Başbakan, emperyalist bir proje içerisinde yer alabilir mi?


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural TBMM’de yaptığı basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Büyük Ortadoğu Projesinin (BOP) ”emperyalist bir proje” olduğunu söylediğini öne sürerek, ”Başbakan da ‘ben bu projenin eş başkanıyım’ diyor. Bir ülkenin başbakanı, emperyalist bir proje içerisinde yer alabilir mi?” sorusunu yöneltti.

Vural, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, BOP’a ilişkin çeşitli toplantılarda yaptığı konuşmaları iPad’ten izletti.

Davutoğlu’nun, BOP’a ilişkin ”emperyalist bir proje” ifadesini kullandığını öne süren Vural, şöyle devam etti: ”Başbakan da ‘ben bu projenin eş başkanıyım’ diyor. Bir ülkenin başbakanı, emperyalist bir proje içerisinde yer alabilir mi? Bu eşbaşkanlığın hiçbir yasal dayanağı yoktur. AKP’ye çağrıda bulunuyorum; bu konuda Meclis Soruşturması başlatılmasının önünü açın. Ayrıca Davutoğlu, bir milletvekilinin yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, ‘BOP diye bir proje yoktur’ diyor. Bunların hangisi doğruyu söylüyor. Hani yalan söylemezdiniz siz? Kuyruk üzerine kuyruk. Al birini vur ötekine. Dışişleri Bakanı, bu ülkenin başbakanının emperyalist bir proje içerisinde yer aldığını açıklıyor. Böyle bir şey olur mu? Bu bir suç değil midir? Ülkenin bağımsızlığını, milli menfaatleri zedelemez mi? Tüm bu nedenlerden ötürü Meclis Soruşturması açılması gerekir. Bu eşbaşkanlığının hiçbir yasal dayanağı yoktur. AKP’ye çağrıda bulunuyorum; bu konuda Meclis Soruşturması başlatılmasının önünü açın. Kaynağını Anayasa’dan almayan hiçbir yetki kullanılamaz.” ”Başbakan Erdoğan’a BOP eşbaşkanlığı” görevini milletin vermediğini ifade eden Vural, ”Başbakan’ın emperyalist bir proje içerisinde yer almasının ülkenin menfaatlerine aykırı olacağı açıktır” dedi.