Başbakan, İsrail, PKK, Obama ve Öcalan’a muhabbet, MHP’ye husumet duyuyor


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dostları, yol arkadaşlarının teröristler olduğunu vurgulayarak, “Maskeli siyasetçilere sesleniyorum, bugün Dünya Tiyatrolar Günü, oyunculara taş çıkarttınız” dedi.

Vural TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan’ın Grup Toplantısında yaptığı konuşmayı eleştiren Vural, “Başbakan; Obama, İsrail, PKK ve Öcalan’la muhabbet, MHP ve Türk Milletine nefret, husumet, hakaret içeren konuşma yapmıştır” dedi. “Başbakan’da hezeyan bitmez. Vatan kaygısından başka kaygısı olmayan insanları, teslimiyete karşı çıkanları terörist olarak itham ediyor. Başbakan, ‘Benim teröristim iyidir. Görüşür, müzakere ederim, onların yol haritasını bu millete kefen biçmek için kullanırım’ diyor. Başbakan’ın yeni dostları, yol arkadaşları teröristlerdir. Teröristten aferin almak için MHP’ye saldıracak kadar şuurunu kaybetmiş durumdadır” diyen Vural, şöyle devam etti:

“Başbakan rayından çıkmış. Milleti terörist olarak görüyor. Bölmek isteyenleri aklıyor. Allah akıl fikir versin. Öcalan’ın ipine sarılıyor. Vatanından başka derdi olmayan insanlara terörist muamelesi yapmak, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’na yakışmıyor. Kendisine aynen iade ediyoruz. Kindar gençlik isteyen sen değil misin? Nefretten, adam öldürenlerden medet uman, onların taleplerini Türk milletine silah yoluyla kabul ettirmek isteyen zihniyet sen değil misin? Kinine sahip çık diyen sen değil misin? AKP’ye oy verenler, senin gibi milletine kinle bakan insanlar değildir. Bunu göreceksin, onlar sana yaşatacaklar. Onlar bu millet, milliyetçiliğe kindar olmadıklarını sana gösterecekler.

21 Mart’ta darbe olmuştur. 28 Şubat’ın ürünü parti olan AKP, tüm imkanlarını PKK darbesi için kullanmaktadır. Bunun adı 21 Mart darbesidir. PKK ile birlikte uygulanmaya başlanmıştır. Bu darbeye medya da, yayınlarıyla çanak tutmaktadır. Bunlar artık cami duvarına kadar gelmişlerdir. 21 Mart’tan beri yaşanan budur. 28 Şubat nasıl bin yıl sürmediyse, milletin değerlerine saldıran bu darbe de aynı akıbete uğrayacaktır.”

Başbakan’ın 2011’de terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile ilgili “Apo kendini tanrı olarak görüyor” sözlerinin yer aldığı konuşmasını hatırlatan Vural, “Kendini muhafazakar olarak anlatan zihniyetin, kimlerin ipiyle siyaset yaptığının ispatıdır ve ibretliktir bu konuşmalar. İmralı canisinin sözlerinden hikmet çıkarıyorsun. Sen kimlerin düşüncelerini bu millete empoze etmek istiyorsun? Milletin tahammülü yoktur, hazmı da mümkün değildir. Şimdi Başbakan, Apo’nun sözlerine inanıyor olumlu bulduğunu söylüyor. Batman’da “Ne Mutlu Türküm diyene” ifadesi çıkartılıyor. Türk vatanı olan Doğu ve Güneydoğu, hükümet eliyle dışlanıyor. Türklük siliniyor. Ama o milletin yüreğinden, tarihinden Türklüğü silemeyeceksin” dedi.

Yürütülen görüşmelere ilişkin bir savcının dava açmasını “çılgınlık” olarak değerlendiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın sözlerini de değerlendiren Vural şöyle devam etti:

“Bu zihniyet, Türkiye Cumhuriyeti’nde, hukuk olmadığını, hukukun rafa kaldırıldığını ilan etmiştir. Teröristlerin istek ve arzuları hukuk oldu.Dava açacak savcı ve hakim tehdit ediliyor. Suç var, suçlu var, hakim ve savcıların eli kolu bağlanmış. Bu sözlerle yargının nasıl siyasallaştığını ifade ediyorlar. Tehdit, şantaj, zor ve zorbalıkla milletin hukukunu da rafa kaldırdılar. PKK’yı başınızın üstüne alacaksınız, bu millet koyun gibi duracak öyle mi? Siz değil yedi düvelinizin de silahı gelse, bu millet adından, kimliğinden, milli devletinden vazgeçmeyecek.

Nasreddin Hoca’nın fıkrasında olduğu gibi, ‘Bana değil de içeride anıran eşeğe mi inanıyorsun?’ Başbakan da Nasreddin Hoca’ya eşeği soran, densiz şuursuz komşusu gibi içeride anıran eşeğe inanmış. Millete de ‘o eşeğe inanın inanın’ diye baskı yapıyor. Sen anıran eşeklere inanmaya devam et. Biz de bin yıldır milletin birlik bütünlüğünü yaşatanlara inanmaya devam edeceğiz.”

Toplantının son bölümünde soruları da cevaplayan Vural, BDP’nin çözüm için Meclis’te destek arayacağına ilişkin soruya, “MHP, PKK’yı aklamak için yapılan psikolojik harekatın parçası olan her türlü projenin karşısındadır” derken, Akil Adamlar içinde şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ne yasası? PKK için yasa mı çıkartılır? TBMM, milletin hukuku için vardır. Millet egemenliği; araç olarak, meşrulaştırmak için kullanılamaz. Akil de, sakil de 28 Şubat’ın adamları gibidir. Maskeli siyasetçilere sesleniyorum, bugün Dünya Tiyatrolar Günü, oyunculara taş çıkarttınız” diyen Vural, “Bu millet, münafık siyasete teslim olmayacak. Oynadığı bölücü tiyatronun baş artisti, içirecek zehiri. Muhafazakar düşünceyle zerre kadar alakası yoktur. AKP, sırtımıza vurulan hançerdir, bu hançeri milletin sırtından söküp çıkarmaya ant içtik.”

Diyanet İşleri Başkanı’nın İzmir ile ilgili sözleri de yönelik sorulara da “Talihsiz ifadelerdir. Din Allah’ın dinidir. İnsanlara inmiştir, şehirlerin dini olmaz” sözleriyle cevap veren Vural, “İzmir’de bin 799 cami var. Bu sözler Başkana yakışmadı, yakıştıramam” dedi.