Milletin terörle mücadele iradesi var ama iktidarın yok


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, her terör saldırısının ardından bölgede operasyon yapıldığını, proaktif değil pasif bir terörle mücadele yürütüldüğünü belirterek, “Operasyon ve müdahaleyi, önleyici yapacaksınız beyefendiler; Bu kadar insan gelmeden niye inlerinde vurmadınız?” diye sordu.

Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, hükümetin terörle mücadele politikasını eleştirdi. Vural, son olarak Dağlıca’da 8 askerin şehit olduğunu hatırlatarak, “Sayın Başbakanın inadına milletimiz ‘şehitler ölmez vatan bölünmez’ diyerek kararlığının ortaya koydu” dedi.

Terörle mücadele konusunda yapılan bir takım konuşmalar ve değerlendirmelerin aslında ‘Türkiye’yi yöneten iradenin ne kadar aciz olduğunu, kafasını nasıl kuma gömdüğünü, nasıl teslimiyetçi bir anlayış içinde olduğunu ortaya koyması bakımından’ ibret verici olduğunu ifade eden Vural, “İsrail’in güvenliği açısından BOP çerçevesinde Suriye’yi öncelikli mesele olarak gören hükümet, maalesef Türkiye’nin birlik ve bütünlüğüne kasteden terör örgütünü birinci mesele olarak görmemektedir” dedi.

 “KINALI KUZULARIN HESABINI VER”

Sürekli olarak ‘Dicle’nin kıyısında bir kurt kuzuyu kapsa hesabı benden sorulur’ diyen Başbakan Erdoğan’a seslendiğini belirten Vural, “Asıl sen kınalı kuzuların hesabının ver, bunun sorumluluğunu hisset. Onları şehit edenlerle Oslo’da yaptığın kirli hazarlıkların hesabını ver” dedi.

Milletin ‘artık yeter’ dediğini belirten Vural, “Terör taviz, taviz, terör… PKK ve AKP’nin şimdi de yeni CHP’nin taktiği haline geldi. AKP müzakere ediyor, PKK vuruyor. PKK vuruyor AKP açılım yapıyor, CHP de açılım ortağı oluyor. Türkiye’yi nereye götürmek istiyorsunuz ya?” şeklinde konuştu.

“HÜKÜMET, PKK TARAFINDAN REHİN ALINDI”

“Bugün Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, demokrasisi, hukuk devleti PKK tarafından adeta rehin alınmıştır” diyen Vural, bugün terörle mücadele değil, aslında terörün siyasal amaçlarına devleti ve milleti teslim etme gayreti içine girildiğini savundu. Vural, “İşte terörü azdıran budur. PKK’nın silahla yapmadığını silahsız yapması için bu millete çözüm dayatması yapılıyor” dedi.

“ZİRVE DEĞİL ZIRVA”

Her saldırının ardından ‘terör zirvesi’ yapıldığını belirten Vural, “Sanki sürpriz olmuş, sanki Türkiye’nin terör derdi yokmuş da, sırça köşkte oturanlar hemen toplantılar yapıyorlar. Bugüne kadar ne yapacağını bilmiyorsan, o toplantıda mı karar vereceksin? Devlet dediğin hedefini koyar, hedefine ulaşır. Bu zirveler zırvadan başka önem taşıyor” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın son terör saldırısının ardından, ‘Sayıca fazlaydılar, ellerinde silah da vardı, hangi nokta da olduğumuz görmemiz gerekir’ açıklamasını tablet bilgisayarından dinleten Vural, “Bu zırvaları söyleyenlerin başkanlık yaptığı zirvelerin ne hayrı var ya. Ellerinde silah varmış, Allah Allah, sohbet etmeye mi geliyorlardı?” dedi.

