Başbakan Ustalık Değil Emeklilik Dönemi Yaşıyor


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın buzdolabı satışı üzerinden ekonominin iyi olduğuyla ilgili açıklama yapmasını eleştirerek, “Bu değerlendirmelerden Başbakanın ustalık dönemi değil emeklilik dönemi yaşadığını artık açıkça görüyoruz” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Başbakan Erdoğan’ın son grup toplantısında yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Buzdolabı satışı üzerinden ekonominin iyi olduğu yönündeki değerlendirmeyi, “Başbakan buzdolabı satışlarından hikmet çıkartmaya çalışıyor” diyerek eleştiren Vural şunları söyledi:

“Türkiye tarihinin cari açık rekorunu kırıyor. Memurların toplu sözleşme hakkı yok, ne kadar zam alacakları belli değil. Emeklilere 5.8’lik zam verildi. Asgari ücrete yüzde 3 zam verilmiş. Bunları gören yok. Emekli intibakları ölme eşeğim yaz gelsin. İntibak 2013 Ocak’ın da ödenecek. Bu değerlendirmeler Başbakanın ustalık dönemi değil emeklilik dönemi yaşadığını artık açıkça görüyoruz. Sanki emekli olmuş da beyaz eşya bayiliği yapıyormuş gibi havadaydı. Günü kurtarmak istiyor. Asgari ücretli, atanamayan öğretmenler, çiftçinin, emeklinin durumu ortada.”

-BUZDOLABI KREDİ KARTIYLA ALINIYOR-

Başbakan Erdoğan’ın “kredi kartı mağdurlarının tüketim mağduru olduğu ve dürüst gözle bakmadığı’ yönündeki sözlerini bilgisayardan dinleten MHP’li Vural, Master indekse dayanarak buzdolabı satışı, beyaz elektronik eşya satışlarının yüzde 55’inin kredi kartıyla yapıldığı bilgisini verdi. Vural, “Başbakan’ın “Bunlar kredi kartı mağduru değil, tüketim mağduru, dürüst de değiller’ diye yaptığı harcamaları şimdi de Türkiye’nin gelişmişlik örneği olarak koyuyor. Ne dersiniz buna, Bu yorumu duyunca siz de buz kesilmez misiniz? Elinizde olsa bu yorumu yaptığında, kredi kartı mağdurları kar topu yapıp Başbakan’ın kardan adamına atmak isterler” diye tepki gösterdi.

Vural, Başbakan Erdoğan’ın ihracat rekoru kırıldığı yönündeki sözlerini ise “İhracat artışının iki katında ithalat artışı var. Bundan bahsetmiyor” diye eleştirdi.

-AKP VAN’DA  DA   SÖZÜNDE DURMADI-

Başbakan Erdoğan’ın bir grup konuşmasında Ocak ayı sonuna kadar Van’da çadırda kimse kalmayacağı yönünde bir açıklama yaptığını hatırlatan MHP Grup Başkanvekili Vural, dün akşam Van’da bulunan çadır kentlerden çektirdiği fotoğrafları gösterdi. Vural, “Ne oldu devletin verdiği söz. Suya yazmışlar, kara yazmışlar. AKP sözünde durmamış, sözünü yerine getirmemiştir” dedi.

MHP’li Vural, Başbakan Erdoğan’ın son grup konuşmasında “iftira yalan siyaseti” yapılıyor yönündeki sözlerini de, “Başbakan’ın söyledikleri kuyrukluya geçti” diyerek eleştirdi. Başbakan’ın NATO Sekreteri, Füze Kalkanı, Libya ile ilgili yaptığı farklı açıklamalardan örnekler veren Vural, “Bunlar beyaz yalan mı? Van’da tutulmayan sözler var. “Kral öldü, yaşasın kral gibi, yalan öldü, yaşasın yalan’ anlayışı içinde siyaset yürütülüyor” dedi.

-BAŞBAKAN’IN ARGO TERİMLER SÖZLÜĞÜNÜN İKİNCİ BASKISINI YAPTIK-

Başbakan Erdoğan’ın “Irak’a kardeşlerimiz istemediği için girmedik” yönündeki sözlerine, Başbakan’ın 2006 yılında yaptığı, “Keşke 1 Mart’ta Irak’a girseydik. Şu anki tablo bugün olmayacaktı” sözlerini hatırlatarak yanıt veren Vural, “Hangi Recep Tayyip’e inanacağız. Kalfalık, ustalık, çıraklık dönemleri birbirinden farklı. Al birini vur ötekine. Bu ahlaki zeminden kopuk bir siyaset örneği değil midir?” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın sözlerine dayanan Argo Terimler Sözlüğü’nün ikinci baskısını yaptıklarını, üçüncüsünü hazırladıklarını söyleyen Vural, Başbakan’ın sözlerinden örnekler verdi. Vural, Başbakan Erdoğan’ın konuşmalarına dayanan “Çelişkiler yumağında Türkiye” isimli kitabı da basın mensuplarına göstererek Erdoğan’ın üslubunu ve açıklamalarını eleştirdi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı, belirli konulardaki geçmişte farklı, bugün farklı değerlendirmelerde bulunduğunu savunarak, bunları bir kitap haline getirdiğini, ancak fikri hakların korunması esasları nedeniyle basımını gerçekleştirmediğini söyledi.

Vural, ”Anadolu’da bir laf vardır; ‘diyin diyin sonra da dimedim diyin.’ Başbakan da öyle yapıyor” diye kmonuştu.

Başbakanın geçmişte dile getirdiği bazı ifadelerin, bugün tersini söylediğini iddia eden Vural, ”Çelişkiler Yumağında Yönetilemeyen Türkiye ve Dün Ne Dedi, Bugün Ne Diyor” başlıklı bir kitap hazırladığını söyledi.

Kitabı basın mensuplarına gösteren Vural, kitapta Başbakan Erdoğan’ın bazı konularla ilgili geçmişte ve bugün yaptığı değerlendirmelere yer verdiğini anlatan Vural, ”Bütün bu çelişkileri ortaya koyuyoruz. Anadolu’da bir laf vardır; ‘diyin diyin sonra da dimedim diyin.’ Bununla yetinse kafi de ondan sonra sonra siz ‘diyisiniz’ diyor” şeklinde konuştu.

Fikri hakları koruma esaslarına aykırı olacağı için kitabı bastıramadığını ifade eden Vural, basın mensuplarına da aynı gerekçeyle vermek istemedi.

Başbakan Erdoğan’ın üslubuna yönelik de eleştirilerini dile getiren Vural, bu konuyla ilgili de ”Erdoğan’ın üslubu, Argo Terimleri Sözlüğü”nün ikinci baskısını hazırladığını ancak bunun da yayımlamanın mümkün olmadığını söyledi. Kitabın içinden bazı bölümleri okuyarak örnekler veren Vural, ”Sayın Başbakan’ın bu üslubuna ben pes diyorum” dedi.