Bir zamanlar Avrupa Birliği için ” Katolik nikahı kıydık” diyenlerin şimdiki sahte çıkışlarını milletimiz ibretle izliyor


TBMM’de basın toplantısı düzenleyen MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan’ın 2004’te yaptığı grup toplantısında Avrupa Birliği ile ilgili “Önümüzde bir seçenek var, Türkiye’yi AB’ye ya sokacağız, ya sokacağız” sözlerini hatırlatarak, basın toplantısına şöyle devam etti:
“Şimdi de Avrupa Birliği politikasından şikayet ediyor. ‘Kıbrıs diye bir devlet yoktur’ diyor. 2004’de imzaladığın katılım müzakeresinde ‘Sonucu belli olmayan, açık uçlu bir süreç’ ifadesinin altına imza atmadınız mı? İlerlemek için ön şartlar olan ‘Rumların Kıbrıs’ın tek hakimi, havaalanları ve limanların Rumlara açılması’ ifadelerini kabul etmedin mi? ‘Katolik nikahı kıydık’ diyen, ‘bir evetle Avrupa’ya bağlanacaksınız, ambargo kaldırılacak’ diyen sen değil misin? Milleti kandırmak ne kadar kolay. Kıbrıs’ı AB müzakerelerinin parçası haline getiren kim? Sayın Başbakan 2004’de ‘Kıbrıs’ı tanıyor musunuz?’ şeklindeki soruya ‘Dünya tanımış, sen tanımasan ne olacak? Dünya gerçekleriyle çelişmeyi düşünmüyoruz’ demişti. 2004’de kuzu gibi oldular, her şeyi kabul ettiler, millet hep kandırıldı, aldatıldı. Şimdi Başbakan ‘Kıbrıs diye bir devlet yok’ diyor. Kıbrıs’ı Rumlara sen teslim ettin. Kaybeden Türkiye oldu. Hem Kıbrıs Rum yönetiminin meşruiyetini, hem de Kıbrıs’ın tek hakimi olduğunu kabul ettiniz.”

-“SEN NEDEN KILINI KIPIRDATMADIN?”-
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Şam yönetimini eleştirdiği, “Niye İsrail uçakları Esad’ın sarayının üzerinden uçup ülkesinin onuruyla oynarken bir çakıl taşı bile atmıyor?” sözlerine de değinen Vural, “Senin 9 vatandaşın İsrail askerleri tarafından öldürülürken sen niye kılını kıpırdatmadın? Önce kendine bak. Şov yapıyorsunuz. AKP’nin 7 huzmeli ampulü, İsrail’in 7 başlı şamdanı ile aynı noktada buluşuyor” yorumunu yaptı.
-“SORUN MİLLETİN HAZMETMESİ”-
Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Vural, BDP’li milletvekillerinin İmralı görüşmeleri için, “AKP ve BDP müzakere ortakları aralarında hallederler o meseleyi. Başbakan İmralı canisinin randevularını ayarlıyor. Masum, kader kurbanı diye pazarlanıyor. Oradan iyi adam çıkartacaklar. Diğer taraftan da AKP, bebek katilini politik araç olarak kullanıyor. Sorun milletin hazmetmesi” değerlendirmesinde bulundu. Vural, ayrıca eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuksuz yargılanmasına ilişkin de partisinin görüşünü “Başbakan rahatsızlığını söyledi. Ancak timsah gözyaşları döküyor. Bir taraftan bebek katiliyle görüşürken diğer taraftan da TSK’nın okşanması gerekiyor. Psikolojik harekat devam ediyor. MHP olarak çözüm önerisine destek oluruz” sözleriyle aktardı.