Erdoğan “Dünya beşten büyük diyor”, bizse adalet hepsinden büyüktür diyoruz


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Başbakan Erdoğan, Bizanslıların, Haçlıların torunlarıyla İslam coğrafyasını kana bulamaya gidiyor ve bunu da ‘niyetim halis’ diye meşrulaştırmaya çalışıyor. Niyetin halis ise darbecilerle, lobicilerle, emperyal güçlerle Suriye’de ne işin var?” diye konuştu.

Vural, düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’nin dış politikada yeni ve samimi dostlar kazandığını” söylediğini aktardı.

Başbakan Erdoğan’a ”Senin yeni dostların kimler?” sorusunu yönelten Vural, “Barzani, PKK, PYD, Hamas, El Nusra, El Kaide, El Şahap… Bunlar Başbakan’ın yeni dostları. Ortadoğu’da bunların dışında Türkiye’nin bir dostu kaldı mı?” görüşünü savundu.

Başbakan’ın bu sözlerine artık AKP içinden birilerinin “dur” demesi gerektiğini öne süren Vural, “Türkiye, hiç bu kadar küçük düşürülmemişti, hiç bu kadar korunaksız olmamış ve hiç bu kadar sefil dış politika gütmemişti. Erdoğan hem kendini hem Türkiye’yi karanlığa sürüklemektedir” dedi.

Başbakan’ın Wernicke-Korsakoff sendromu yaşadığını savunan Vural, “Bu kişilerin yön duyguları karmaşa içindedir, bulundukları yer ve zamanı şaşırırlar” diye konuştu.

Başbakan’ın, Suriye’ye ABD’yi çağırarak yeni katliamların alt yapısını hazırladığını öne süren Vural, şunları söyledi:

“Müslümanın Müslümanı katletmesi yetmemiş, Haçlıların Müslümanı katletmesi için çağrı yapıyor. (Dünya beşten büyüktür) diyorsun, hala o beşin ağzına bakıyorsun. Adalet, hepsinden büyüktür.

Senin elini tutan mı var, ne yapacaksan çık yap. Kuzey Irak için sana tezkere verdik, ABD’nin ağzına bakmadın mı, ne yaptın? Türkiye’nin güvenliğini ABD’ye, Barzani’ye peşkeş çeken sen değil misin? Şimdi kalkmış hamaset nutukları atıyor. Kim yutar senin bu nutuklarını? Suriye için tezkere verdik? Ne yaptın? Şimdi kalkıyor Birleşmiş Milletler şöyle böyle deyip atıp tutuyorsun. Senin tutan mı var? Hacıvat Karagöz’deki tiplemeler gibi atıp tutuyorsun.

Başbakan kan, barut, bomba ihalecisi durumuna gelmiş. Suriye’nin aylarca işgal edilmesini savunuyor. Nasıl bir münafık siyasettir bu? Başbakan Suriye’yi temizleyecek ABD askerleri için de dua edecek mi acaba?”

Cumhurbaşkanı ile Başbakan’ın Suriye konusunda “ayrı telden çaldıklarını” savunan Vural, “Bu nasıl devlet yönetimidir. Bakkal bile böyle yönetilmez” dedi.

Vural, “İlk defa Müslüman bir ülkenin Başbakanı, Müslüman bir ülkenin Batı tarafından bombalanmasının teşvikcisi konumuna geliyor” diye konuştu.

Başbakan’ın Suriye ile ilgili “gönüllüler koalisyonu olabilir” dediğini aktaran Vural, “Bunun kararını kime danışarak aldın? ABD mi sana görev verdi? Bu millet sana bu yetkiyi verdi mi? Sen hangi hakla parlamentonun yetkisini kullanıyorsun? Haçlılar, tapınak şövalyeleri adındaki gönüllüler koalisyonuyla İslam coğrafyasını kana bulamışlardı? Sen tapınak şövalyesi misin? Erdoğan, Bizanslıların, Haçlıların torunlarıyla İslam coğrafyasını kana bulamaya gidiyor ve bunu da ‘niyetim halis’ diye meşrulaştırmaya çalışıyor. Niyetin halis ise darbecilerle, lobicilerle, emperyal güçlerle Suriye’de ne işin var?” diye konuştu.

Başbakan’ın Suriye’deki birtakım ihalelerin peşinde olduğunu öne süren Vural, “Sen Irak’taki Müslümanlardan ne zaman özür dileyeceksin?” diye sordu.

“Erdoğan, 21. yüzyılın siyasi Lawrence’si olarak Ortadoğu ve İslam dünyasının sırtına saplanan hançer olmaktan uzaklaşmalıdır” ifadesini kullanan Vural, “Türkiye, süratli bir şekilde savaş çağırtkanlığı yerine bu coğrafyaya barışı getirecek, diktatörlükten uzaklaştıracak, sivil, kendi içinden çıkmış projeleri takip etmeli, onları desteklemelidir” dedi.

Vural, TBMM tatildeyken sınır ötesi operasyon için ani bir saldırı durumunda Cumhurbaşkanı’nın yetkisinin olduğunu belirterek, şu anda böyle bir durumun olmadığını kaydetti.