Marmaray Projesine MHP damgasını vurmuştur!Başbakanın Marmarayla ilgli açıklamalarında sarf ettiği bazı çarpıtmalar gerçekten esef vericidir. Başbakan Marmaray projesinin yüzelli yıllık bir hayal olduğunu, uygulamaya gelince kimsenin teşebbüs edemediği bir proje olduğunu söyleyerek, yine herşeyi kendine mal etme, geçmişte yapılanları yok sayma alışkanlığını sürdürmüştür. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı yalan konuşmamalı. Bakın ne diyor Başbakan önceki günkü konuşmasında “önümüzdeki hafta Salı günü inşallah milletçe Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. yıldönümünü kutlayacağız. 90. yıldönümünde Cumhuriyetimizin ideal ve hedeflerine yaraşır şekilde asrın projesi olarak değerlendirdiğimiz çok önemli bir açılışı gerçekleştirecek, milletimize olduğu kadar Cumhuriyetimize de anlamlı bir hizmeti hediye edeceğiz. Bu 150 yıllık, evet, bir hayaldi ve gerek Abdülmecit’in, gerek Abdülhamit’in hayali projelendirmesi gibi adımların atıldığı, ama uygulamaya gelince kimsenin teşebbüs edemediği bir proje. Evet, Türkiye’nin, İstanbul’un bu 122 yıllık rüyası olan Marmaray nihayet tamamlandı, hizmete hazır hale geldi ve Salı günü İstanbul’da muhteşem bir törenle bu eserin açılışını yapacağız.”
Kimsenin teşebbüs edemediği diyor sayın Başbakan. Yalandan kim ölmüş?
MHP olarak böyle bir projeyi İstanbul’a kazandırma konusunda hükümet ortağı olduğumuz dönemde somut adımlarla siyasi irade olarak kararı verdik. MHP, Marmaray Projesi’ne damgasını vurmuştur. Bu damganın aynısını Recep Tayyip Erdoğan’ın alnına da koyarım ben.

Projenin uygulanması ile ilgili tüm safhalar tamamlanmıştı. Bizim zamanımızda jeoteknik, topografik bütün haritaları hazırlandı. 9.3 büyüklüğündeki depreme dayanıklılık testleri yapıldı. Sen mi vardın o dönemde

İstanbul Boğazı Tüp Geçit İnşaatı Projesi’nin finansmanı ile ilgili, bunun Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırıldığının altında Devlet Bahçeli’nin imzası var. Sen misin burada Bu imza senin mi Sen o zaman herhalde ABD konsoloslarıyla görüşmeler yapıyordun. Bu proje ile ilgili krediyi bulan biziz. Bu projenin İstanbul’a kazandırılması konusunda somut adımları atan MHP’dir. Bizden sonra da bu projenin devam ettirilmesini saygı ile karşılıyorum. Allah razı olsun. Ama Başbakan maalesef sadece kendi yaptıklarını görüyor. Bundan önce yapanları görmüyor. Projenin hazırlıklarının ilk olarak 1982,1983’te yapılmış, “Bu memlekette taş üstüne taş koyan herkese MHP olarak teşekkür ederiz” Buradan son olarak başbakana şu soruyu soruyorum: “Gebze ve Halkalı arasındaki metro dahil tüp geçidi 29 Ekim günü hizmete açacak mısın açmayacak mısın?”