Başbakan dış politikada Korsakof sendromunu yaşıyor


Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nde ‘Anayasa Sürecinde Türkiye’ konulu konferans vermek için Isparta’ya gelen MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, parti il binasında düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Başbakan’ın dış politikada başarılardan bahsederken ‘korsakof sendromu’ gibi olmayanı olmuş gibi gösterdiğini aktaran Vural, şöyle konuştu: “Ne başarısı yahu. Irak bölünüyor Barzani muhatabımız oluyor; Suriye, İran düşmanımız oluyor. Ermenilerle protokol imzalıyorlar, Azerbaycan ile problemimiz oluyor. Nerede başarı? Korsakof sendromudur. Olmayanı olmuş gibi atlatmaktır. Olmayanı olmuş gibi anlatıyorlar, hangi hayal, hangi onurlu duruş? Onurlu durmaktan bahsediyor, ama maalesef Dubai’de bir milyar dolarlık kredi karşılığında Irak’ın kuzeyine askere müdahale etmeme talimatı veriyor. Irak’a asker göndermek için gidip Bush’la at pazarlığı yapan kimdi ya? Artık dış politikada dostlar düşman düşmanlar dost oldu. Kala kala Barzani’ye kaldık. Türk dış politikasının yol arkadaşı artık Barzani. Onlar da bu coğrafyada bir Kürdistan oluşturma fikrini nasıl gerçekleştiririz onun için çabalıyorlar.”

Türk dış politikasının bu yönüyle battığını savunan Vural, sözlerine şöyle devam etti: “Çok önemli sorunlar var. AKP ve CHP gruplarını görüyorsunuz, bunların ikisi de milletin gündeminden uzaktır. Türkiye’nin meselesini tartışmıyorlar. 1940’lara gidiyorlar. O ona vuruyor o ona vuruyor. Kayıkçı kavgası yapıyorlar. Vudu vudu musunuz siz? Dolayısıyla bu iki partinin grupları horoz dövüşüyle milletin gündeminden uzak, adeta CHP de AKP’nin değirmenine su taşıyor, Türkiye’nin meseleleri tartışılmıyor.”

DEMİREL HATIRLATMASI

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e atfen Başbakan Erdoğan’ın sürekli ‘Dün dündür bugün bugündür’ diye konuşma yaptığını anımsatan Vural, aynı Başbakanın, Başbakan olduktan hemen sonra Demirel’i ziyaret edip ‘Engin devlet tecrübelerinden faydalanacağız’ açıklamasını da tabletten izletti.

Oktay Vural, “17 Kasım 2002 günü engin devlet tecrübesinden faydalanmak istiyorum dediği Cumhurbaşkanı’na seçim meydanı mitinglerinde ‘otur oturduğun yerde’ demektedir. Görüyorsunuz, Allah kimseyi sözleriyle imtihan etmesin. Şimdi kim dün dündür bugün bugündür diyor. Dün engin devlet tecrübesinden faydalandın şimdi ne oldu?” şeklinde konuştu.