Başbakan; çalışana, memura, emekliye istikrarlı sürünmeyi tavsiye ediyor


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural , memura verilmek istenen 3+3’lük zammın günlük 1 çay, 1 simit olduğunu belirterek, “Bu ölümü gösterip sıtmaya razı etmektir. Başbakan, çalışanlara istikrarlı süründürme politikası uyguluyor” dedi.

AKP Grup Toplantısında Başbakan Erdoğan’ın vatandaşın gündeminden kopuk ve ilgisiz konuları dile getirdiğinin altını çizen Vural, TBMM ‘de yaptığı basın toplantısında “O bir dünya lideri. Onu dünyanın gündeminden alıkoymamak lazım” diyerek şöyle devam etti:”Grup toplantılarında her türlü aksiyon var ama milletin gündemi yok. Başbakan grup toplantısında hayali rakamlardan bahsetti. Memur zamlarına ilişkin açıklamayı ise soru üzerine yaptı. Bu kadar milletten kopuk bir Başbakan. Adeta diyor ki, ‘ben dünya lideri olmuşum, ne gerek var, ne lüzumsuz işler bunlar, beni uğraştırmayın memurun üç kuruşluk zammıyla’. Memur maaşından bahsedecek yüzü yok aslında. Enflasyon geçen yıl yüzde 12 idi, Başbakan 3+3 teklif ediyor. Vatandaşları Yunanistan ‘ın akıbetine uğramakla tehdit ediyor. Hani Türkiye ‘nin durumu çok iyiydi? Verdiğin maaş oranıyla sen Türkiye ‘nin notunu düşürüyorsun. Yıllardır işsizlik sorununa çözüm bulamadı, işsizler ordusuna yeni işsizler eklemekle tehdit ediyor. Milletle alay ediyor, milleti tehdit ediyorlar. Başbakan Erdoğan’ın hem vatandaşın zekasıyla alay ettiğini hem de ‘Aman ha Yunanistan gibi olursunuz’ diye tehdit ettiğini savunan Vural, “Hani ekonomi çok iyi yönetiliyordu. Nerede ekonomi bakanları ya? Ekonomi o kadar iyi ki, yandaşa, candaşa ihaleler veriliyor, zengine teşvik verince bir şey olmayan ekonomi, memura, emekliye vereceği zam olunca ‘aman haYunanistan’a döneriz’ diye tehdit ediyor. İşsizler ordusuna yeni insanları eklerim diye tehdit ediyor. ‘Böyle zam isterseniz dışarıda sizin işinizi isteyenler var’ diyor. Yani ölümü gösterip sıtmaya razı ediyor. Bu zam da aslında ölümü gösterip, sıtmaya razı etmektir” diye konuştu. Memura teklif edilen maaş zammının zaten 4 aylık süreçteki yüzde 3’lük enflasyon ile eridiğini hatırlatan Vural, “Verilen zam oranı, ölümü gösterip sıtmaya razı etmektir. Başbakan, yandaşa dağıtma, çalışanları istikrarlı süründürme politikası sürdürüyor” dedi. Vural, bir süre sonra ”Sayın Başbakan’ın talimatıyla” 3 3’ten yüksek bir rakam verileceğini de iddia ederek, Türkiye kötüye giderse sorumlusunun memurlar olacağının söylendiğini öne sürdü. ”Başbakan vatandaşa istikrarlı sürünmeyi tavsiye ediyor. Vatandaşa sürünme, yandaşa dağıtma” diyen Vural, ”Memurların talepleri, istediği zamlar, analarının ak sütü gibi helal taleplerdir” ifadesini kullandı.

“Bu tiyatro oynandı, aynı sahneler vatandaşa yeniden yutturulmaya çalışılıyor. Kendisine muhafazakar diyen bir hükümet. Bu memurlara artış bile veremedin neren muhafazakar senin? Peygamberimiz ‘Çalışanın alın teri kurumadan emeğin karşılığı verin’ demiş. Bırak alın teri kurumadan ödemeyi, keselerinden yediler. Zulüm değil mi bu, sömürü değil mi? Bunlar bir de aileden bahsederler. Öğretmenler telefon ediyorlar, birbirinden ayrı illerde, ilçelerde çalışmak zorunda kalan öğretmenlerin aile birliğini bozanlar, hangi muhafazakar değerlerden bahsedebilirler. Değerli arkadaşlar karşımızda memurları, emeklileri, çalışanları sömüren bir Başbakan var” diyerek şöyle devam etti:”Hatırlarsınız Başbakan’ın 2002 yılında yaptığı simit hesabını. Bu zam günde 1 simit, 1 çaydır. Bunu da 4 çocuk, 2 ebeveyn 6 altıya bölün. Onu da her öğün için 3’e bölün. İşte bir lokma maaş zammı. Günde 1 çay ve simit yerse ayda 45 lira ediyor. Çayı da bardakla değil, kaşıkla içecekler. Memur Sen de feryat ediyor hükümeti desteklediği için. Zaten bu hükümete güvenmek, inanmak hata. İnşallah bu musibet, bunca zamandır söylediğimiz nasihatlerden etkili olur.” Dedi.

 Vural başbakanın vatandaşa Yunanistan örneğini gösterdiğini,  ancak Erdoğan’ın eski  dostları İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ve eski Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu gibi olacağını iddia etti.

 Başbakan,  Meclis Başkanını bypas etmiş, açığa düşürmüştür

Tutuklu milletvekillerinin durumuna ilişkin Başbakan Erdoğan’nın eleştirdi. Başbakan Erdoğan’ı, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ‘i “Açığa düşürmüştür” diyerek eleştiren Vural şunları söyledi:”Meclis başkanı, ‘dört partinin görüş birliğiyle sorun, yasal zeminde çözülsün’ diyor, Başbakan ‘formüle gerek yok, yargı kararını bekleyelim’ diyor. Meclis Başkanı AKP çoğunluğuyla seçilmedi mi? Tutuklu milletvekilleri olunca ‘yargı kararını bekleyelim’ diyor, MİT olunca yasa çıkarıyor. Başbakanın bu tavrı yargı üzerinde baskı oluşturmaktadır. Yargıçları da sıkıntıya sokmaktadır. Başbakanın ayrıca Engin Alan ‘la da kişisel hesabı var bu nedenle çıkmasını istemiyor.

 Astsubay,  uzman erbaş ve jandarmaların özlük hakları ve ücretleriyle ilgili sıkıntılarının giderilmesi için TBMM’ye kanun teklifi verdik

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet mensuplarının ücret ve özlük haklarıyla ilgili MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gerekli adımları atmaya hazır olunduğunu ifade ettiğini anlatan Vural, konuyla ilgili hazırladıkları kanun teklifini Meclis Başkanlığına sunduklarını kaydetti.

Vural, askerlik görevini yerine getirirken Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hayatını kaybeden yükümlü çocuk ve kardeşlerinin silah altına alınmadığını, bunun subay, astsubay, uzman jandarmalara kadar indirilmesi gerektiğini düşündüklerini bildirdi.

Uzman jandarmaların müracaatlarında lise ve dengi okul koşulu olduğunu ama maaşlarının ortaokul düzeyinde verildiğini anlatan Vural, ayrıca subay, astsubay 15 yıl olan zorunlu hizmet sürelerinin 10 yıla indirilmesi, kanun kapsamında subay, astsubay, uzman erbaşlarla, emniyet teşkilatı mensuplarının çocukları ve kardeşlerinin istekli olmadıkça silah altına alınmamasını teklif ettiklerini dile getirdi. Astsubayların emekliliklerine dönük iyileştirmeleri de içermektedir bu kanun teklifi.