“Millete hizmet” diye yola çıktıklarını söyleyenler, “PKK’nın KCK’nın hizmetkarı” durumuna gelmiştir


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü konuşmasında MHP’ye hakaret ettiğin,i ‘yavru muhalefet’ dediğini belirten Vural, şöyle devam etti:
“MHP’ye dil uzatan Sayın Başbakan’a hatırlatıyorum ki; biz Allah’a şükür 44 yıllık fikir ve siyaset namusumuzu koruyarak milletin sinesinden çıktık, milletin sinesinde siyaset yapıyoruz. Şeref ve haysiyetimizi nutukların malzemesi yapıp, kürsülerde bırakıp gidenlerden hiç olmadık. Önce sen bir aynaya bak kendine, sen kimin yavrususun? Sen kimin eş başkanısın? Ona cevap ver. Diyeceğim o ki; MHP’yle uğraşma, bas git yani.”

 “BAŞBAKANIN YOL ARKADAŞLARI MİLLET DEĞİL, ÖCALAN, KANDİL, İMRALI’DIR”

Başbakan Erdoğan’ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye ‘kimsenin tavsiyesine ihtiyacımız yok’ dediğini belirten Vural, “Zaten Sayın Devlet Bahçeli’yi dinleseydin bugün ‘Kürt sorunu vardır, vardır’ deyip, Türkiye’de siyasal Kürtçülüğün isteklerini yerine getirmezdir. ‘Attığın bu adımlar terörü cesaretlendirir, terörle mücadele et, müzakere etme’ tavsiyesini dinleseydin, bugün İmralı’nın ipine sarılıp siyaset yapmazdın. Çünkü sen bu milletin, MHP’nin tavsiyesini değil ancak BOP başkanlarının, bölücülerin, siyasal Kürtçülerin tavsiyelerini dile getirirsin. Bugün Başbakanın yol arkadaşları, yol haritasının mimarı millet değil, Öcalan’dır, Kandil’dir, İmralı’dır. “Millete hizmet” diye yola çıktıklarını söyleyenler, “PKK’nın KCK’nın hizmetkarı” durumuna gelmiştir.

“İDRİS NAİM ŞAHİN, TERÖRLE MÜCADELE KONUSUNDAKİ TAVRININ KURBANI OLMUŞTUR”
İçişleri Bakanlığı görevinden alınan İdris Naim Şahin’in, ‘Ben birilerinin işine çomak soktum, birilerinin oyununu bozdum; ‘bu adamı bozun’ denilerek talimat verildi’ dediğini ifade eden Vural, “Ey Sayın Başbakan bu talimat size mi ulaştı? Talimat nereden geldi? İmralı’dan mı, Erbil’den mi, Kandil’den mi? Bugün AKP ve BDP koalisyonu Meclis’te anadilde savunma adı altında milletimizin dilini değiştirmek için ortak kanun tasarısı hazırlıyor, bir de istemediği bakanların görevden alınmasını ve azledilmesini sağlayabiliyorsa AKP’ye oy veren arkadaşlarımın bu tablodan ibret alması gerektiği açık ve nettir. Bugün bir İşçileri Bakanı İmralı ile yapılan müzakereler sonucunda eğer görevden alınıyorsa, milletin bunu bilme hakkı vardır. Sayın Şahin ‘BDP’den başka tepki gösteren var mı?’ diyor. Maalesef anlaşılan o ki, Şahin terörle bölücülükle mücadele konusunda ortaya koyduğu tavrın kurbanı olmuştur” diye konuştu.

“BİRİLERİ BAŞKANA DAYATMA YAPIYOR, O DA TBMM’YE DAYATMA YAPMAYA ÇALIŞIYOR”
Başbakan Erdoğan’ın Anayasa uzlaşma Komisyonu’nun çalışmalarını Mart ayı sonuna kadar bitirmemesi durumunda AK Parti’nin kendi teklifini getireceğine ilişkin açıklamasını da değerlendirdi.
Başbakan Erdoğan’ın bu yaklaşımının müzakere süreci ile ilgili olduğunu ifade eden Vural, “Acelesi var. Neye acelen var? ‘Aman Oslo’da söz verdim, İmralı ile görüştüm’. ‘Türk milleti’ ifadesini ortadan kaldırıp, ‘Türkiyelilik’ safsatasıyla milli kimliği ortadan kaldırmaya yönelik girişimlerin hepsi, İmralı ve BDP ile birlikte bir anayasa çalışması yaptıklarını ortaya koyuyor” dedi.
Başbakanın iradesinin tehdit altında olduğunu savunan Vural, “Bu hangi dayatmadır? Başbakan ‘dinleniyorum’ derken, kim dinledi, kim dayatıyor. Bu millete anayasa dayatması yapan kim? Sayın Başbakanın iradesi başkaları tarafından teslim alınmış görünmektedir. Senin memurun yok. Yok ‘Mart ayına kadar olur, yok bu olur… Sayın Başbakana birileri dayatma yapıyor o da dayatmayı TBMM’ye yapmaya çalışıyor” dedi.

“YAVUZ HIRSIZ EV SAHİBİNİ BASTIRIR”
Başbakan Erdoğan’ın askerlerin tutuklu yargılanmalarına ilişkin eleştirisinin hatırlatılması üzerine Vural, “Başbakan bir dengeleme ihtiyacı içinde, KCK’lıları serbest bırakacak 4 yargı paketi hazırlanırken, diğer taraftan dengelemenin parçası olarak kullanıyor. Sen değil miydin, ‘komutanlar içerde, bunlarla savaşa bile gidilmezmiş meğer’ diyen. Türk ordusu ve terörle mücadele psikolojik bir harekatla suçlu ve şüpheli konuma düşürülmüş, siyasal çözüm meşrulaştırılmak istenmiştir. Başbakanın bu sözleri ‘yavuz hırsız ev sahibini bastırır’ zihniyetini yansımasıdır. Siz değil misiniz bunun için kanunları değiştiren, siz değil misiniz? Sayın Başbakanın bu ifadeleri tamamen PKK ve KCK’ya yönelik örtülü bir af karşılığında, TSK’yı bir dengeleme aracı olarak kullanma söyleminden öte bir anlam taşımıyor” şeklinde konuştu.
Vural, yeni anayasanın uzlaşma ile yapılması kararının arkasında olduklarını belirterek, “AKP’yi er meydanına çağırıyoruz. Gelin bu milletin anayasasını yapalım, birlikte bu sorunları çözelim, bu milletin iradesini, dilini, kimliğini koruyarak, bireysel hak ve özgürlüklere önem veren bir anayasa yapma konusunda AKP’yi çağırıyorum. Gelin, bir yere kaçmayın” dedi.