Bu milletin adı Türk milletidir ve Türkiye’nin tek bir başkenti vardır o da Ankara’dır!


TBMM’de basın toplantısı düzenleyen MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’in “Türkiye’de, başkenti Diyarbakır olan özerk Kürdistan olacaktır” sözlerini ‘zırva’ olarak nitelendiren Vural, şöyle konuştu: “Sen kim oluyorsun? Haddini bil. Aklında, yüreğinde Kürdistan hayali kuranların akıbetlerini tarih yazmıştır. Başta Diyarbakırlılar, akıbeti çizer başına geçirir senin. PKK’nın etekleri altında siyaset yapanlara, etrafa bakarak Kürdistan hayalleri kuranlara, aynı zamanda bunları cesaretlendirenlere bu milletin cevabı olacaktır. Savcılara sesleniyorum, polisleri sıraya dizeceğinize, Diyarbakır’a başkent diyenlere neden işlem yapmıyorsunuz?”

Başbakan’ın 2004 yılında “Diyarbakır’ın BOP’un yıldızı olacağını söylediğini, bugün ise Baydemir’in ‘Diyarbakır başkent olmalı’ dediğini ifade eden Vural, “PKK’lı militanlar tarafından sorguya çekilen Belediye Başkanı nereden ilham aldı da bugünlere geldi? Bu oyunu bozmak namus borcudur” diye konuştu.

‘Türk milleti’ ifadesinin dışlanmak istendiğini, milleti etnik kimliklere ayırmanın demokrasinin gereği gibi sunulduğunu söyleyen Vural, “Hain proje CHP ve AKP’nin katkılarıyla hayata geçirilmek isteniyor” dedi. Vural sözlerini söyle sürdürdü: “AKP ve CHP’nin aynı eksende buluştuğunu esefle görüyorum. Yeni CHP ve AKP aynı dağın yeliymiş. Bu milletin adının ‘Türk milleti’ olmasından neden gocunuyorsunuz? Türk milleti ifadesini Anayasadan çıkarmak isteyenler, bu milleti tarihinden kültüründen koparmak isteyenlerdir. Yeni Anayasada yeni millet mi oluşturacaksınız? Yeni devlet mi kuracaksınız? Dil de bir bayraktır ve MHP bu zihniyetle mücadeleye devam edecektir” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylemlerinin aynı olduğuna dikkat çeken Vural, “Başbakan, ‘Türkiyelilik üst kimlik’ diyor, Kılıçdaroğlu ‘TC yurttaşlığı’ diyor. Beyefendi, Kılıçdaroğlu, bu Cumhuriyeti kuran halka Türk milleti denir. Türklük etnik kimlik değildir. Sosyolojik, tarihi ve kültüreldir. Siyasetteki pusulanız Türk milleti olsun, bu bir siyaset meselesi değildir. Bunların babaları kim, kim yönlendiriyor bunları? Kim söyledi size bunları?” dedi