Millet, terör örgütünden değil senden samimiyet bekliyor, terörle müzakere değil mücadele etmeni istiyor!


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Erdoğan’ın İmralı ve Kandil ile görüşmelerin kesilmesini ‘samimiyetsizliğe’ bağladığını belirterek, “Ey Başbakan, PKK size hangi samimiyeti gösterdi açıklayın bakalım. Bingöl’de 8 polisimiz, 10 askerimiz, Antep’te bombalarla öldürdüğü vatandaşlarımız, Foça’da öldürdükleri samimiyet tezahürü müdür? Sayın Başbakan bu millet terör örgütünden değil senden samimiyet bekliyor” dedi.

 Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son günlerde televizyon kanallarında terör örgütünden nasıl medet umabileceğini göstermesi bakımından ibret verici konuşmalarına şahit olunduğunu söyledi. Vural, “Millet egemenliği yerine silah egemenliğini, siyasi parti olmak yerine terör örgütünü muhatap alan bu zihniyetin milli iradeden ne kadar uzaklaştığını görünce gerçekten üzülüyorum. Bir Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının, PKK terör örgütünü muhatap alması, ondan aman dilemesi, medet umması, samimiyet araması, bu milletin hazmedebileceği bir konu değildir; ona oy veren şerefli insanların hazmedebileceği bir konu değildir” dedi.

 Oslo görüşmelerini millete pazarlama ve meşrulaştırma süreci başladığını belirten Vural, “Bu sürecin içerisinde AKP vardır, BDP, CHP, Kandil, İmralı vardır; ama millet yoktur” dedi.

 Başbakan Erdoğan’ın daha önce BDP için, ‘Bunlar siyasi parti mi terör örgütü mü?’ dediğini, bugün ise İmralı’yı adres gösterdiğini ifade eden Vural, “Bu ne pis, ne kirli bir pazarlıktır, ne biçim bir fetret dönemidir?” diye konuştu.

“İMRALI’DAN GELEN MESAJ BAŞBAKANI RAHATLATMIŞ GÖRÜNÜYOR”

 Vural, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘AKP, CHP ve BDP olarak üçümüz bu işi çözeriz’ çağrısının, Başbakan Erdoğan’ın İmralı kaynaklı olduğunu söylediğini belirterek, “İmralı’dan gelen mesaj Başbakanı çok rahatlatmış görünüyor. Ve daha önce şerefsizlikle itham ettiği İmralı ve terör örgütü ile görüşmeyi Türk halkına büyük bir müjde olarak pazarlıyor. Koro başlamış, ‘aynı dağın yeliyiz biz’. Valla ‘aynı dağın yeliyiz’ diye bize Oslo sürecini, bölünme sürecini hazmettirmek isteyenlere bu millet atacağı tokatla nerenin yeli olduğunu gösterir sana” dedi.

 “BU MİLLET TERÖR ÖRGÜTÜNDEN DEĞİL SENDEN SAMİMİYET BEKLİYOR”

Başbakan Erdoğan’ın İmralı ve Kandil ile görüşmelerin kesilmesini ‘samimiyetsizliğe’ bağladığını kaydeden Vural, “Terör örgütünden samimiyet bekliyor. Peki şimdi soruyorum; ‘İmralı ile Kandil ile Oslo’da görüşmeler başlayabilir’ diyen ey Başbakan, PKK size hangi samimiyeti gösterdi açıklayın bakalım. Bingöl’de 8 polisimiz, 10 askerimiz, Antep’te bombalarla öldürdüğü vatandaşlarımız, Foça’da öldürdükleri samimiyet tezahürü müdür? Sayın Başbakan bu millet terör örgütünden değil senden samimiyet bekliyor” diye konuştu.

 Bir gazetenin “İmralı’dan PKK’ya öfke’ manşetini gösteren Vural, “İnsaf ya. Bu kadar insanımızı öldüren bir PKK terör örgütü liderini aklamak, pullamak bu millete yakışmıyor. Kundaktaki bebeleri öldürme kararı veren, İmralı’da her gün ölmesi gereken Öcalan Türkiye’nin yeni ombudsmanı mı oldu?” dedi. PKK’nın cinayetlerine ilişkin fotoğrafları gösteren Vural, “Şu katliamlara bakın. Bugün bu katliamları yapan insan aklanıyor, iyi adam diye Türkiye’ye hazmettirilmek isteniyor. Bunları millet unutulur mu ya? Antep’teki bombalamalar unutulur mu? Bir katili bu millete şirin gösteremezsiniz. Ey Sayın Başbakan bir terör örgütünden samimiyet bekleyemezsiniz. Terör örgütü ile görüşecekmiş; neyi görüşeceksiniz, çıkın anlatın bakalım, karnınızdan konuşmayın” dedi.

 “OSLO’DA İŞ PİŞİRDİLER”

Tablet bilgisayarından, Başbakan Erdoğan’ın ‘Terörist başlarıyla görüşmeyi başarı telakki eden medya mensupları var. Acaba siz bunları yaparak terörün çözümüne ne kazandırdınız, söyler misiniz? Gittiler Kandil’de terör örgütü yöneticilerle görüştüler, etrafa sempati pompaladılar’ sözlerini de dinleten Vural, “Gittiler Oslo’da görüştüler, İmralı’da görüştüler etrafa sempati dağıttılar. Kim bunlar?” dedi.

