Davutoğlu eğer omurgasızlar familyası arıyorsa, önce partisine bakmalıdır.


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konulara değindi. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun dün grup toplantısındaki konuşmasına değinen Oktay Vural, “Bir omurgasız görmek istiyorsa derhal kendine bir ayna edinmeli ve karşısına geçmelidir. Yüce Divan oylamasında kaçtın, hem de Davos’a kaçtın, bu mudur senin omurgalığın? Şeffaflık paketi açıkladın, saraydan ‘şeffaflığın sırası mı fırçasını?’ yedin, yerine oturdun, bu mudur senin omurgalılığın? ‘İnşaat yerine sanayiye destek olmalıyız’ dedin, saraydaki patronun, ‘inşaata dur demek, sanayiye yürü demek olmaz’ dedi, fırçaladıktan sonra kalktın bu sefer inşaatçılara teşvik paketini açıkladın. Bu mudur senin omurgalılığın? Ankara’da Başbakanlığı kaybettin, ofisine el kondu, sen döndün, ‘İzmir’de ofis açacağız’ diyorsun. Herhalde Alaçatı’da home ofis açacaksın galiba, sana başka yer kalmadı. Davutoğlu eğer omurgasızlar familyası arıyorsa, önce partisine bakmalıdır. Kendileri kısacık siyasi tarihleri boyunca omurgasızlığın kitabını yazdılar” diye konuştu. 

Başbakan Davutoğlu’nun kendilerini paralelle işbirliği yapmakla itham ettiğini ifade eden Vural, “Paralelse senin paralelin, 12 yıldır Türkiye’yi yöneten sensin” dedi. “Paraleller yan yana” diyen Vural, gazetecilere bazı görüntüler izletti. 

Oktay Vural, “Bunların her şeyi güçtür, paradır. İstedikleri kula kulluktur. Bu zihniyet doymak bilmiyor, özgürlük, hukuk düşmanıdır” dedi. 

Başbakan Davutoğlu’nun, “Çözüm süreci ile misakmillinin altını dolduruyoruz” dediğini anımsatan Vural, “Şu rezalete bakın. Misakımilli, milli yemindir. Bu milli yeminle Kurtuluş Savaşı gerçekleştirilmiş, Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Sen kim oluyorsun da misakımillinin içini boş gösteriyorsun. İmralı canisi Kürdistan inşa etmek isteyenler, ‘din düşmanı PKK ile misakımilliyi beraber dolduruyoruz’ diyenler, aslında misakımilliye karış duran işgalci zihniyettir. PKK ile Kürdistan inşa ediliyor. Sizin derdiniz milletin istiklali değil, Bilal’ın istikbali. Misakımilinin derdi hilal, sizin derdiniz Bilal. Bunun bedelini herkes ödeyecektir. Buna destek olan herkes, milli misakın altını oyanlar bunu bedelini ödeyecektir” diye konuştu. 

Vural, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Adalet Akademisi’nde yaptığı konuşmada hakim ve savcılara gözdağı verdiğini iddia ederek, “Bu ne cürettir? Sen kendini hukukun üstünde mi zannediyorsun? Bir tarafta Obama konuşurken ayağa kalkmayan yüksek yargı, diğer tarafta hakim ve savcılara gözdağı veren ve alkışlanan Erdoğan. Ey Cumhurbaşkanı Anayasa üzerine yemin ettin, şimdi kalkıp bir parti için oy istemek kimin hukukudur? Ülkeyi hukuk devleti olmaktan çıkartıp, muz cumhuriyeti gibi yönetmek isteyen bir zihniyet var. Hukuku her adımda katlettiler. Sen havuz medyacıların, kayıp kaçakçıların, ihale medyasının, bölücülerin hukukunu takip ediyorsun. Senin hukukun zalimlerin hukukudur, diktatörlüğün hukukudur” dedi. 

MHP Grup Başkanvekili Vural, “Bank Asya yönetiminin TMSF’ye devrine ilişkin BDDK kararı” hakkında, “14 aydan bu yana devletin düşmanlık, kin ve husumet nedeniyle, ceberrut devlet anlayışı ile gerçekleştiği bu girişim hür teşebbüs açısından ciddi bir tehdittir. Bazı evrakları vermediler diye yönetime el konulması, aslında devletin batırma operasyonu yapmak istediğini ortaya koymaktadır. Bu tehdit herkese yöneliktir. Bir bankanın önüne polis getirmek ne demektir? İşte polis devleti budur” diye konuştu. 

Vural, Bank Asya’nın açılışına ait olduğunu söylediği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Tansu Çiller ve Fethullah Gülen’in yer aldığı bir fotoğrafı gösterdi. 

“İç güvenlik paketi” ile ilgili soru üzerine Vural, “Bu paket bombalı pakettir. Demokrasiyi, düşünce ve ifade özgürlüğünü bombalayan, diktatörlüğe geçiş yasalarından biridir. Bu paket bölücü terör örgütü ile hazırlanmış, İmralı’dan uzaktan kumandalı bir pakettir. Jandarmayı tasviye etmek, siyasileştirmek, PKK terör örgütünü öz savunma güçleri olarak kullanmak için hazırlanmış bir altyapı çalışmasıdır. AK Parti derhal bu paketi gündemden çıkartmalıdır, bu paketin Meclis’ten geçmemesi için engelleme yapacağız” dedi. 

Oktay Vural, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun, “Başkanlık, diktatörlük getirir diyenleri gırtlaklamak istiyorum” sözlerinin sorulması üzerine, “Birisi bir başkasını gırtlaklamak istiyorsa, demokrasiden nasibini almamış demektir. Bunlara göre biz gırtlaklanması, sindirilmesi, öldürülmesi gerekenleriz. Biraz yumurtayı fazla yemiş galiba. Bizi gırtlaklamak isteyenler daha anasından doğmadı, herkes ayağını denk alsın. Adam olun, milletin vekili olun. Siz kim oluyorsunuz da diktatörce yaklaşımlarınızı, sözde bir başkanlık sistemi adı altında meşrulaştırmanıza karşı çıkmamız karşısında bizi gırtlaklamak istiyorsunuz. Bizi dinliyorsunuz, fişliyorsunuz ama zalimler bizi susturamayacak” diye konuştu.