MGK “özerkliği tescil edeceğiz” söylemlerini milli güvenlik sorunu olarak görmüyor mu?


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında MGK’nın dünkü toplantısı sonrası açıklamasına değindi.

Vural, Doğu ve Güneydoğu’da paralel KCK yapılanması, özerklik inşası, özerkliğin tescil edileceğine ilişkin iddialar ve PKK’nın bölgede taciz ateşine girmesine rağmen MGK’nın nedense bu tehdidi görmediğini savundu.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti içinde, milli güvenliği, devletin üniter yapısını bozmak amacıyla paralel devlet inşa etmenin tehdit olup olmadığını soran Vural, özerklik ve federasyonun, siyasal bir çözüm olarak millete hazmettirilmek istendiğini öne sürdü.

Vural, MGK’nın bu gelişmeler karşısında, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, üniter yapısına vurgu yapmamasının kabul edilemeyeceğini belirtti. Vural, “Özerkliği tescil edeceğiz”, “Özerkliği inşa edeceğiz” söylemleri karşısında MGK’nın bunlara yönelik mesaj vermemesini eleştirdi.

Hükümet’in 17 Aralık sonrası yargıya yaptığı fiili, hukuki müdahalelerin, hukuk devleti ilkesi ve hukukun üstünlüğüne gölge düşürdüğünü ileri süren Vural, “Cumhurbaşkanı’nın bilerek, anayasaya aykırı olarak, yargıyı yürütmenin emrine veren bu yasayı onaylamasıyla hukuk devleti, hukukun üstünlüğü ilkesi yürütmenin tehdidi altına girdi” dedi.

Vural, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkında gensoru önergesi verdiklerini bildirerek, adaletin, Adalet Bakanı’nın elinde, yürütmenin organı haline getirilmek istendiğini savundu.

Başbakan’ın düştüğü durumun üzücü olduğunu öne süren Vural, iddialara somut şekilde cevap verememesi, iddialar karşısında ileri sürdüğü hususların kanıtlanamamasının Türkiye Cumhuriyeti devletinin, onurunu, şerefini zedelediğini öne sürdü.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın, ses kayıtlarına yönelik “Hissettim, montaj” dediğini anımsatan Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu arkadaş hissettim dediğine göre teknoloji değil herhalde astroloji bakanı. Madem montaj diyorsun, kriptolu telefonları bile dinlemişler diye feveran ediyorsun, uzmanları görevden alıyorsun. Bülent Arınç’a suikast iddiasıyla devletin kozmik odalarına, girildiğinde, gizli planlar deşifre olduğunda neredeydiniz? Hangimiz kendimizi güven içinde hissedeceğiz? Siz bostan korkuluğu musunuz?

ABD’nin, batı liderlerini, dünya liderlerini dinlediği ortaya çıktığında, ey Cumhurbaşkanı, ey Başbakan niye sesiniz çıkmadı? Bizi dinlediniz mi diye niye sormadınız? Merkel soruyor ama Cumhurbaşkanı, Başbakan Obama’ya soramıyor. Görüşmelerimizin, güvenlik planlarımızın yabancı servislerin elinde olduğuna dair kanat olmuştur.

Son bir ses kaydı yayınlandı. Kucak kucak dolarlar, bozulmasın aralar. Sen ne biçim adamsın, Başbakan’a söz veriyorsun getirmiyorsun, sen kendini ne zannediyorsun? Kucak lobisi çalışıyor. Sanal lobileri anlatacağına kucak lobisinden bahset. Acaba hangi işadamı bu kucak lobisine düştü. “