 Başbakan Erdoğan’ın, ‘Terör örgütü ve uzantıları çok iyi bilmeli ki, hiçbir zaman bu kötü niyetli davranışlar bizden hiçbir yerde asla iyi niyet beklemesinler’ dediğini belirten Vural, şimdi ise İmralı ve Oslo’yu adres gösterdiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan’ın ‘Bölücü terör örgütüyle iktidarımızın müzakeresi, görüşmesi diye bir şey söz konusu olamaz, kimse başka bir şey beklemesin’ sözlerini de dinleten Vural, “Türkiye’yi şaşkına çevirdiler. Bir o, bir bu. Millet işin içinden çıkamaz hale geldi. Devleti şaşırttılar, uyuttular; gidip Kandil’de Oslo’da iş pişirdiler” dedi.

 Başbakan Erdoğan’ın dün terörle ilgili bilgiler verdiğini, ancak verdiği şehit sayıları ve terör olayı sayılarının yanlış olduğunu savunan Vural, “Bir ayda 500 terörist öldürüldü, diyor. Genelkurmay açıklıyor; 1 Ocak 2012 ve 24 Eylül arasında 598 terörist etkisiz hale getirildi. Bunun içinde 244 tane ölü olan var. ‘Bir ayda 500’ diyor. Genelkurmay Başkanı ‘bir yılda 598’ diyor. Hangisi doğru? Bir takım bilgiler saklanıyor” dedi.

 Başbakan Erdoğan’ın zikzaklı açıklamalarıyla milleti şaşkına uğratıp, felç etmek istenildiğini belirten Vural, “Milletin duyarlılığını azaltmak, hazmettirmek istiyorlar. Amaç ve hedef bellidir. Amaç ve hedef, PKK’ya bir siyasal çözüm imkanı vermektir” dedi.

 “27 NİSAN BAŞBAKANIN İŞİNE YARAMIŞTIR”

Başbakan Erdoğan’ın 27 Nisan e-bildirisi ile ilgili ‘muhtıra değil, asıl biz muhtırayı verdik’, ‘Sonuç da alınmadı’ şeklindeki açıklamalarını da değerlendiren Vural, “Başbakan diyor ki, 27 Nisan amacına ulaşmadı Hayır, amacına ulaştı. 27 Nisan bildirisinin amacı ve hedefi o bildirinin ipine sarılarak millete mağduriyet oluşturup seçime götürmekti. Abdüllatif Şener ‘o bildiriden önce AKP’nin oyu yüzde 24’tü’ diyor. 27 Nisan bildirisi milletin iradesini çarpıtmak için verilmiş bir bildiriydi. Bu bir siyasi projeydi ve bu yönüyle doğrudan siyasete müdahale eden bir bildiri olmuştur bu. Kim kazandı? O bildiri sonrasında Anayasa Mahkemesi 367’yi ortaya koydu. Bir mağduriyet arayışı içinde oylar yüzde 44.5’a çıktı. Bugün geldiğimiz bu noktada Hüseyin Çelik’in ‘muhtıra’ dediğine, Başbakan ‘yok canım’ diyor. Çünkü bu müdahale işine yaramıştır” dedi.

 “YAKINDA BELKİ ÖCALAN’I DA EVLENDİRİRLER”

 Başbakan Erdoğan’ın dün hükümlülerin 24 saat eşleriyle birlikte kalabileceği odalar hazırlanacağına ilişkin açıklamasının sorulması üzerine Vural, bunun bir müjde gibi sunulmasının yanlış olduğunu söyledi. Vural, “Yakında belki İmralı’yı da evlendirirler. Böyle bir konunun Türkiye’de büyük bir reform olarak ortaya konması… Zannedersiniz ki bu milletin yüzde 95’i hapiste, bütün millet bunu bekliyor. Madem mahkumlar için bunu yapıyorsun da öğretmenlerin günahı ne? Onları niye bir araya getirmiyorsun?” dedi.

 AK Parti’nin Pazar günkü kongresine de değinen Vural, “A takımı hazır zaten; Zübeyir Aydar, Leyla Zana, Orhan Miroğlu, Kemal Burkay. İnşallah bu kongre siyasal Kürtçülüğün güç kazanlığı bir kongre olmaz” dedi.

 Barzani’nin de kongreye katılacağının hatırlatılması üzerine de Vural, “Bu Barzani ne yaptı da yüzde 50 oy almış bir partinin kongresine çağırıyorsunuz? PKK’yı besledi, Suriye’nin kuzeyine peşmergeleri götürdü, PKK’ya teslim etti diye ödüllendiriyor musun? Oldu olacak İmralı’yı da, Kandil’i de çağırın. O tabloyu AKP’ye oy veren insanlar da hazmetmez. Sana oy verdiler diye bütün bunları hazmedecek milletimizin evlatları olmadığını da sana hatırlatırım” dedi