Cesaretiniz varsa savcıların önünü açın, terör örgütüyle kim hangi protokolleri imzalamış ortaya çıksın


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MHP’nin iktidar ortağı olduğu dönemde de PKK ile görüşmeler yapıldığı yönündeki iddialara tepki göstererek, “Yüreğiniz, ciğeriniz varsa savcının soruşturmasının önünü açın” çağrısında bulundu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM’de düzenlendiği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir çağrıda bulunarak, konuşmasına başlamak istediğini belirtti.

”(PKK ile masaya oturmadık, oturduğumuz ispat eden şerefsizdir) dediniz. Toplantıların ses kayıtları ortaya çıktı” ifadesini kullanan Vural, ”MİT olayıyla ilgili kanun çıkardınız ama korkunuz daha geçmedi. PKK-KCK ile suçüstünde yakalandınız. Battığınız çukurdaki çamurları MHP üzerine sıçratmaya çalışıyorsunuz. MHP, imanlı ve inançlı bir partidir. Bu çamur bize bulaşmaz. Sizde yürek olsa MHP’nin parlamentoda bile olmadığı bir döneme ilişkin partimize dil uzatan BDP’nin ipine sarılmazsınız” diye konuştu. Vural, şöyle devam etti: ”Nasıl PKK ve KCK ile iş tutuyorsanız, parlamentoda da BDP ile iş tutuyorsunuz. ‘Hedonist’ olduğunu söyleyen Ömer Çelik’e, şeytanla bile görüşeceğini söyleyen Hüseyin Çelik’e ve ağlak suratlılara sesleniyorum; ‘MHP’nin İmralı ile görüştüğünü’ söylediniz. Şeref ve haysiyeti olanlar bu iddialarının arkasında durur. Şimdi hiçbirinin gıkı çıkmıyor. Ey AKP, 10 yıldır devleti yönetiyorsunuz. Elinizde koalisyon döneminde İmralı ile görüşüldüğüne dair belge varsa bunu savcılara verin. Bu, en azından size oy verenlere namus ve şeref borcunuzdur. Madem er meydanına çıkmaya cesaretiniz yok… Hodri meydan diyoruz. AKP hükümeti, gerçeklerin ortaya çıkmasını istiyorsan bu konuyla görevli savcıya izin ver. Yüreğin, ciğerin varsa yap bunu. Hodri meydan, var mısınız? Gelin yargının önünü açalım. Bundan daha samimi bir talep olabilir mi? Bizim hükümetimiz dönemi de dahil olmak üzere bunu yapalım. Milletten gerçekleri saklamayın.”

”Oslo bataklığındaki müzakerelere, ıslak imzalı protokollere batacaksınız” diyen Vural, Hükümete, ”PKK ile görüşmelere yönelik soruşturmanın önünün açılması” çağrısında bulundu.

MHP’li Vural Meclis’te düzenlediği basın toplantısında MHP’nin koalisyon ortağı olduğu dönemde de bölücü terörist örgütle görüşmeler yapıldığı iddialarına yanıt verdi. AKP döneminde ortaya çıkan bölücü terörist örgütle yapılan müzakereler, ses kayıtları ve imzalandığı öne sürülen protokollerle MİT mensuplarının ifadeye çağrılmasına neden olan savcılığın KCK iddialarını hatırlatan Vural, bunları açıklamaya yürekleri olmadığını söyledi. Ses kayıtları, protokoller ortaya çıktıktan sonra girilen bataklıktan çıkmak için çamurun MHP’ye sıçratılmaya çalışıldığını öne süren Vural, “MHP inançlı ve imanlı bir partidir. Çamur bize bulaşmaz. Sıçratmaya çalıştınız çamurlar sizi daha derinlere itecektir. Açığa çıkan ses kayıtları protokolleri milletle paylaşacak cesaretiniz yok. Çünkü siz er meydanında siyaset yapmayı bilmeyen karpuz siyaseti yapan insanlarsınız” dedi.

Hükümeti PKK’ın siyasi uzantısı BDP’nin ağzı ile konuşmakla suçlayan Vural, “Ey Başbakan, ey hedonist olduğunu söyleyen Ömer Çelik, ey şeytanla görüşürüm diyen Hüseyin Çelik’lere, ey ağlak suratlılara sesleniyorum. İmralı ile MHP’nin koalisyon ortaklığı döneminde görüşüldüğünü el yazılarının MHP ile paylaşıldığı iddialarını ileri sürdünüz. Buna hak ettiğiniz cevabı verdim. Şimdi şeref ve haysiyeti olanlar bu iddialarının arkasında durabilmelidir. Devleti yönetiyorsunuz. Çıkarttığınız planlar oldu Balyoz gibi. Eğer sizin elinizde koalisyon hükümeti döneminde İmralı ile görüşüldüğüne dair belge varsa bunu savcılığa vermeniz millete açıklamanınız millete karşı en azından size oy verenler açısından namus borcudur” dedi.

MHP döneminde de görüşüldüğünü iddiası için “Hodri meydan” diyen Vural, “AKP hükümetinin bir yüreği varsa, bu girdiği müzakere ve diyalog bataklığının çamurlarıyla ilgili her şeyin açığa çıkmasını istiyorsa bu konuda savcının soruşturmasının önünü kesmeyin. Savcıya izin verin. Bu kadar yüreğiniz varsa ciğeriniz varsa. Geçmişten bugüne kiminle görüşülmüş, hangi protokoller imzalanmış hangi yol haritaları çıkartılmış. Bırakınız millet eğriyi doğruyu öğrensin. Hak ve hakikat ortaya çıksın” çağrısı yaptı. Bunun bir namus ve şeref borcu olduğunu söyleyen Vural, savcının açtığı soruşturmanın önünü açılmasını, bu yapılmazsa müfteri olunacağını söyledi.

Elinde, üzerinde “Özel Yetkili Savcılıktan Başbakanlık makamına” yazılı zarfı gösteren MHP’li Vural, zarfın içinden Oslo görüşmeleri, Demokratik Çözüm Protokolü ve mutabakatla ilgili Başbakanlık’a yöneltilen sorular olduğunu belirterek bu sorularla ilgili cevabı halkın beklediğini söyledi.

Vural,  konuşmasının sonunda eski  bir MİT yöneticisinin basında çıkan sözlerini değerlendirdi   “  İliştirilmiş bir AKP’li diyor ki ‘Oslo görüşmelerinin MHP tarafından siyasete alet edilmesi doğru değil’ Sen kimsin yahu? Milletin birliği, bütünlüğü peşkeş çekilecek, biz susacağız öyle mi? Çıkıp açıkça, söylesene, ‘ben AKP politikalarının borazanıyım’ diye. Şuna bakın yahu. Kendine gel. Bizim siyasetimiz, bu milletin var ve güçlü olma siyasetidir. Bizim varlık nedenimiz budur. Devlet peşkeş çekilecek, biz susacağız öyle mi? Bu kirli ve pis tezgahı deşifre etmemizden neden korkuyorsun? MHP’ye dile uzatma. Kendinizi Ali kıran baş kesen mi sanıyorsunuz? PKK ile iş tutup, bunu millete ‘çözüm’ diye sunuyorsunuz.”