Milletimizin egemenliğine sahip çıkma iradesi olan 19 Mayıs anlamsızlaştırılmak isteniyor


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural partisinin İzmir İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara değindi MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, 19 Mayıs törenlerinin öğrencilerin üşümelerinin gerekçe gösterilerek iptal edilmesini eleştirdi. Vural, “Bunlara göre orada üşüyorlar. Senin bakanlarını, Başbakan’ını karşılamak için ilkokul çocukları sokaklara yığıldıkları zaman üşümüyorlar mı” dedi.

Oktay Vural, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 19 Mayıs’ın nasıl kutlanacağına ilişkin yeni genelgesine tepki gösterdi. Vural, şöyle konuştu

‘Öğreniyoruz ki Milli Eğitim Bakanı, 19 Mayıs kutlamalarından vazgeçiyor. Adama bak sen kimsin İnsanın tüyleri diken diken oluyor. 19 Mayıs’tan bu ülkeyi işgal etmek isteyenler rahatsız olur da Ömer Dinçer sen neden rahatsızsın Efendim ‘üşüyorlarmış.’ Şu gerekçelere bakın! Milleti bu adam aptal yerine koyuyor, hakaret ediyor. Asıl amaçları Cumhuriyet ile hesaplaşmak. Eskiden fiili işgal vardı bugün de zihinsel olarak işgal etmek isteniyor. Bu yapılan 19 Mayıs ruhunu ortadan kaldırmaktır Bunlar İzmir’i yönetebilir mi 19 Mayıs ruhunu bilmeyen adamın İzmir’i yönetmesi hak mıdır, reva mıdır 23 Nisan da gidecek. Daha sonra bunlar Kurban Bayramı’nı da iptal ederler. Bunlar Türkiye’nin milli ve manevi değerlerini ortadan kaldırmak istiyorlar. Cumhuriyet kurulurken savaşan çocuklar üşümüyor muydu Adam gibi de ki, ‘şöyle kutlanmasını istiyorum.’ Niye millet üşüyor diyorsun Milleti niye alet ediyorsun Ayağında çamurlu postalı, yiyeceği olmayanların yürüttüğü bir Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcını, anlamsız bir şeye dönüştürmeye çalışıyor. Hüseyin Çelik neydi ki bu ne olsun Bunlara göre orada üşüyorlar. Senin bakanlarını, Başbakan’ını karşılamak için ilkokul çocukları, sokaklara yığıldıkları zaman üşümüyorlar.

KURTULUŞ SAVAŞI’NI YAPAN İRADEYE BAŞKALDIRI

MHP Grup Başkanvekili Vural, 19 Mayıs kutlamalarının kaldırılmasının milli kurtuluş savaşını yapan iradeye bir başkaldırı olduğunu öne sürerek ‘Bu mantık öğrenciler olmasa milli eğitimi ne güzel yönetiriz mantığından öte anlam taşımıyor. Bütün milli ve manevi değerlerimizin acımasız şekilde yozlaştırıldığını görüyoruz. Sadece cumhuriyeti milli kurtuluş savaşını yapan iradeye başkaldırı var. Atatürk’e diyordur ki herhalde ‘ne diye çıktın ya Samsun’a.’ Bu zihniyet, milli egemenliği tesis eden zihniyete karşı başkaldırıdır. Asıl karşı çıktığı nokta milletin egemenliği bağımsızlığıdır. Anlamsız hale bu yüzden dönüştürüyorlar dedi.

AK PARTİ VE CHP İKİ GLADYATÖR

CHP İzmir Milletvekili Vural, Ak Parti ve CHP’yi gladyatörlere benzeterek, ‘İzmir arenaya döndü. İzmir arenasında iki gladyatör AKP ve CHP, İzmirli doğramakla meşgul. İzmir’i araya sıkıştırdılar. Kırk katır mı kırk satır mı Bu tercihler arasında mecbur ve mahkum bırakılmak istenmektedir. AKP’nin İzmir’i ele geçirme planı devreye sokulmuştur. Bu plan çerçevesinde hareket ettikleri ortaya çıkmaktadır. MHP’nin yerel seçimlerde İzmir’de alternatif siyaset anlayışı olarak ortaya çıkacağını düşünüyorum dedi.

AKP SİNDİRİYOR

Vural, muhalif belediyeler üzerindeki siyasi baskıya dikkat çekerek, ‘AKP maalesef muhalif belediyelere karşı acımasız şekilde sindirme politikaları uygulamaktadır. Hangi belediyeyi alırsanız alın zihniyet bu zihniyettir. Bu zihniyeti her yerde görüyoruz. Isparta’da, Adana’da bütün bu süreçleri gördük. Baskı korku sindirme mahalli idareler üzerinde var. Ellerindeki imkanları vatandaşın tercihini değiştirmek için kullanıyorlar dedi.