Bazı yayın organlarında iddia edildiği gibi “açlık grevlerini başlatan istihbaratçı” ile OSLO görüşmelerinde yer alan “İngiliz arabulucu” aynı kişi midir?


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

            Geçtiğimiz günlerde bazı medya organlarında “Açlık Grevlerini Başlatan İstihbaratçı” başlığıyla bir haber yer almıştır. Bu medya organlarında yayınlanan habere göre  geçtiğimiz Ocak ayında İngiliz istihbaratının yetkili isimlerinden bir kişinin  bazı temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldiği,  Türkiye’deki bazı yetkililerle görüştüğü ve bu  yetkililere “Türkiye cezaevlerinde açlık grevleri olursa ve bundan dolayı ölümler yaşanırsa nasıl bir sonuç ortaya çıkar?” sorusunu yönelttiği  yer almıştır. Ayrıca aynı yayın organlarında  bu istihbarat elemanının PKK Terör örgütüyle yapılan  OSLO görüşmelerinde yer alan İngiliz arabulucu olduğu da  iddia edilmiştir.

   Medyada yer alan bu konuya yönelik sorularımın Anayasanın 98 inci, İç Tüzüğün 96 ve 99 uncu maddeleri gereğince Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan  tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim 16.11.2012

                                                                                                                           Oktay Vural

                                                                                                                      İzmir Milletvekili

 

1- Söz konusu yayın organlarında  “açlık grevlerini başlatan istihbaratçı” şeklinde  iddia edilen ve   İngiliz istihbarat elamanı olduğu söylenen bu kişi Türkiye’ye gelmiş midir? Hangi tarihte gelmiş ve kimlerle görüşmüştür?

2- Yayın organlarında iddia edildiği gibi “açlık grevlerini başlatan istihbaratçı” ile  OSLO görüşmelerinde yer alan  “İngiliz arabulucu” aynı kişi midir?