Başbakan Erdoğan, bölücülere ve teröre karşı beyaz bayrak çekmiştir


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Erdoğan’ın MHP’nin Barzani’nin katılımını gerekçe göstererek AK Parti Kongresi’ne gelmemesine ilişkin eleştirilerine yanıt verdi. Vural, “Nereye gidip gitmeyeceğimi sana mı soracağız yani? 2007’de ‘teröristlere yataklık yapıyor’ dediğin adamı nasıl şeref konuğu yaptın; sen önce kendine bunu sor bakalım. Grup toplantısında bile adını anmaktan çekiniyor. Adını anmaktan çekindiğin adamı şeref konuğu olarak niye çağırıyorsun?” dedi. Vural, Türk askerlerinin Kuzey Irak’tan çekilmesini isteyen Irak’a da, “Onlardan icazet alacak değiliz” sözleriyle tepki gösterdi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Kongresi ve dün grup toplantısında yaptığı konuşmalarla ilgili görüşlerini açıkladı. Kongrede demokrasinin ve samimiyetin olmadığını, ‘büyük şef’e biat edenlerin ‘Tayyiban çok yaşa’ sloganlarından farklı bir sesin bulunmadığını söyleyen Vural, “Orada bu millete tepeden bakan, bu milleti, medyasını, STK’larını, esnafını, iş adamlarını susturan, ekonomi politikalarıyla fakir fukarayı ezdiren, iki torba kömüre, üç paket makarnaya muhtaç eden bir zihniyet vardı” dedi.

AK Parti’nin ‘Büyük millet büyük güç’ sloganı ile hazırlanmış kongre ilanını gösteren Vural, ‘büyük millet’ ifadesinin küçük yazıldığını belirterek, “Millet küçük, beyefendi büyük. Kendinden başka bir güç istemediğini ortaya koyan, milleti hakir gören bir zihniyetin kongresiydi bu aslında” diye konuştu.

“GÜCE RAM OLMAYACAĞIZ”
Bugün demokrasi diye milleti tek yöne milleti sevk etmek isteyenlere seslendiğini belirten Vural, “Milletin gideceği alternatif vardır. AKP’yi ve cumhurbaşkanlığı konusunu bir yerlere yönlendirmek isteyenlere sesleniyorum; güce ram olmayacağız, güce teslim olmayacağız, bu milletin hakkını hukukunu yiyenlere teslim olmayacağız” dedi.

AK Parti Kongresi’nde dikkat çeken bir unsurun da Başbakan Erdoğan’ın konuşma metni dışında dağıtılan korsan metinler olduğunu söyleyen Vural, “Başbakanın ıslak  imzası yoktu. Belki de Oslo’da hazırlanmıştı. Salondakilere başka bir şey söylüyor, dağıtılan metinde başka şeyler yazıyordu. Ya göründüğün gibi ol ya olduğun gibi görün. Demek ki AKP’yi Başbakan yönetmiyor. Sadece onun önüne konan bir takım metinleri okuyor. AKP’nin bu anlayışıyla bu kongrenin bir zeval kongresi olduğu ortaya çıkmıştır; bu bir zeval kongresidir” şeklinde konuştu.

“Başbakan sadece Köşk derdine düşmüştür” diyen Vural, Erdoğan’ın kendisine biçilen elbiseleri zaman ve mekana göre değiştirdiğini söyledi. Kongreye Barzani’nin şeref konuğu olarak davet edilmesinin de AK Parti’nin siyasal Kürtçülere teslim edilmiş bir parti olduğunu ortaya koyduğunu savunan Vural, “Bu kongre federasyon ve özerkliğe adım atılacağını belirten kongredir. Korsan konuşma metinlerinde yer alan ifadeler, federasyonun dama taşlarıdır. Yüreğin varsa söyleseydin ya. Müzakereciler, Oslo’cular, Habur’cular bu kongrede cirit atmaktadır. AKP’den bölücülükle mücadeleyi beklemek maalesef artık mümkün değildir” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın 2007’de kendisinin ifadesiyle ‘eli kanlı katillere yataklık eden Barzani’yi şeref konuğu yaptığını ve MHP’nin bu yüzden gelmemesini eleştirdiğini belirten Vural, “Sana mı soracaktık, senden mi izin alacaktık, ne işimiz var bizim orada? Nereye gidip gitmeyeceğimi sana mı soracağız yani? 2007’de ‘teröristlere yataklık yapıyor’ dediğin adamı nasıl şeref konuğu yaptın; sen önce kendine bunu sor bakalım. Grup toplantısında bile adını anmaktan çekiniyor. Adını anmaktan çekindiğin adamı şeref konuğu olarak niye çağırıyorsun? Biz Kandil’le kucaklaşan platformlarda, Habur’da, Oslo’da olmayız. Aklını başına al” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın MHP’ye ‘misafir gelir kuzu kuzu oturur’ dediğini belirten Vural, “Kendisiyle karıştırdı herhalde. Irak’ta bir milyon insanı katleden ABD askerlerine kuzu kuzu dua eden; Irak’ta askerlerimize çuval geçirildiğinde kuzu kuzu susan, İsrail 9 insanımızı katlettiğinde kuzu kuzu susan sen değil misin? Ermeni protokollerini, kuzu kuzu imzalayan sen değil misin? Rumlara Türk limanlarını açmak için kuzu kuzu protokol imzalayan sen değil misin? Adın mülayim ya, sert olsan ne yazar. Bir de ‘one minute’ kahramanı olarak asıp keseceksin. İşte mal meydanda, yapılanlar meydanda. Bunları yapıyorsun, sonra esiyorsun, üfürüyorsun. Yemezler, yemezler” dedi.

