Kılavuzları hedonist, şeytanla görüşebileceğini söyleyen ve “Gölge CIA” ile içli dışlı kişilerden oluşan bir başbakan ülkeyi nereye götürür?


TBMM’de basın toplantısı düzenleyen MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hiçbir konuya vakıf olmadığını öne sürerek şunları söyledi: “Başbakan İl Başkanları toplantısında yine coştu. ‘Adını sen koy’ diyor, ‘mesele benim meselem’ diyor, sonra da ‘mesele ne’ diye soruyor. Müslüm Babanın şarkılarını dinleye dinleye Türkiye’nin sorunlarına bakış açısı geliştiriyor. Kürt meselesi, ardından Kürt açılımı, önce terörle mücadele, sonra müzakere. Başbakan aslında ne dediğini bilmiyor. Sam amcadan hangi pusula gönderilirse onu alıyor tekrar ediyor. Esad’la önce can ciğer kuzu sarması, ardından Esad’a ‘katil’ diyor. Anadolu’da bir söz vardır: “Şaşıran ördek geri geri yüzer.” Başbakan’ın bulunduğu durum bu.

Başbakan’ın odasının ”CIA ajanlarından geçilmediğini” öne süren Vural, ”Dünyanın neresinde gölge CIA adamlarıyla Başbakan’ın danışmanları birbirini etkileyebilir? Millet sana bunu için oy vermedi” diye konuştu. Vural, “Kirli çamaşırlar çarşaf çarşaf saçıldı ortaya. Senin bu gölge CIA ajanlarıyla, ABD patronlarıyla ne işin var? Bu millet sana CIA’e bilgi ver diye oy vermedi” dedi.

Türkiye’nin politikalarının milli merkezlerde oluşmadığını ileri süren Vural, ”Başbakan’ın kılavuzları ya hedonist ya şeytanla görüşen ya da gölge CIA ile içli dışlı olanlar. Başbakan bu kılavuzlarla yönlendiriliyor ve ülkeyi yönetiyor” diye konuştu.

 Tunus’ta ”Suriye’nin dostları’‘ toplantısı yapıldığını hatırlatan Oktay Vural, ”Türkiye bugün elinde Suriye’de Kürt özerk bölgesi oluşması için hazırlanmış bir tezgahla dolaşıyor. Aynısını senin ülkende de yap derlerse ne diyeceksin? Bu proje bumerang gibi Türkiye’yi de vuracaktır. Oysa Türkiye taşeronluğunu sürdürüyor. Türkiye’nin bütünlüğüne zarar verecek bir proje eşliğinde Suriye’nin etnik bir kimlikle tanımlanmasına zemin hazırlıyor” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Suriyekonusundaki temaslarını sert dille eleştirerek, “Türkiye bugün elinde Suriye’de Kürt Özerk Bölgesi oluşması için hazırlanmış bir tezgahla dolaşıyor. Bumerang gibi Türkiye’ye dönebilecek bir tezgah. Yarın sana da aynısını uygula derlerse ne diyeceksin? Sayın Davutoğlu, sen kimin dostusun?” dedi.

Başbakan’ın ”demokratik açılım konusunda muhalefet yardımcı olmadı” dediğini belirten Vural, ”İyi ki bu rezalete ortak olmadık. Şehitlerin ruhunu ayaklar altına aldın. Yüreğin varsa devam ettir. Çık açıkla ‘Oslo’daki görüşmelerle ilgili talimatı ben verdim’ de. Kurduğun masalarda yapılan protokollerin arkasında olduğunu çık açıkla millete. Arkamda millet var diyorsun ya bak bakalım bunları açıkladıktan sonra millet arkanda var mı yok mu?” diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Vural, Türkiye’de bugün kimin ne yaptığının belli olmadığını öne sürerek ”Türkiye, Osmanlı’daki paşalar iktidarına benziyor. Başbakan’ın etrafındaki kılavuzlar kimin jetonunu atıyorsa, Türkiye onun peşinde koşuyor. AKP hükümetinin Ali ve Mustafa Reşit Paşalarından farkı yoktur. Onlar da ülkeyi felakete sürüklemişlerdi.” dedi.