AKP iktidarının ötekileştici, ayrıştırıcı. bölücü siyaset tavrı spor sahalarına kadar sıçramıştır


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Gerek Gezi Parkı olaylarının geldiği nokta, gerek PKK ile yapılan işbirliği göstermektedir ki, derin AKP işbaşındadır. Hepimizin arasına fitne ve fesat sokulmaktadır. Hangi taraftar grubu olursa olsun onlar bizim insanımız ve bu insanları çatışmacı bir ortama sokmak insafsızlıktır. Başbakan bu insafsız ve vicdansız politikayı dile getirmeye devam etmektedir. 3-5 oy uğruna milletin huzuru, sporun ruhu yok edilmeye çalışılmaktadır. Bu olayların hafife alınacak bir tarafı yoktur. Oy için insanı birbirine kırdırmak, insanların arasına soğuk savaş ve demir perde koyarak, bu milletin sosyal uzlaşma sistemini dinamitlemektir” dedi.

 

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “AKP iktidarının ötekileştiren yönetim anlayışı stadyumlara kadar sıçradı. Futbol tarafları arasına da nifak sokarak, böylece mikser gibi karıştırmadığı hiçbir alan kalmadı” dedi.  

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Galatasaray ile Beşiktaş arasında oynanan maçta yaşanan olaylarla ilgili yorumlarda bulunan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, olayların sorumluluğunun AK Parti hükümetinde olduğunu söyleyerek, yaşanan gerginliğin spor sahalarına yansıtılmak istendiğinin altını çizdi. “Her şeyden önce bu görüntüler hepimizi üzdü, inşallah bir daha yaşamayız” diyen Oktay Vural, gelinen noktanın ürkütücü olduğunu ifade ederek, “Mesele, Türkiye’deki bu gerginlik ve kutuplaşma spor sahalarına kadar neden ve nasıl yaygınlaştırma belirtisi göstermektedir.

AKP iktidarının ötekileştiren yönetim anlayışı stadyumlara kadar sıçradı. Futbol tarafları arasına da nifak sokarak, böylece mikser gibi karıştırmadığı hiçbir alan kalmadı. Taraftarların arasına kadar girmiş bir zihniyet hayatımızın her alanına müdahale etmek isteyen bir zihniyettir. AKP’ye oy veren büyük çoğunluğun iradesini temsil etmemektedir.

Derbide meydana gelen olayların Gezi parkı ekseninde hedef alınan Çarşı grubuna alternatif olarak oluşturulan birtakım taraftar gruplarının 1 ay önce kurulduğuna ilişkin haberler dikkate alındığında, birtakım organize işlerle karşı karşıya olunduğunu ortaya koyuyor. Bu meselelere böyle organize ve derin odakların dahil olması, siyasetin spora bulaşması kabul edilebilir gibi değildir. Sporu bile oya tahlil etmeye çalışan bu anlayış kime hizmet etmektedir? Sporun her alanına müdahale ediyorlar” diye konuştu.

 

“DERİN AKP İŞBAŞINDA”

AKP iktidarının farklı özelliklere sahip bir kesimi diğer bir kesime yönelik tahrik ederek kamu barışına karşı suç işlediğini söyleyen Oktay Vural, “AKP bugün sosyal uzlaşma sistemi içinde bir arada yaşayan insanların sosyal barışını dinamitlemektedir. Bir futbol müsabakasına dahi yansıyan bu çatışmanın arkasında Erdoğan’ın ‘yüzde 50’yi zor tutuyorum’gibi vatandaşları ötekileştiren yaklaşımları, halkı halka düşman etme yaklaşımları, ‘kafası kıyak nesil değil, tinerci nesil değil, dindar nesil yetiştireceğiz’diyerek gençleri bölen sözleri, en son ‘ormanda yaşayın’tarzında halkı tahrik eden ithamları tehlikeli bir üsluptur.

Asıl sorgulanması gereken zihniyet bu zihniyettir. Gerek Gezi Parkı olaylarının geldiği nokta, gerek PKK ile yapılan işbirliği göstermektedir ki, derin AKP işbaşındadır. Hepimizin arasına fitne ve fesat sokulmaktadır. Bugün açıkçası, AK Parti’ye oy veren insanlar bu kutuplaştırıcı siyasetin mağdurudur. AK Parti demir perde siyaseti uygulamaktadır. Hangi taraftar grubu olursa olsun onlar bizim insanımız ve bu insanları çatışmacı bir ortama sokmak insafsızlıktır.

Başbakan bu insafsız ve vicdansız politikayı dile getirmeye devam etmektedir. 3-5 oy uğruna milletin huzuru, sporun ruhu yok edilmeye çalışılmaktadır. Bu olayların hafife alınacak bir tarafı yoktur. Oy için insanı birbirine kırdırmak, insanların arasına soğuk savaş ve demir perde koyarak, bu milletin sosyal uzlaşma sistemini dinamitlemektir.

‘Gezi Parkı olaylarından 3 ay önce haberimiz vardı’derken bu olayların istikametini değiştirmek için hangi derin AK Parti devreye girdi. Bu süreç içinde hedef aldığınız taraftar gruplarını birbirine kırdırma politikası mı vardı? Nasıl bir yönetim zafiyeti ile karşı karşıya olduğumuz açıktır. Devleti yönetmek yan gelip yatma yeri midir? Bunun sorumluluğunu kulüplerin üzerine atarak geçiştiremezsiniz. Bu kadar üst derecede oynanan maçla ilgili İl Güvenlik Kurullarının sorumlu olduğu gayet açıktır. Hassas bir süreçten geçiyoruz, bunların göz ardı edilmesi ‘acaba planlı bir şekilde organizasyon, kışkırtma ile karşı karşıya bırakılmak mı istenmiştir?’sorusunu sormamızı gerektiriyor” şeklinde konuştu.