Derecelendirme Kuruluşlarına “bana yutturamazsınız” diyen başbakanın sözlerini de millet yutmuyor artık


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısına “Hangi Erdoğan” diye başladı. Erdoğan’ın çelişkiler ve bir birini yalanlayan ifadelerini toplamaya kalksa bir ciltlik “Hangi Erdoğan” kitabının yazılabileceğini ifade eden Vural,  başbakanın Offer, NATO Genel Sekreteri Rassmussen, Füze Kalkanı sistemi konularında birbiriyle çelişkili açıklam alarına yeni bir örnek olarak derecelendirme kuruluşlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmeyi de kattığını söyledi.  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kredi derecelendirme kuruluşları girdiği polemiğe dikkat çeker , ”(Ben kül yutmam) diyor. O zaman bu cari açık nedir? Bu nasıl külyutmazlık? 9 yıl boyunca dünyanın en büyük cari açığına ulaştık. Ekonomide işsizlik artıyor, kalkınma durgunluğa doğru gidiyor” iddiasında bulundu.

Başbakan Erdoğan’ın 12 Ocak 2010 tarihinde, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin notunu 2 puan birden artırdıklarına ilişkin yaptığı bir konuşmayı basın mensuplarına dinleten Vural, Erdoğan’ın o zaman bu kuruluşları yere göğe sığdıramadığını, ülke ekonomisini nasıl iyi yönettiklerini bu kuruluşların da teyit ettiğini söylerken şimdi aynı kuruluşların kredi not indirimine ise ideolojik davranıyorlar diye veryansın ettiğini söyleyerek  ”Ama şimdi aynı kuruluşlar kötüye gittiğini söyleyince, bu, Başbakan’ın işine yaramıyor. ’Dün dündür, bugün bugündür’ anlayışı…” diye konuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “75 milyonu kucaklıyoruz” sözlerine karşılık, “Allah Başbakan’ın kucaklamasından korusun” diyen Vural şunları söyledi: “Önüne geleni fırçalayan bir Başbakan. Azarlamadığı hiçbir kesim yok. Bu nasıl kucaklama? O sadece kendi yandaşını, candaşını kucaklıyor. Altta kalanın canı çıksın diyor.” Başbakan’ın uluslararası kredi değerlendirme kuruluşunun Türkiye’nin notunu düşürmesini, ideolojik bulduğunu hatırlatan Vural, Başbakan’ın kendisini külyutmaz olarak tanımladığını ve gazete manşetlerinde de Başbakan’ın bu sözlerinin yer aldığını söyledi. Vural: “Nasıl olsa her söylediğim pazarlanıyor düşüncesiyle Başbakan pembe gözlüklü Türkiye’yi bize yedirmeye çalışıyor. İşsizlik artıyor, enflasyon iki haneli olmuş, memuruna 6 aydır zam vermeyen, tüm bunları vatandaşa yutturmaya çalışan Recep Tayyip Erdoğan, ağzına pelesenk olmuş, ‘ideolojik tavır içindesiniz’ diyor her önüne gelene. One minuteçi helal olsun. Tayyibe yutturamazsınız, o bir kahraman. Robin Hood ” dedi. Aynı kuruluşlar tarafından Türkiye’nin kredi notu arttırıldığında başbakanın tavrının ne olduğunu hatırlıyor musunuz diye soıran Vural, Başbakan’ın 2010 yılında yaptığı grup konuşmasında ” Dikkatinizi çekiyorum; kredi notu artışları, ülkemizin krize karşı gösterdiği dayanıklılığın ve Hükümetimizin piyasalara verdiği güvenin uluslararası camia tarafından teyit edildiğinin bir göstergesidir. Muhalefetin kriz tellallığı yaptığı böyle bir dönemde uluslararası kuruluşlar, Türkiye’nin doğru bir yolda olduğunu, başarılı bir kriz yönetimi yaptığını, her geçen gün güven katsayısını daha da artırdığını teyit etmiş oldular.Türkiye 14 ülke arasında yer alma başarısını gösterdi” açıklamasını basın mensuplarına izleterek, “Durum kötüye gittiğinde işine yaramıyor. İşine gelince yutuyor. İşine gelmediğinde ideolojik yaklaşım diyor. Millete bunları yutturamazsın. Yalandan kim ölmüş. Aslında Recep Tayyip Erdoğan pembe gözlük takmış, bize de bu tabloyu yutturmaya çalışıyor. Acaba bu kredi derecelendirme kuruluşu hangi ideolojiye sahip? Hani paranın dini, dili, rengi olmaz diyordu Sayın Başbakan.Keşke kül yutup da, Irak’ta 1 milyon Müslümanın ölümüne göz yummasaydın. Kül yutmasaydın da, BOP’un eşbaşkanı olmasaydın, PKK ile müzakere yapmasaydın. Keşke kül yutmayıp Yahudi cesaret madalyasını almasaydın. Siz kül yuttukça millet sıkıntı çekiyor.

”Hababam Sınıfı” filmindeki ”Külyutmaz” karakterinin bir sahnesini dizüstü bilgisayardan gazetecilere izleten Vural, ”Millete bunları yutturamazsın Sayın Başbakan. Enflasyonun yüzde 12’ye çıktığını, memura 6 aydır zam verilmediğini yutturabilir misin?” diye sordu.

Bugünkü gazete manşetlerinden örnekler de gösteren Vural, Başbakan Erdoğan’ın kredi derecelendirme kuruluşuna gösterdiği tepkiyi gazetelerin övgüyle vermesini eleştirdi.

 Başbakan’ı dolmuşa binmemeye, ara gazı almamaya davet ediyorum” diye konuştu. Tarım Bakanı Mehdi Eker’in “provoke ediliyor” sözlerini de eleştiren Vural, “Öğrencileri provokatör yaptılar. Yakında özel yetkili savcıları da çağırırlar, hükümeti değiştirmeye yönelik faaliyet diye, ideolojik davranıyorlar diye  suç duyurusunda da bulunurlar. Projeyi provoke eden çocuklar kusma taklidi yapıyormuş. Allah korusun çocuklarımızı. Burada düğme doğru iliklenmelidir. Hükümet aymaz bir tavır içindedir. Üstünü örtmek yerine, sorumluların kimse peşinden gidilmelidir.