Hangi dilde olursa olsun “17-25 Aralık” Rüşvet ve Yolsuzluk olarak tarihe geçmiştir


yolsuzluk hafta

 

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), 17-25 Aralık’ın ‘Rüşvet ve Yolsuzluk Haftası’ olması için TBMM’ye kanun teklifi sundu.

Grup Başkanvekili Oktay Vural, çeşitli dillerde “17-25 Aralık Yolsuzlukla Mücadele Haftası” yazan panonun önünde yaptığı açıklamada, verdikleri kanun teklifi ile rüşvet ve yolsuzlukla mücadele konusunda halkın bilinçlendirilmesini amaçladıklarını kaydetti.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, 17-25 Aralık’ın ‘Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele Haftası’ olması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi sunduklarını kaydetti.

Vural, “Sayın Genel Başkanımız, ‘Bütün millete anlatacağız, unutmayacağız, unutturmayacağız. Hangi algı operasyonu yapılırsa yapılsın, rüşvet ve yolsuzluk konusunda kesin tavrımızı ortaya koyacağız’ diyerek, 17-25 Aralık’ı ‘Rüşvet ve Yolsuzluk Haftası’ olarak ilan etmiştir. Bununla ilgili, Milliyetçi Hareket Partisi olarak ‘17-25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Haftası’ kanun teklifini TBMM’ye sundum” diye konuştu.

YOLSUZLUK HAFTASINDA NELER YAPILACAK?

Meclis’e sunulan kanun teklifine göre, 17-25 Aralık tarihleri arasında TBMM’de bir gün, özel gündemle toplanacak ve rüşvet ve yolsuzluk hakkında görüş ve düşünceler ortaya konulacak.

Hafta münasebetiyle kamu kurum ve kuruluşları tarafından rüşvet ve yolsuzluğu konu edinen seminer, konferans ve etkinlikler düzenlenerek, halkın rüşvet ve yolsuzluk konusunda bilinçlendirilmesi öngörülüyor.

RESİM YARIŞMASI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hafta münasebetiyle öğrencilerin resim, kompozisyon ve şiir gibi yarışmalar düzenlenecek.

RTÜK’ün de bu hafta içinde gösterilmek üzere rüşvet ve yolsuzluk konulu film ve belgesellerin yanı sıra hazırlanacak rüşvet ve yolsuzluk içerikli kamu spotlarının yayınlanmasına öncülük edecek. Ayrıca, 17-25 Aralık tarihleri arasında da camilerdeki cuma hutbelerinin konusu da rüşvet ve yolsuzluk olacak.

MHP’DEN ‘TURPUN BÜYÜĞÜ’, ‘SIFIRLAMAK’ GİBİ SÖZCÜKLERİN YENİ ANLAMLARI

Türkiye’nin rüşvet ve yolsuzluğa ‘Hayır’ demesi gerektiğini ifade eden Oktay Vural, MHP olarak hazırladıkları, “17-25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Haftası Sözlüğü’nü basın mensuplarına dağıttı. Hazırlanan sözlükte, gündeme bağlı olarak yeni bir anlam kazanan sözcükler arasında bazıları şu şekilde: Çikolata kutusu, dantelli kefen, havuz, hizan fizan, korkma titre, kupon arazi, haramzadeler, beyefendi, bide, aktrol, turpun büyüğü.