“OPERASYONU ÖNLEYİCİ YAPACAKSINIZ BEYEFENDİLER”

Her saldırı sonrası bir operasyon başladığını belirten Vural, “Askerlerimize kınalı kuzu dedik de, kurbanlık koyun mu? Savunmaya bırakılmış, proaktif olmayan bir terörle mücadele… Şehitlerin ardından operasyon yapılıyor. Operasyon ve müdahaleyi, önleyici yapacaksınız beyefendiler. Bunu yapmıyorsanız terörle mücadele etmiyorsunuz demek. Bu kadar insan gelmeden niye inlerinde vurmadınız. Başbakan, ‘örgüt saldırmazsa operasyon durur’ diyor. Pasif bir terörle mücadele konseptiyle mücadele edilmesi mümkün değil. Önleyeceksiniz beyefendiler, önleyeceksiniz. Ondan sonra, ‘silahı bıraksınlar’… Silahı bırakın deyince bırakacaklar sanki. Bir de ellerine lolipop verseydiniz” diye konuştu.

 “ÇÖZÜMÜ ANLATMAZSANIZ NAMERTSİNİZ”

AK Parti ve CHP’ye seslenen Vural,”Eğer bir çözümünüz varsa, bu sorunu ve çözümü millete açıkça anlatmazsanız namertsiniz. Ondan sonra şehitlerimizin, gözyaşlarımızın üzerinden siyaset yapıp çözüm taraflısıymış gibi görünüp, milletin devletin çözülmesine yönelik girişimleri çözüm gibi gösterme gayretinden vazgeçin. Kim tutuşturdu o kağıdı elinize bilmiyorum. Ama sorumluluğunuz millete karşıdır, yabancı güçlerin arzusuyla bu milletin çözülmesini getirecek bir projeyi millete hazmettirmek istiyorsanız; unutmayın ki Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz. Bu millet bunu hazmetmez” dedi.

“DEMEK Kİ HÜKÜMET TSK’NIN OPERASYON YAPMASINI ENGELLİYOR”

Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Vural, Gnelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in Kandil’e girmeyi, ‘devlet kararı, ABD’nin ikna edilmesi ve kayıplara karşı kamuoyunun hazırlıklı olması’ olmaz üzere üç şarta bağladığı yönündeki haberin sorulması üzerine, Meclis’in hükümete verdiği sınır ötesi operasyon metnini gösterdi. Vural, şunları kaydetti:

“Bu, milletin kararı. Millet karar vermiş. Bunun altında Başbakanın imzası var. Bunu göstermelik mi istediniz? Kamu Güvenliği Müsteşarlığı göstermelik mi? Terörle Mücadele Kurulu, Terörle Mücadele Koordinatörlüğü göstermelik mi? Hani devlet projesiydi açılım? Hani devletin zirvesinde görüşülmüştü. Bu soruların muhatabı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Milletin kararı vardır ama devleti yönetenlerin kararı yoktur. Devlet, sırça köşklerde başkalarıyla pazarlık yapıyor. ‘PKK’yı bertaraf et’ diyen milletin arzusu dışında Oslo’da pazarlık yapıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ‘Kürt sorunu ile terör sorunun ayırt etmek gerekir’ dediğin ifade eden Vural, “Günaydın. Türkiye’de Kürt sorunu yoktur beyefendi. Demek ki devletin elindeki imkanları kullanmadığı gayet açıktır. Bu, aynı zamanda Türkiye’de terörle mücadele konusunda bir siyasi iradenin olmadığını ortaya koymaktadır. Dolayısıyla milletimi tehdit etmesinler; kayıplar falan… Böyle şey mi olur ya. Hükümet acz içerisindedir. Bunu da ağlamaktan sorumlu başbakan yardımcısı zaten ifade etmiştir. Nerede olduğunu bile göremeyen bir hükümetin Türkiye’yi götüreceği bir nokta yoktur. Demek ki hükümet TSK’nın operasyon yapmasını engelliyor. Demek hükümet adeta Oslo’da vardığı mutabakat çerçevesinde terörle mücadele edenleri savaş suçlusu göstererek onların ellerini kollarını bağlamaktadır” diye konuştu.