PKK süreciyle, Türkiye’nin egemenliği uluslararası müdahaleye açık hale getirilmektedir


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis’te, MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Çözüm sürecini eleştiren Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın terör örgütünün taleplerini yerine getirmek için ameliyat masasının başına geçtiğini iddia etti.

Süreçte yaşanan tartışmaların ünlü ressam Van Gogh’u aklına getirdiğini ifade eden Vural, “Van Gogh, kulaklarını kesmiş. ‘Kendi portremi yapıyordum, kulakları oturtamayınca kesip attım’ demiş. Geldiğimiz bu noktada, Başbakan da tıpkı Van Gogh gibi ezeli ve ebedi başkan olabilmek ve BOP projesinin amaçlarını yerine getirmek amacıyla yeni Türkiye resmi çiziyor ve yeni Türkiye’nin önünde engel gördüğü Türklüğü, milli kimliği, Cumhuriyet’i budama yoluna gidiyor” diye konuştu.

Terör örgütünün yurt dışına silahlarıyla çekilmesine izin vermenin örgütü meşrulaştırmak anlamına geldiğini savunan Vural, Türkiye’nin bundan sonra uluslararası işbirliği çağrısının söz konusu olamayacağını ifade etti. Vural, “PKK ve Öcalan’ın geleceği, Türkiye’nin tayin ve denetiminden kaçırılmakta ve uluslararası kontrol mekanizmalarının arzu, istek ve taleplerine teslim edilmektedir” dedi.

Türkiye’nin, Suriye sınırlarında çok önemli sorunlar yaşandığını da belirten Vural, sınır ilçelerinde sokaklarda silahlı insanların dolaştığını, huzursuzluğun arttığını söyledi.

Vural, Akçakale’de geçen hafta Suriye tarafından açılan ateşte bir polis memurunun şehit olduğunu anımsatarak, “Polisimizin şehit edilmesi konusunda Erdoğan’ın söylediği bir söz var mı acaba? Vali bile cenazesine katılmamış. Kimse bilgi vermiyor, olay nasıl olmuş ailesi bilmiyor” diye konuştu.

Oktay Vural, hükümetin sınırda kontrolü ele alacak ve hukuku hakim kılacak tedbirler almasını istedi.
Suriye’deki gelişmelerin rejim sorununu aştığını, etnik zemine dayalı çatışma ortamına dönüştüğünü ifade ederek, bu tablonun Hatay’a sıçramasının kenti çok etkileyeceğini dile getirdi. Hataylılar’ın bütün hoşgörüsüyle birlik ve beraberlik içinde yaşadığının altını çizen Vural, Hataylılar’ın içine fitne sokulmak istendiğini savundu.

-“Akgillerini şehit ailelerine bulaştırma”-

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Vural, çözüm sürecine ilişkin komisyonun bugün ilk toplantısını yapacağının hatırlatılması üzerine, bunun TBMM tarihinin utanç verici tablolarından biri olduğunu öne sürdü. Vural, “Komisyona üye verenler, aslında PKK’nın istek ve arzularını Meclis’e getirmişler ve millet iradesini silaha teslim etmişlerdir” diye konuştu.

Bu zihniyetin millet egemenliğiyle alakası olmadığını savunan Vural, “Şekli bir komisyondur. Hukuki ve siyasi meşruiyeti yoktur. Bozacının şahidi şıracı, şıracının şahidi bozacı olmaktan öteye anlam taşımıyor” iddiasında bulundu.

Başbakan Erdoğan’ın Akil İnsanlar Heyeti ile bugün toplantı yapacağı anımsatılarak, İç Anadolu Bölge Başkanı Ahmet Taşgetiren’in, Erdoğan’ın şehit aileleriyle görüşmesini önereceğinin belirtilmesi üzerine, bugünkü toplantıyı “parti içi toplantı” olarak niteledi.

Süreci protesto eden şehit ailelerine gaz sıkıldığını ifade eden Vural, “Ey Recep Tayyip Erdoğan, bu akgillerini şehit ve gazi ailelerimize bulaştırma. Onlar onurlu ve şerefli mücadele sürdürmüş insanların aileleridir. Onların onur ve şerefini kirli pazarlıklara alet etmeyin” dedi.

Vural, şehit ve gazi ailelerinin baskı altında olduğunu ve yönlendirilmek istendiğini savundu.

MHP’li Vural, milletvekiline tanınan hakların genişletilmesine ilişkin kanun teklifiyle ilgili soruları dün yanıtladığını belirterek, bugünkü soruları yanıtlamadı.

Hatay Milletvekili Çirkin de Cilvegözü sınırında telleri aşarak Türkiye’ye geçmek isteyen bir Suriyeli’yi durduran gümrük memurunun Silopi’ye sürüldüğünü öne sürerek, “Bundan sonra hangi gümrük görevlisi hangi işe karışabilir? Hükümet memurunu aciz duruma düşürdü” diye konuştu.