Kuvvetler ayrılığını engel olarak görenler, hukuk devletine inanmayan, dikta özlemi çekenlerdir!


Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Kuvvetler ayrılığı tartışmalarına değinen MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, kuvvetler ayrılığına ilişkin açıklamasını eleştirdi.

 Kuvvetler ayrılığını engel olarak görenlerin, darbeci zihniyetten hiçbir farkının olmadığını belirten Vural, muhalefetin, denetim ve eleştirinin olmadığı bir düzenin istendiğini savundu.

 Erdoğan’ın, ”Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kuvvetler ayrılığından bahsetmiyordu, kuvvetler birliğinden bahsediyordu” dediğini belirten Vural, ”Kuvvetler birliğini güçlendirecek düşünceleri savunmaya başlıyor. O, Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Savaş döneminin Meclisi. Savaşı yöneten bir Meclis. Savaşta mıyız  Sayın Başbakan’ın o dönemle mukayese etmesi bile aslında kafasının arkasındaki zihniyeti ortaya koyuyor” diye konuştu.

 Başbakan Erdoğan’ın, demokratik parlamenter sistemden rahatsız olduğunu, ancak Irak’a demokratik parlamenter sistem önerdiğini belirten Vural, ”Neyi nerede savunduğu, hangi ilkeler çerçevesinde politika yaptığı çelişkili” dedi.

 Türkiye’de zaten kuvvetler ayrılığının kalmadığını savunan Vural, yasama ve yargının yürütmeyi denetleyemediğini kaydederek “Bir siyasetçi, hele bir başbakan bir kavramı kullanırken her şeyden önce  ne söylediğini iyi bilmeli, söylediğini kulağı da işitmeli. Kuvvetler ayrılığı ilkesi demokrasinin olmazsa olmaz ilkesidir. “Kuvvetler ayrılığı bizim önümüzde engel” diyorsan bunun bağlamı, önü arkası, sağı solu olmaz. Evet bir başbakan, bir siyasetçi bazı önemli kavramları kullanırken, on düşünüp bir konuşmalıdır. Ancak başbakan Erdoğan  bir düşünüyor, on konuşuyor.

Sayın başbakan “Kuvvetler ayrılığı bir engel” diyorsan, “hukuk devletine inanmıyorum” diyorsundur Sayın Başbakan’ın bu arayışı ihkak-ı hak arayışını meşrulaştırmaktır” dedi. “Türkiye’de kuvvetler ayrılığı mı kaldı?” sorusunu da yönelten Vural, “Bunların aradığı kuvvetler ayrılığı Çankaya mankaya ayrılığı, herhalde bu, başka kalmadı” dedi. -“

 AK Parti Hükümeti’nin 10 yıldır ülkeyi yönettiğini, buna rağmen Erdoğan’ın bürokratik oligarşiden şikayetçi olduğunu anlatan Vural, oysa bu bürokratik oligarşiyi de Erdoğan’ın kendisinin kurduğunu söyledi.“