Mısır’daki darbenin arkasında olan ABD’ye sözü olmayanlar, ABD’nin tepkisine de susuyor. nerede AKP sözcüleri?


Nerede ‘şeytanla bile görüşürüm’ diyen kılavuzlar”

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vural, Erdoğan’ın Mısır’daki darbenin arkasında İsrail’in olduğuna yönelik ifadelerini değerlendirdi: Vural, şunları söyledi:

“Yutmuyor artık millet. Adama sorarlar, İsrail’in güvenliği için NATO füze kalkanına, patriotlara neden ‘evet’ dedin BOP’un eş başkanı sen değil misin Yahudi cesaret madalyası alan sen değil misin

Amaç, Mısır’daki katliamı kınamak, oradaki mazlumların yanında olmak yerine bunu iç politika aracı olarak kullanmak. Bu doğru bir davranış değil.

ABD, Sayın Başbakan’ın ifadeleri üzerine ağır bir kınamada bulundu. Nerede ‘şeytanla bile görüşürüm’ diyen kılavuzlar. Karmaşık ilişkiler, giderek Ortadoğu politikasında Türkiye’nin güvenirliğini ortadan kaldırıyor. Türkiye Irak’ta yok; Suriye’de çatışmanın, Mısır’da ayrışmanın parçası haline geldi. Başbakan’ın sık sık görüştüğü Hamas bile Mısır’a destek veriyor. Filistin ve Suudi Arabistan da destek veriyor.

ABD’nin kullandığı bu ağır sözler… ABD karşısında net bir şekilde buna cevap verilmesi gerekiyor. Eğer gerçekten Sayın Başbakan’ın ifadesiyle, ‘Mısır’daki darbenin arkasında İsrail var’ deniliyorsa bütün bunların delilleri daha somut şekilde ortaya konulmalıdır.

Öyle bir noktaya geldik ki Mursi’yi destekliyor. Darbe yapanı Mursi getirdi. Darbe yapanların Cumhurbaşkanı atadığını da Mursi getirdi. Şimdi de ‘bu işin arkasında İsrail var…’ Kimin arkasında ne var; cevaplandırılması gereken birçok konu var.”

Başbakan Erdoğan’ın, Mısır Genelkurmay Başkanı Sisi ile görüşmesinde çekilen fotoğrafı gösteren ve fotoğrafın darbeden 40 gün önce çekildiğini dile getiren Vural, “Sisi ile ne görüşüldü, ne yapıldı, bunları değerlendirmek lazım” dedi. Vural ayrıca, Başbakan Erdoğan’ın, 2002 yılı öncesinde ABD konsolosuyla 17 defa nerede ne görüştüğünü de açıklamasını isteyerek, “O dönemde batı kaynaklı uygulanan bir itibarsızlaştırma politikalarına karşı Türkiye’yi savunan ne yaptın sen ” diye sordu.