“MARMARAY’I İHALE EDEN BİZİZ”
Başbakan Erdoğan’ın grup toplantısındaki konuşmasında ‘Biz Marmaray diyoruz, onlar yaya diyor’ sözlerine de cevap veren Vural, “Ben Marmaray’ı ihale ettiğim zaman sen Marmaray’dan bu tren nasıl geçecek diye bakıyordun. İhale eden benim, kredi bulan biziz” dedi.

Erdoğan’ın bakkal dükkanı gibi banka açılmasını yasakladıklarına ilişkin açıklamalarına da cevap veren Vural, “Banka kurmalarını yasaklayan biziz. Bizden önce bakkal dükkanı gibi kuruluyordu” diye konuştu.

“SADDAM DA, MÜBAREK DE BÖYLEYDİ”
Vural, Başbakan Erdoğan’ın Türkiye’nin vizyonundan bahsettiğini belirterek, “Onun misyonu cumhurbaşkanlığına gitmek” dedi. Erdoğan’ın ‘Ben koltuk sevdalısı değilim’ dediğini belirten Vural, “Doğru diyor, el hak doğru. Koltuğa yapışmıyor, koltuğu alıp götüreceğim diyor. Cumhurbaşkanı olacaksam, AKP genel başkanlığını da götüreceğim diyor. Koltuk ona yapışacak. Cumhurbaşkanlığı makamını bir parti makamı olarak değerlendirmek isteyen bir Baas anlayışının tezahürüdür. Esad da böyle, Saddam da öyleydi, Mübarek de öyleydi” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Vural, konuşma yaptığı kürsünün iki yanına Tük bayrağı ve beyaz bir bayrak açtı. AK Parti’nin kongre öncesi ve kongredeki yaklaşımıyla artık bölücülüğe teslim olduğunu ve beyaz bayrağın da bu teslimiyeti ifade ettiğini belirten Vural, “Terör örgütüne beyaz bayrak çeken bir zihniyetle karşı karşıyayız. Habur’da, Oslo’da beyaz bayrakla terör örgütüne teslim olmuş zihniyeti temsil ediyor bunlar. Başbakan’ın terörle mücadelesi teslimiyete dönüşmüştür” ifadelerini kullandı.

Vural, MHP olarak silahın ve bölücülerin egemenliğine teslim olanların iradesi yerine ay yıldızlı bayrağın iradesini savunacaklarını söyleyerek, “Teslimiyetçilere karşı milliyetçiliği savunmaya devam edeceğiz. Federasyona karşı milli devleti savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Vural, konuşması sırasında beyaz bayrağın yere düşmesi üzerine de, “Bu beyaz bayrak zihniyetinin olacağı bu zaten” dedi.

Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Vural, CHP’nin teröre karşı Meclis Araştırma Komisyonu kurulması önerisini de değerlendirdi. Vural, “MHP olarak bölücülerin siyasal muhatap olabileceği hiçbir girişimin içinde yer almayacağız. ‘Oslo’da ne görüşülüyor, merak ediyoruz’ diyen CHP’nin, Oslo’yu TBMM’ye getiremeyeceklerini de bilmesi gerekir. MHP bölücü senaryolara siyasal meşruiyet kazandıracak hiçbir girişimin yanında olmayacak” dedi.

AK Parti’li Yasin Akdağ’ın bu sabah bir televizyon kanalında ‘Türkiye seninle gurur duyuyor’ sloganlarının Barzani için atıldığını söylediğini belirten Vural, “Sen kendin gurur duyabilirsin ama Türkiye askerine, polisine, kalleş ve kahpelere zemin hazırlayanları gururla anacak değildir, ancak ve ancak nefretle anar” diye konuştu.

“IRAK’TAN İCAZET ALACAK DEĞİLİZ”
Irak Merkezi hükümetinin TBMM’de görüşülecek olan sınır ötesi operasyon tezkeresinin hemen öncesinde Türk askerlerinin çekilmesi çağrısına da tepki gösteren Vural, “Türkiye’nin dış politikası iflas etti. Kala kala Barzani’ye kaldı. Maalesef Barzani de Irak hükümetini Türkiye’ye karşı bu şekilde kışkırtarak kendisine sıfır maliyetli bir oyun oynuyor” dedi.

Vural, askerlerin çekilmesi konusunda açıklama yapılmasına sert tepki göstererek, “Onlardan icazet alacak değiliz. Terör örgütünün yuvalandığı yerlerde bu milletin egemenliğini ve iradesini kullanması meşrudur. Bu milletin menfaatlerini koruyacak şekilde haklarımızdan vazgeçilmesi mümkün değildir” dedi.