Başbakan bu milletin mürebbiyesi değildir


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tiyatrolarla ilgili açıklamalarını eleştirdi. Başbakan Erdoğan’ın son günlerde, sanattan edebiyata, spordan siyasete, eğitimden kültüre her konuyu değerlendirdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Sanatçı oldu, sporcu oldu, eğitimci oldu, iktisatçı oldu ve herkese de ders verdi. O büyük usta çünkü. Büyük usta her şeyi bilir, her şeyin en iyisini yapar. Recep Usta, tiyatrolar ve sanatçılar konusunda da yerden göğe haklıdır. Çünkü Türkiye’de hiçbir oyuncu ondan daha iyi yapamaz; o oyunları Oscarlık oynar. Onun oyunları Bağdat’tan Şam’a, Tahran’dan Kahire’ye, Brüksel’den Davos’a, Washington’a kadar kapalı gişe oynar. O her türlü emperyal dekoru getirtir, allar pullar, hiç sıkılmadan bir de oyunu
‘millet’ adına, ‘İslam’ adına dahi oynadığını söyleyebilir. Oynadığı bu güzel rol için de Washington’dan, Brüksel’den, Papa’dan, dış kaynaklı basından bol bol övgüler alır, alkışlayanlar olur. Türkiye’nin, Ortadoğu ve Balkanların en iyi rol kesicisidir Recep Tayyip Erdoğan. O, büyük Ortadoğu tiyatrosunun BOP ve Yahudi Cesaret Madalya ödüllü tek Müslüman lideridir. O, role bürünen gerçek bir sanatçı değil; rol kesen, hayatın gerektirdiği gerçek davranışları ‘mış’ gibi oynayan bir avantürdür.”

-“ASLINDA BUGÜN NE GİYSEM PROGRAMI SANIRSINIZ FORMATINI ORADAN ALMIŞ”-

“Aslında Bugün Ne Giysem programı sanırsınız formatını oradan almış” diyen Vural, “Her gün yeni bir maskeli siyaset. Ama inanıyorum ki bu millet çok yakında ona da bizimle değilsin diyecek” dedi.Vural, Başbakan Erdoğan’ın, kimi zaman demokratmış gibi, kimi zaman liberal gibi, kimi zaman cumhuriyetçi, kimi zaman muhafazakar, kimi zaman solcu, kimi zaman milliyetçiymiş gibi yaptığını savunarak, “Dün Özal için ‘lanetle anılacak’ der, bugün ‘yaptığı hizmetlerinden dolayı rahmetle andığını’ söyler. Dün Türkeş’i ‘eli kanlı, kafatasçı’ olmakla suçlar, bugün Türkeş ismini partisinde milletvekili yapar. Dün Demirel’e ‘sahip olduğu engin devlet tecrübesinden faydalanmak istiyorum’ der, bugün Demirel’i yerin dibine sokar. Her küpe girer, her gün bir gömlek değiştirir. 12 Eylül’ün top oynayıcısıdır, 12 Eylül’le ilgili mağduriyet edebiyatı yapar. 28 Şubat’ın kaçkınıdır, Erbakan’ı arkadan hançerleyenidir, 28 Şubat’ın mağduruymuş gibi olur. 27 Nisan’ın ipine sarılır, 4 Mayıs’ta darbeciyle mezara gidecek sırları paylaşır, bugün 27 Nisan’ın bir darbe olduğunu ifade eder. Sanırsınız ‘Bugün Ne Giysem Programı’ formatını ondan almış. Her gün yeni bir maskeli siyaset. İnanıyorum ki millet ona da ‘bizimle değilsin’ diyecek; layık olduğu yere gönderecektir” diye konuştu.

