Başörtüsü meselesinin uzlaşmayla çözülmesinden herkes ders çıkarmalı


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “TBMM’nin, toplumun ortak değerler ve inançları doğrultusunda makul bir uzlaşmayı yansıtmış olmasından herkes ders çıkarmalıdır” dedi.
Vural, partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, AK Partili milletvekillerinin TBMM Genel Kurulu’na başörtüsü ile girmesinin ardından başörtüsü ekseninde oluşturulmak istenen kutuplaşma arzusunun tarihe gömüldüğünü söyledi.
MHP olarak konuya ilişkin samimi dileklerini ilettiklerini, siyaset alanında başörtüsünün siyasi malzeme olarak kullanılmasını ötekileştirilmesini kabul etmediklerini vurgulayan Vural, şunları kaydetti:
MHP olarak, toplumun tüm kesimlerinin belli bir makul anlayış içinde bu meseleye bakması gerektiğini, sorunu sorun olarak ortadan kaldırmak gerektiğine inandık. Sorun, tamamen siyasetçilerin oluşturmak istedikleri kutuplaşma siyaseti neticesinde meydana gelmişti. Vatandaşlar arasında hiçbir zaman böyle bir sorun olmadı. Kimse yanındakini ne dışladı ne ötekileştirdi ama siyasetçiler bunu bir araç olarak kullandı. Büyük çabalarımızla makul ortak anlayış içinde bunu toplumsal değer olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledik. ‘Kadınların bu konudaki kişisel tercihlerinden dolayı ortaya koyduğu yapı dini ya da politik kutuplaşmanın parçası yapılmasın’ dedik. MHP’nin bu konudaki uzlaşma anlayışının ne kadar haklı olduğunu ortaya koydu. Bugüne kadar bu eksende gerilimler ve siyaset oluşturan, hanımefendilerin tercihinden dolayı kendisine politik kimlik üretenler, MHP’nin bu yaklaşımının ne kadar haklı olduğunu ortaya koydu. Bu meselenin parlamentoda bir tartışma ve gerilim malzemesi olarak kullanılmamış olması çok önemliydi. Parlamentoda yaşanabilecek bu türlü bir yaklaşım tarzı Türkiye’deki uzlaşma arayışını ortadan kaldırdı. TBMM’nin, toplumun ortak değerler ve inançları doğrultusunda makul bir uzlaşmayı yansıtmış olmasından herkes ders çıkarmalıdır.”
Pantolon konusu bir an önce çözülmeli”
Vural, Türk milletinin milli kimliği ve değerleriyle oynanmaması gerektiğini, milli kimlik ile kültürü ortadan kaldırmaya, etnik kimliklerin dışlanmasına yönelik yaklaşımların toplum tarafından reddedildiğini bildirdi. CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey’in TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşmasına da değinen Vural, şöyle devam etti:
MHP iç tüzüğünün 56’ncı maddesinde milletvekillerinin tayyör giyebileceğine ilişkin bir hüküm bulunmaktadır ama Şafak hanımın bulunduğu durumu bir an önce çözmeliyiz, yakışmıyor. MHP olarak, ‘Gelin şimdi değiştirelim, gelin yapalım bunu’ dedim. İç tüzükte pantolon giymeyi engelleyen bir husus vardır gelin bunu yapalım’ dedik. MHP olarak bir an önce Şafak hanımın ortaya koyduğu görüş doğrultusunda mı meseleyi bir iç tüzükle halletmemiz lazım. Sayın TBMM başkanının, ‘Efendim girsinler’ demesiyle olamaz. İç tüzüğü düzenlenmesi gerekiyorsa gelin taşın altına elimizi koyalım. İç tüzüğe uyma konusunda bir irade varsa ve bu konuda iç tüzüğü değiştirme konusunda bir anlayış varsa gelin iç tüzük değiştirmek suretiyle pantolonla girmenin önünü açalım. Bir an önce bu konuda düzenleme yapalım. Haksızlığa maruz kalmasından dolayı da bu kadar uzun süre geçmiş olmasından da üzülmeliyiz ama bu konuda MHP olarak öneri ve önergelerimizi verdik. Ak Parti vekilleri de vermişlerdi ama ne hazindir ki geri çektiler. Biran önce bu makul düzenlemeyi birlikte geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum.”
Vural, kadınların tercihlerinin politik veya dini tartışma malzemesi olmaması gerektiğini belirterek, kadının ekonomik ve sosyal alanda daha fazla söz sahibi olmasının önünün açılmasının sağlanmasının önemine işaret etti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaray’ın açılışında yaptığı konuşmada önceki iktidarları yok saydığını savunan Vural, “MHP olarak, Marmaray’da bizim mührümüz vardır. Hakkımızın ve emeğimizin yenilmesine izin vermeyiz” dedi.
Başbakan Erdoğan’ın Marmaray açılışı, İzmir İktisat Kongresi ve Efes Kongre Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmalarda kendisi ile çelişir ifadeler kullandığını öne süren Vural, söz konusu durumun “Bin bir Surat” ismiyle televizyon dizisi haline getirilebileceğini kaydetti.
Erdoğan’ın muhalefet partilerinin üslubuna yönelik yaklaşımını eleştiren Vural, Erdoğan’ın argo terimler sözlüğü üçüncü baskısını yaptı. Sizden üslup öğrenecek durumda değiliz” dedi. Vural, AK Parti hükümetinin, PKK ile KCK’nin talebi doğrultusunda demokratik özerklik, anadilde eğitim, Öcalan’a özgürlük konusunda tavizler verdiğini sözlerine ekledi.