinin gerçekçi bir strateji ve kararlılığa dayanmadığını savundu.

Vural, terörle mücadele konusunda AKP’nin kafasının karışık olduğunu belirterek, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nda 2 yılda 3 müsteşarın görev yaptığını söyledi. Hükümetin içinde terörle mücadele bir devlet politikası olmadığını savunan Vural, “Karpuz gibi… İçeride başka, dışarıda başka konuşmalar yapmaktalar. Zaman ve mekana göre farklı ifadeler, derin bir görüş ayrılığı olduğunu gösteriyor. Başbakan ve Beşir Atalay terörle müzakereyi öne alan bir politika izlemişlerdir. Hükümetin kafası karışık olmasa müsteşar değişir mi- Müsteşarlık ne iş yaptı. AKP kafasını temizlemeden, Amanoslar’ı temizleyemez. Kimin ne görev yaptığı belli değil. Atalay, Müsteşarlık konusunda ‘çatışma olmayacak, ölü doğmayacak’ demişti. Meğer içeride çatışma varmış. Yol haritan İmralı olursa sonuç böyle olur” dedi.

-“ABD’nin istihbaratını milli görüyorlar”-

Uludere olayıyla ilgili istihbarat konusunda farklı noktaya gelindiğini ileri süren Vural, şöyle konuştu:

“Meğer ABD predatörleri tespit etmiş. İstihbarat başka ülkeden gelmiş.

‘Milli’ dediklerine göre, ABD’nin her isteğini milli görüyorlar. Bu zihniyete bakın. Onlara göre millilik kriteri, ABD istek ve arzularıdır. Bunlara göre ABD istihbaratı milliymiş, bu kadar iç içe geçmişler. Bunların açıklığa kavuşturulmasını istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti elbete işbirliği yapar ama güvenlik stratejisi ve istihbaratı milli olmalı. Meclis İnsan Hakları Komisyonu araştırma yaparken, ABD’nin insansız hava araçlarının istihbarat verip vermediği konusunda net bir açıklama bekliyoruz. Verildi mi, verilmedi mi- Komisyon ABD ile irtibata geçerek orada konuyla ilgili hazırlanmış raporların da getirilmesini temin etmeli. TürkiyeCumhuriyeti, yabancı devletin istihbaratı ile operasyon yapar hale gelirse, yabancı ülkelerin Türkiye’yi farklı noktalara götürmesi çok muhtemel olur. Bu tartışma da Türkiye’nin ne derecede yabancı istihbarat kaynaklarına güvenmesi gerektiği konusunda soru işaretlerini güçlendirmiştir. Türkiye terörle mücadelesini adeta ABD’ye havale etmiştir. Onların isteğiyle hareket etmektedir.”

-“Farklı mesajlar verme yöntemidir”-

Ak Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ’ın ifadeleri ve bazı bakanların bunu yalanladığını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Vural,

“AKP’nin çeşitli toplum kesimlerine farklı mesajlar vermek için kullandığı bir yöntemdir. Hükümet ve AKP’nin sıkça kullandığı bir yöntemdir. Bir takım yerlere mesaj vermek istemektedirler. Genel af konusu da bu çerçevede gündeme getirilmiştir. AKP’nin bu yönde kafası gerçekten karışıktır. AKP toplumu bir genel affa hazırlama gayreti içindedir. Arayışlarının devam ettiğini gözlemliyoruz” karşılığını verdi.

Vural, Ak Parti MYK toplantısında yarı başkanlık sistemi eğiliminin belirdiğini söyleyen bir gazeteciye, bu tür tartışmaların tamamıyla bir makam ve mevki arayışının sonucu olduğunu belirterek, Parlamenter rejim içinde parlamenter demokrasiyi güçlendirecek ve eksiklikleri giderecek çözüm arayışlarına öncelik verilmesinin daha iyi olacağını söyledi.

Konunun tartışılmasında Türkiye’nin sorunların çözme gayretini görmediğini ifade eden Vural, “Birileri 3 dönem sonra bir yerlere çıkacak. AKP grubundakiler, ‘ben ne olacağım’ kaygısına girmişlerdir; ‘belediyeyi mi oraya mı buraya mı girsem’ arayışında olduğu için tartışma, milletin gerçek sorunlarını çözme arayışından kaynaklanmıyor” dedi.