Hükümet milyonere bonkör, asgari ücretliye gelince cimri


TBMM’de basın toplantısı düzenleyen MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AK Parti’nin Grup Toplantısında ”gabarala mabarala” yapıldığını, kahkaha, gözyaşı, aksiyon tekmili birden her şeyin yaşandığını Başbakan’ın bir tuluat ustası olarak söylediği muhalefeti eleştiren sözlerinin alkış aldığını “Türkiye seninle gurur duyuyor” sözleriyle  adeta şova dönüştürüldüğünü ancak işçilerle, emeklilerle ilgili sözlerinin alkışlanmadığını söyledi. Vural: “Çünkü  işçi seninle gurur duymuyor, memur  seninle gurur duymuyor, emekli seninle gurur duymuyor , çünkü işçiyi, memuru, emekliyi perişan ettin. Ve gruptakiler, orada bulunanlar senin diğer sözlerine alkış tutanlar da  bunu biliyor. O yüzden alkışlamıyorlar, çünkü çizdiğin tabloya onlar da inanmıyor” dedi.

Vural, hükümetin zengine bonkör asgari ücretliye cimri davrandığını söyleyerek şöyle devam etti: ”Geçen sene 34 bin 700 kişi bir milyon TL üzerinde mevduat sahipken, müjdeler olsun Sayın Başbakan, 45 bin 608’e çıkmış. 10 bin kişi daha artmış. Mevduatlardan elde ettiği faiz 37 milyar. Bunun 18 milyar Tl’si 45 bin milyonere ait. Yani yarısı. Bu faizden hükümet  vergi de almıyor.  Tebrik ediyorum. Zengin daha zengin fakir daha fakir olmuş. İşte böyle bir Türkiye’de gabarala mabarala edebiyatıyla grup toplantıları gidiyor. Ununu elemiş, eleğini de duvara asmış, Başbakan keyif yapıyor. Çünkü geleceği yok. Faiz lobilerinin esiri olmuş.

Grafikle ilgili eleştirilerimize ilişkin Genel Başkanımıza ‘hayal bahçesinde geziyor’ demiş. Onun fikri ve bilgisi var, senin gibi fikri ve bilgisi olmadan siyaset yapan birisi değil. Maşallah Türkiye’de senden başka grafiker yok zaten. Baş grafiker olmuş. Yarım saat anlattı. Sanat eleştirmeni mübarek. Ucube heykeli tespit eden o, simgeyi tespit eden o.’ Başbakan gerçekçi doğru. O kendi menfaatleri doğrultusunda oldukça gerçekçi davranıyor.

Başbakan Erdoğan’ın 2002 yılında ”simit çay hesabı” yaptığını söyleyen ve buna ilişkin görüntüleri izleten Vural, ”Bugün bir çay 1 TL. Simit 60 kuruş. Ortalama 1,5 diyelim. 6 kişilik bir aile üç öğün için bir günde 27 TL yapar. Ayda 810 TL yapar. Asgari ücret 701 TL. Ne oldu? Bu hükümet benim çalışanımı, asgari ücretlimi bir simit bir çaya bile mahkum etti. Sayın Başbakan’ın hesabıyla Türkiye’nin durumu ortada” dedi.