Arınç, Dink istismarcılığı yaparken Türk bayrağını suç örgütünün delili olarak gösteriyor!


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural gündemdeki konularla ilgili Meclis’te Türk bayrağıyla basın toplantısı düzenledi. Vural, Başbakan Yardımcısı Arınç’ın Dink cinayetiyle ilgili mahkeme kararı sonrası, Ogün Samast’ın Türk bayrağı önündeki fotoğrafıyla ilgili, “O fotoğraf bile başlı başına bir örgüt olduğunu gösteriyor” yönündeki sözlerini anımsattı. Bu açıklamanın Türk bayrağını suç unsuru olarak gören bir zihniyeti yansıttığını ileri süren Vural, tüylerinin diken diken olduğunu söyledi.

Arınç’ın açıklaması ile “Türk bayrağını ve polisi bir suç örgütünün delili” olarak gösterdiğini ileri süren Vural, konuştuğu kürsünün önüne astırdığı Türk bayrağını göstererek, “Gördünüz mü, bu da getirdi bayrağı. Onlar da suç örgütünün elemanları diye gösterebilirler” dedi. “Türk bayrağını suç, örgüt delili olarak göstermek Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yakışır” diyen Vural, “Dink cinayeti üzerinden Türk bayrağına hakaret etme kampanyası yürütücülüğüne soyunmuş, Hrant Dink istismarcısı, rantçısı” diye tepki gösterdi.

-“MUHALEFETİN SESİNİ KISMAK İÇİN MECLİS’TE DARBE YAPILMAK İSTENİYOR”-

AKP Grup Başkanvekillerinin imzasıyla getirilen Meclis içtüzük değişikliğini eleştiren Vural, Meclis Başkanı Başkanlığında içtüzük değişikliği noktasında mutabakata vardıkları konuları içeren metni gösterdi. “Bu mutabakatın anlamı ne o zaman” diye soran Vural, “Meclis’te muhalefetin sesini kısmak için darbe yapmak istiyor. Bunların 12 Eylül Kenan Evren zihniyetinden farkları nedir? Darbeci bunlar. Milli egemenlikte hukukun üstünlüğü yerine kendi üstünlüklerini egemen kılmak için hukuku araç haline dönüştürüyorlar. Evren’in anayasayı ilga etmesiyle birlikte Tayyip Erdoğan’ın, AKP’nin anayasayı yok sayan kanunu geçirmek istemesi arasında zihniyet olarak fark var mı? Bunlar aynı yoldan gelmiş. İkisi de darbeci zihniyet. Muhalefeti yok sayıyorlar” dedi.

-19 MAYIS İÇİN “HODRİ MEYDAN”-

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 19 Mayıs törenleriyle ilgili yönergenin kendilerinden önce yapıldığı açıklamasını eleştiren Vural, kısıtlama yönergesinin bu iktidar zamanında yapıldığını açıkladı. Yönerge denilen düzenlemenin bir genelge olduğunu ve AKP iktidarı döneminde çıkarıldığını savunan Vural, “Kılavuzunu değiştir” çağrısı yaptı. Çıkartılan yönergenin 19 Mayıs’ı halktan kopartmaya dönük bir yönerge olduğunu ileri süren Vural, “Cesaret edip ‘biz yaptık’ deyin” dedi. Başbakan’a çağrıda bulunan Vural, “Gerçekten bir vatan sevgisi söz konusuysa Başbakan, Milli Eğitim Bakanına talimat versin. 19 Mayıs törenlerinin halkla birlikte coşkulu şekilde kutlanması için hangi muhtevada yapılmasını istiyorsanız o muhtevada yapılmasını temin edin. Hodri Meydan” dedi.

-İNSANLIĞI KIRIMA UĞRATIYORLAR-

MHP’li Vural, Fransa Senatosu gündemindeki Ermeni soykırımını inkarı cezalandıran kanunla ilgili soru üzerine şunları söyledi:

“Umarım bir yanlıştan dönülür. Batı demokrasi insan haklarına atfedilir. Ama materyalizm, menfaatçiliğe girmiş bir zihniyet bir kanunla tarihimizi sorguluyor. Menfaatleri gereği bunları yapıyorlar ama bu kararla insanlığı öldürüyorlar. Asıl yaptıkları şey insanlığı öldürmek, insanlığı kırıma uğratmak. Bu konuda Türkiye iktidar muhalefeti ile dimdik ayaktayız. İnşallah Senatodan geçmez. Geçerse palyatif yaptırımlar yerine ciddi yaptırımlarla irade ortaya konulup dünya nezdinde mahkum ettirecek adımlar atılmalı” dedi.