Erdoğan’a göre sallandırmadığın sürece demokrasi var.


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “diktatör” ithamlarına karşı yaptığı açıklamada kullandığı “sallandırırlar” ifadesini eleştirdi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural,”İnsanın hayat biçiminden dolayı dışlanması, yargılanması da bir bakıma insanın sallandırılmasıdır” dedi.

Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Mısır’daki darbeden, kendisine “demokrasi havariliği” çıkartmaya çalıştığını ileri sürdü.

Oktay Vural, diktatörlük ithamlarına karşı Erdoğan’ın, “Milli Şef döneminde diktatörlüğe karşı çıkan olabildi mi ” diye sorduğunu, ancak 3 Mayıs 1944 yılında, on binlerce gencin demokrasi hakkını nasıl kullandığını bilmediğini savundu. Vural, “Gençler o dönemde Ulus’ta toplandılar, mahkeme binasına kadar yürüdüler. O günün en anlamlı demokratik tepkisi ortaya koydular. MHP her zaman demokratik tepkisini ortaya koymuştur. Nasıl 1944’te susmadıysak, nasıl 12 Eylül mahkemesi de susturamadıysa, bugünkü zihniyet de milliyetçileri susturamayacaktır” diye konuştu.

Erdoğan’ın, “Ben diktatör değilim, diktatörlüklerde adamı sallandırırlar” dediğini belirten Vural, şöyle devam etti:

“Yani Recep Tayyip Erdoğan’a şükretmek lazım yoksa sallandırır bizi. Sallandırılmadığımız için Türkiye’de çok demokratik bir ortam var demek ki. Sallandırmadıkları için dua edin. Türkiye’de adam sallandırılmadığı için Türkiye demokratik bir ülke. Şu zihniyete bakın. Önce kendilerini sorgulasınlar. Bir taraftan Cumhurbaşkanı, ‘sandık her şey değildir’ diyor diğer taraftan Başbakan ‘sandık milli iradenin ta kendisidir’ diyor. Bir anlaşın bakalım, demokrasi nedir

Özgürlüklerimize yönelik kısıtlama varsa, ötekileştiriliyor ve susturulmak isteniyorsak, tehdit ediliyorsak, sanatçılar, iş adamları, medya tehdit ediliyor ve yönlendiriliyorsa, sivil toplum örgütleri eleştiremiyorsa, meslek örgütlerinin kaynakları kesiliyorsa, muhalefet Meclis’te susturuluyorsa, yargı yürütmenin emrindeyse; soruyorum, bunun neresi ileri demokrasi ”

“Türkiye adeta parti devleti oldu”

TDK’da “diktatörlük” kelimesinin karşılığının, “bütün siyasi yetkileri kendinde toplamış kimse” olduğunu belirten Vural, Erdoğan’ın her yerde her alanda bütün siyasi yetkileri topladığını iddia etti.

Vural, Türkiye’nin hukuk düzeni endeksinde 97 ülke içinde 76, ceza adaletinde 71, asayiş ve güvenlikte 72’inci; dünya demokrasi endeksinde ise 167 ülke içinde 89. sırada olduğunu söyledi. Ülkede sivil toplum örgütlülerinin, basın mensuplarının, sanatçıların, aydınların kendilerini hür hissedemediğini ifade eden Vural, Türkiye’nin adeta parti devleti olduğunu savundu.

Vural, şöyle devam etti:

“Bugün Türkiye’de güçlerin tekelleşmesi vardır. Vatandaşın hürriyeti bu güçler tekelinde yok edilmektedir. Bütün bunlar karşısında, Mısır’daki darbeye karşı çıktı diye demokrasi havarisi olarak ‘helal olsun’ mu diyeceğiz

‘Bizi sallandırmıyorlar, o zaman Türkiye’de dikta yok’ demek yerine özgürlüklerimizi, hürriyetlerimizi sallandırıyorlar mı buna bakmak lazım. Bilgi alma, eleştirme, eşit şekilde ihalelere girme özgürlükleri sallandırılıyor mu bakmak lazım. İnsanın hayat biçiminden dolayı dışlanması, yargılanması da bir bakıma insanın sallandırılmasıdır.”