AKP, İslam dünyasının canına okuyanlarla dışarıda, millet bütünlüğüne kastedenlerle ise içeride helalleşiyor


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Tarih bu hükümeti nasıl anacak, adı ve logosu ne olacak?” diye soran Vural, “Pazarlama ve İhale Limited Şirketi koymalılar bu partinin adını “dedi.
AK Parti’nin “İhale Hükümeti” olarak anılacağını söyleyen Vural,” Milletin adını işportaya düşüren bir zihniyettir. Her alanda amacı pazarlık yapmaktır. Hiçbir değer kavramı yoktur. Parti menfaati için papaz elbisesi giyerim diyecek kadar bu zihniyeti hırs bürümüştür. Aklı, fikri, makam mevki ve paradadır” dedi.

“Kan üzerinden siyaset ve ticaret yapan bizatihi Recep Tayyip Erdoğan ve AKP zihniyetidir” diyen Vural şunları söyledi:” Agah Kafkas,” pazarlık Başbakan’ın sünnetidir” demişti. Şu dine bak. İçeride PKK ile şehitlerin kanı, milletin birliği üzerine pazarlık yapanlar, dışarıda ABD ile İsrail’le pazarlığa oturmuşlardır. AKP, İslam dünyasının canına okuyanlarla özür bahanesiyle dışarıda, içeride PKK ile helalleşiyor.”

Başbakan’ın ABD ziyaretiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Vural, görüşmede, PKK’ya hangi yasal ve anayasal düzenlemeler verileceğinin konuşulduğunu söyledi. Vural, “ABD sağ dizine Erdoğan, sol dizine PKK ve BDP’yi almış, BOP’u uygulamak için yapılacakları koordine etmektedir” diye konuştu.

Amerika gezisinde, AK Parti hükümetinin iflası ve teslimiyetinin ortaya çıktığını söyleyen Vural, “Washington sonrası program, kızının diploma töreni için yapılmasına rağmen, resmi gezi kapsamına sokulmuş; Türk devlet geleneğine aykırı davranılmıştır” dedi.

Amerika gezisinin ardından Başbakan’ın “Obama’nın çizgisini anlayamadığını” söylediğini hatırlatan Vural, “Çizgisinin ne olduğunu bilmiyorsun, onun dediklerini yapıyorsun. Anlamadığın politikaya cumburlop diye niye dalıyorsun? Dağdaki çobanın Obama’nın çizgisini anladığı bu ortamda Başbakan’ın bu şaşkın tavrı, “beni bir sen anladın onu da yanlış anladın” sözünü çağrıştırmaktadır” dedi.

Hükümetin Suriye politikasının batağa saplandığını savunan Vural, “Türkiye bölgede ekonomik motor potansiyeline sahipti ama bugün zor durumda. ABD’ye gidiyor ve beni kurtarın diyor. Acz içinde, batağa batırıldı AKP tarafından. İç savaşın tarafı haline getirildi. Esad’ın sataşmalarına dahi cevap veremez hale geldi. Türkiye, gücü ve söyledikleri dikkate alınmayan bir ülke hâkline dönüşmüştür. Ortadoğu’da AKP’nin arzu ve ihtiraslarıyla oluşturduğu politikanın sığlığı ortaya çıkmıştır” şeklinde konuştu.

Suriye ile ilgili genel görüşme talebinde bulunduklarını söyleyen Vural, önümüzdeki hafta konunun TBMM’de gündeme gelebileceğini dile getirdi.
PKK’nın silah bırakmadığını söyleyen Vural,” Kimseyi kandırmayın. Paralel devlet yapılanması olarak büyük şehirlere girdiler. Dağa yeni katılımlar var. Silah bırakmadılar, alan hakimiyetlerini arttırdılar. Hükümet acziyet ve fesat hükümetine dönüşmüştür. Hükümet, ihtiras ve korku ekseninde milli menfaatleri yok etmektedir. Türkiye, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemindeki ricat ve sıkışıklık haliyle anılmaktadır” dedi.

“Türk milletinin kararlılığını görenler, tornistan yapmaya başladı” diyen Vural, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in konuşmasını basın mensuplarına izletti. Çelik’in “Kimseye Türklükten vazgeç demiyoruz” sözleri üzerine Vural, “Yan çizmeye başladılar. “Türkiye Cumhuriyeti’ni sadece Türkler mi kurdu” demediler mi? “Türkiyelilik”, “üst kimlik” diyordunuz ne oldu? Sıktı değil mi? Türk milleti; adından, bayrağından, dilinden taviz vermeyecek kadar büyük bir millettir. Adama böyle söyletirler. Bu fesat yeni kılığa bürünerek, dolanarak yeni bir tezgah hazırlığı içindedir. Ey millet bunların niyetleri hayır değildir, fesattır” şeklinde konuştu.

Toplantı sonrası soruları cevaplayan Vural, Anayasa ile ilgili referanduma gidilmesi konusunda, “Hava durumu gibi Başbakan’ın sözleri. Başbakan kendine PKK pazarlıkları için mazeret oluşturmak istiyor” dedi.

Başbakan’ın Anayasa ile ilgili “Muhalefet kilitlemezse olur” sözlerinin hatırlatılması üzerine Vural, ” “2010’da da referandumda hayır demiştik. Başbakan kendi içindekilerden, kendi partisinden korktuğu için böyle söylüyor. Bu meclisten PKK anayasası geçmez, 330’u bulamaz. AK Parti Grubu’ndan da böyle bir Anayasa onay almaz” diye konuştu.