Oslo’nun hesabını birileri vermeli


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural TBMM’de yaptığı basın toplantısında MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadeye çağrılmasını, “Birileri bu hesabı verecek” sözleriyle değerlendirdi. Vural, PKK ile kurulan masalara aslında Fidan’ı özel temsilci sıfatıyla gönderen Başbakan hakkında bu çağrının yapılması gerektiğini söyledi.

MHP’li Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin soruları üzerine MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadeye çağrılmasını değerlendirdi. Türkiye Cumhuriyeti’nde Genelkurmay başkanlarının sorgulanıp kovuşturulduğunu belirten Vural, “Bu konuda olur, olmaz” tartışmalarını eleştirdi. “Birileri bu hesabı verecek” diyen Vural şunları söyledi:
Vural, ”Bu kişiyi özel temsilci olarak PKK’ya gönderenlerin sorumluluğu yok mu? PKK ile müzakere yapan bir siyasi iradenin bölücükle birlikte ülkenin siyasi yapısını değiştirmeye çalıştığı ortaya çıkmıştır, Oslo’nun hesabını birileri vermeli” şeklinde konuştu.

Vural; “PKK ile bu kurulan bu masalara aslında özel temsilci sıfatıyla gönderen Başbakan hakkında düzenlenmesi gerekiyor. Hangi konularda anlaştınız? PKK ile İmralı’da yüzde 90-95 oranında anlaştığınız konular var denildi. Hazırladığınız protokoller sizin önünüzdeyse bu konuda bir kamu görevlisi, Başbakanın doğrudan görevlendirmesi ve özel temsilci sıfatıyla böyle toplantılarda bulunuyorsa sorumluluk kimindir? Kimse yüreklice açıkla.” dedi.

PKK ile müzakere yapan siyasi iradenin adeta bölücülerle birlikte Türkiye’nin siyasi yapısını değiştirmeye yönelik girişimlerde bulunduğunun ortaya çıktığını savunan Vural, “O bakımdan bunun hesabı sorulacak. Gerçekten sorulacak. PKK ile seçim öncesinde işbirliği yaparak ateşkes talepleri bu belgede yer almış. Dolayısıyla doğrudan doğruya siyasi iradenin isteği ve arzusu istikametinde olmuştur. Herkes bunun hesabını verecektir. Başbakan da olsa kim olursa olsun bu hesabı verecektir” dedi.