Erdoğan’ın kırıcı, yıkıcı, ötekileştirici uslubu milli bütünlüğe zarar veriyor


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “MHP’yi tuzağa düşüremeyen AKP, bayraklarımızı kullanarak duruşunu sulandırmaya çalışıyor. Orada üç hilal ve bozkurtu taşıyanlar AKP’li lejyonerlerdir” dedi.

Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sanal düşmanlık ve sanal hedeflerle toplumu bibirine düşman etmek istediğini öne sürdü.

Başbakan Erdoğan’ın milletine karşı savaş açtığını iddia eden Vural, “Kendisinin ne kadar iyi bir Başbakan, kendisine karşı olanların ne kadar kötü olduğunu anlatan siyasetçiyle dünya ilk kez karşı karşıya” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın, nafile düşmanlar yaratarak kendini şövalye ilan ettiğini savunan Vural, “Bu saatten sonra kendisinden şövalye olmaz. Olsa olsa 90’lı çocuklar tarafından müzik ve mizahın gücüyle karizması çizilmiş üçüncü sınıf diktatör heveslisi olur. Başbakan, ülkeyi kaosa sürüklemek için elinden geleni ardına koymuyor. Türkiye’nin temel meselesi Erdoğan’ın hırsı, ülkenin huzuruna ve barışa vurduğu sektedir” diye konuştu.

Erdoğan’ın gösteri yapanlara “Devlet sizin oyuncağınız değil” dediğini anımsatan Vural, “Peki, devlet senin oyuncağın mı? Bu devlet, miletin devletidir. Devlet senin oyuncağın olarak, millete zulüm aracı olarak kullanılamaz” dedi.

Vural, Gezi Parkı odaklı gelişmelerin, çözüm sürecinde AK Parti aleyhine dönen rüzgarı durdumak için Başbakan Erdoğan, terör örgütü ele başı Abdullah Öcalan ve BOP tarafından planlandığını iddia ederek, Öcalan’ın Gezi Parkı eylemini desteklediğini açıklamasına rağmen Doğu ve Güneydoğu illerinde neden tek bir tepki bile ortaya konulmadığını sordu.

Diyarbakır’da “Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı” sonuç bildirgesi açıklandığını anlatan Vural, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da paralel devlet yapılanmasının zemininin hazırlandığını söyledi. Vural, “Doğu ve Güneydoğu’da PKK ve KCK’nın bu şekilde yapılanmasını sağlayan AKP, batıda PKK aracılığıyla kitlelerin ajite ettirilmesine göz yumuştur. Bu kadar pis bir oyun tarihte yazılmamıştır” diye konuştu.

Gezi Parkı’na ilk müdahale talimatını kimin verdiğinin cevaplanmasını isteyen Vural, “Bu olaylar olurken MOSSAD Başkanı’nın Türkiye’de ne işi var? Kiminle iş tutuyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

Oktay Vural, AK Parti’nin Ankara mitinginde MHP bayrağı açılmasını da eleştirerek, şöyle devam etti:

“Üç hilali bayrağımızı istismar edecek kadar paniklemiş ruh halindedir. MHP’yi tuzağa düşüremeyen AKP, bayraklarımızı kullanarak duruşunu sulandırmaya çalışıyor. Orada üç hilal ve bozkurtu taşıyanlar AKP’li lejyonerlerdir. O bayraktan medet umanlar siyasi soykalardır. Başbakan’a buradan sesleniyorum; senin mitingine, sana bozkurt değil, ancak çakal yakışır. Sen kurtlarla dans edemezsin, çakallarla dans etmeye devam et. Senin ağzına MHP değil, PKK yakışır. Üç hilal ecdadımızın sembolüdür, sana ancak 7 kollu şamdan yakışır. Üç hilal iman, ahlak ve adalettir, sana ancak para, küfür ve zulüm yakışır. Sana ağaç yeşili değil, dolar yeşili yakışır.”

Vural, milletin gözyaşı ve kanı üzerinden siyaset kurgusu yapmanın doğru olmadığını ifade ederk, herkesi iş işten geçmeden aklını başına almaya çağırdı. Vural, “Bundan milletimiz kazanmaz, hepimiz kaybederiz” dedi.

Halkın fırsatçılara imkan vermemesi gerektiğini belirten Vural, “Bugün dikta potansiyeli olan zihniyetle karşı karşıyayız. Baskıların, diktatörlüklerin mağduru her zaman millet olmuştur. Bugün Türkiye’yi yönetenlerin dikta potansiyelini gerçeğe dönüştürmek için kulanmak ve sıçrama tahtası yapmak istediği bu sürecin mağduru hepimiz olacağız” diye konuştu.

Soruları da yanıtlayan Vural, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, Gezi Parkı olaylarında gerekirse TSK’nın devreye girebileceğine ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine, “Doğu ve Güneydoğu’da PKK’ya karşı TSK’nın gözünü kapatanlar, yeni görev alanları veriyor. Bunlar tehlikeli söylemler. Bu, ‘Ordu göreve’ yaklaşımıyla aynıdır. Sivil otorite demek ki Türkiye’de huzuru sağlayamıyor” şeklinde görüş belirtti.

Çarşı Grubu üyelerinin bazılarının terör örgütü suçlamasıyla gözaltına alınmasını nasıl değerlendirdiği sorulan Vural, “Kulüpleri kapatacaklar anlaşılan” dedi. Vural, gözaltılara en güzel cevabı Çarşı Grubunun kendisinin vereceğini ifade etti.

Vural, eylemcilere mesajının olup olmadığının sorusunu yanıtlarken, “Sokaklar çözüm yolu değil. Sokakların karanlığı Türkiye’yi karanlığa götürür. Çözüm nerede kaybedilmişse orada bulunur. Demokraside kaybetmişsek demokraside bulacağız. Sokakların demokrasisi yoktur. Provokatörlerin, kışkırtmacıların alanıdır orası. Sokaklar kirli ve pis projelerin uygulayıcıları için ajitasyon merkezi. İnsanları sokağa döken zihniyete karşı çok uyanık olunması gerekiyor” diye konuştu.

Siyasetçilerin milleti tahrik etmekten vazgeçmesini isteyen Vural, “Er meydanında mücadelemizi yapalım. Kin ve nefret tohumlarıyla huzur biçilmez” dedi.

Oktay Vural, polisin dünkü olaylarda kimyasallı su kullandığının iddia edilmesi üzerine, “Bu nasıl bir zulümdür? Bomba yapıp üzerine çiviler koymak gibi. İnsanlarımız bunu hak etmiyor” diye konuştu.