 BIG BROTHER BENZETMESİ

Başbakan Erdoğan’ın herkesin kendisine ram olmasını istediğini ileri süren Vural, “Kimse onu eleştirmesin. Hiç anlamadığı sanat konusundaki keyfiliklerine sanatçılar bile sessiz kalsın, eleştirmesin. O, haşa her türlü eleştiriden münezzehtir. O her şeyi bilir, her şeyden anlar. O artık aslında 1984’ün George Orwell’in ortaya koyduğu Big Brother var ya, işte bugün Big Brother, Recep Tayyip Erdoğan. Herkesi gözetler, medyayı azarlar, muhalefeti susturmak için her türlü tezgahı yapar, sivil toplum

örgütlerine baskı uygular, spor kulüplerinin transferine, federasyon seçimlerine kadar müdahale eder. O artık hayatımızın her alanındadır. Biliniz ki Big Brother sizi izliyor, gözlüyor. ‘Sakın ola ki bana soru sormayın’ diyor. O parmağını millete sallıyor. O parmağıyla milleti korkutuyor” dedi.

 ‘Kimse bize mürebbiye gibi parmak sallaması’ diyen, her gün kendisini eleştirenlere parmak salladığını belirterek Başbakanın bu milletin mürebbiyesi olmadığını belirten Vural  “Kendisini eleştiren yazarları köşelerinden kovduruyor. Kendi iktidarını eleştiren kitapları yazılmadan toplatıyor. Kendisine ayağa kalkmadığı için yıllarca terörle mücadele etmiş komutan olan Engin Alan’a ‘bedel ödettiğini, içeri tıktığını’ söylüyor. İşçiye ‘ben sana iş bulmak zorunda değilim’ diye azarlıyor” diye konuştu.

“KÖKÜ ABD PROJELERİNDE, GÖZÜ İKTİDARDA”

Vural, İktidarın demokrasiyi bir araç olarak gören, eline geçirdiği güçle kendisi gibi düşünmeyenleri ezmeyi hedefleyen ‘darbeci bir zihniyet’ olduğunu savundu.

Başbakan Erdoğan’ın bir konuşmasında, ‘Kökü mazide, gözü atide bir partiyiz’ dediğini belirten Vural, “Sevgili gençleri uyarıyorum; bunlara inanmayın. 9 yıldan bu yana Türkiye’yi yöneten bu iktidarın kökü başka yerdedir, gözü başka yerdedir. O kelimeleri kuran adamın kökü ABD projelerinde, gözü yalnızca iktidarda” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın ‘muhafazakarlık ve dindar gençlik yetiştirmekten’ bahsettiğini belirten Vural, “Bugüne kadar ne yaptın sen? Sen kimi kandırıyorsun? Hangi muhafazakarlıktan bahsediyorsun sen? Irak’ta 1.5 milyon Müslüman’ın kanına giren ABD’nin uşaklığına savunan, onun BOP eş başkanı olmaktan gurur duyan birisi bunları nasıl söyleyebilir ya? Bir de ‘Öz yurdunda garip, öz yurdunda paryasın’ diyen Necip Fazıl’a gönderme yapıyor ve öz yurdunda parya olmadığından dem vuruyor. Maalesef öz vatanımızda garip, öz vatanımızda parya durumuna düşürüldük. Türkiye bugün bir ithal cenneti oldu. Bugün Türkiye BOP çerçevesinde Müslümanlar arasında fitne fesadı ve işgali savunan bir Türkiye haline dönüştü” dedi.

Vural, Başbakan Erdoğan’ın sanat dünyasını kontrol altına almak istediğini belirterek, “Senin neren muhafazakar, sen neyi muhafaza ettin” şeklinde seslendiği Başbakan’ı şu sözlerle eleştirdi: “İran, Irak, Suriye’ye Recep Tayyip’i sor bakalım. ABD’nin Ortadoğu şubesi diyecekler. Renksiz bir Türkiye oluşturmak isteyen, herkesi susturmak isteyen Evren’in müsveddesi gibi davranan bir zihniyet.Başbakan işine geldiği zaman çağırıp açılım pazarlar. İşine gelmediğinde de azarlar” dedi.