Oynanan Oyunları Bozalım”


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, terör örgütü mensuplarıyla buluşan BDP milletvekillerinin dokunulmazlık dosyalarının gündeme alınmasını ve gereğinin yapılmasını istedi.

Mhp Grup Başkanvekili Oktay Vural, terör örgütü mensuplarıyla buluşan Bdp milletvekillerinin dokunulmazlık dosyalarının gündeme alınmasını ve gereğinin yapılmasını isteyerek, “Oynanan oyunları bozalım” dedi.

Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantında, Türk milletinin terörü kahretmeye muktedir olduğunu söyledi. Vural, milletin vicdanının sorumluluk sahiplerine yol göstereceğini vurgulayarak, Hükümet’in terörle mücadelede atacağı adımları destekleyeceklerini kaydetti.

Terör örgütüne siyasi meşruiyet sağlayacak tutum ve davranışlardan uzaklaşılması gerektiği belirten Vural, şöyle devam etti:

“Şu ya da bu sebeple Türkiye üzerinde hesabı olanların, hayalleri olanların, bu hayali gerçeğe dönüştürmek için saldırılarını hızlandırdığı bu günlerde, siyasi partiler olarak milli duruş sergilemek gerekiyor. Milletimiz tarafından yetki verilen Akp‘nin sorumluluğunun gereğini yapması gerekiyor. Biz bunun için, terörle mücadele konusunda açık desteğimizi, siyasi desteğimizi ortaya koyduk. Biz ‘önce Türkiye‘ diyoruz. Türkiye varsa biz varız.”

Parlamentoda Ak Parti, Chp ve Mhp olarak terörle mücadele konusunda ortak bir söylem oluşturmak gerektiğini ifade eden Vural, “Bir söylem birliği olmalıdır. Bu safhada tüm partilerin sorunun terör sorunu olduğunu görmeleri gerekir. Teröre farklı isimler vererek, partilerin kafa karışıklığını ortadan kaldırmaları gerekir. Teröre meşruiyet alanı tanınmamalıdır. Arkadan dolanmaya gerek yok, net olunmalıdır. Teröre ekonomik, siyasi meşruiyet kazandırma gayretlerinden vazgeçilmelidir. Milletimiz umutsuzluğa sevk edilmemelidir. 2002 yılında kazanılmış bir terörle mücadele vardır” diye konuştu.

Vural, Pkk‘yı Kürt kökenli vatandaşlarla ilişkilendirme gayretlerinden de vazgeçilmesi gerektiğine vurgu yaparak, bu tür söylemlerin dışlanmasını istedi. Vural, Türk milletinin kimliği, egemenliği, resmi ve eğitim dilinin Türkçe olduğu konusunda kararlı bir duruş sergilenmesi gerektiğini belirterek, “Siyasi terzilikten kaçınılmalıdır” dedi. Vural, öne sürdüğü bu ölçülerin Yeni Anayasa görüşmelerinde Ak Parti ve Chp tarafından da desteklenmesi ve bu konuda ortak bir anlayışın benimsenmesi gerektiğini kaydetti.

-“Bölge Pkk‘nın olağanüstü haline terk edilmemeli”-

Terörle mücadele konusunda bütün hukuki araçların Hükümet tarafından kullanılması gerektiğini ifade eden Vural, “Bölge Pkk‘nın olağanüstü haline terk edilmemelidir. Pkk‘nın silah ve mühimmatı yerleşim merkezlerinde sakladığı biliniyor, halkı kalkan olarak kullanıyor. Terör örgütünün halkı kalkan olarak kullanmasını engelleyecek tedbirler alınmalıdır” dedi.

Türkiye‘nin birlik ve bütünlüğünün bölgede Barzani ve Esed’in geleceğinden daha önemli olduğuna işaret eden Vural, şunları kaydetti:

“Bu coğrafyanın etnisiteye ve mezheplere göre bölünmesini sağlayacak projelerden Türkiye uzak durmalıdır. Bu süreçler içerisinde Türkiye‘ye karşı Pkk‘yı bir koz olarak kullanmak isteyen Esad’a, Barzani‘ye karşı Türk milleti olarak, onlara bunun bedelinin ağır olacağı konusu belirtilmelidir. Bu safhada Pkk‘nın son saldırılarını Esad ile ilişkilendirmek suretiyle, bundan uluslararası sonuç çıkartmak isteyenler bilmelidirler ki hedef Türkiye‘dir ve Pkk terör örgütünün yaptıklarının sorumluluğunu başkalarına izafe etmek terör örgütünü aklamak demektir. Onun için bu söylemlerden vazgeçilmesi gerekmektedir.

Barzani‘ye kendi meşruiyetini ve bu meşruiyet alanını genişletmek için bu süreci kullanmasının bedeli hatırlatılmalıdır. Yok öyle yağma. Türkiye gidecek oraya, yok efendim cazibe merkezi oluşturacaklar, Barzani beyefendisi sırça köşkünde oturacak, onun beslediği Pkk terör örgütü gelecek Antep’te bombayı koyduracak, gelecek pusu kuracak, biz devam edeceğiz. Suriye‘ye karşı yaptırım uygulayanlar, Barzani‘nin nefesini niye kesmiyorlar-

Bu çerçevede İran‘la terörle mücadele ekseninde görüşmeler devam etmelidir. Türkiye İran‘la terörle mücadele konusunda tekrar bir müzakere ve kararlılık oluşturmalı ve ortak bir mücadele konusunda tavır göstermeli.”

Terörle proaktif bir mücadele yapılması gerektiğini belirten Vural, “Devlet görecek, devlet bilecek, devlet engelleyecek. Devletin görevi budur. Proaktif bir mücadele taktik olarak benimsenmelidir ve terör örgütünün yöneticileri etkisiz hale getirilmeli ve bu yönüyle terör örgütü yönetici kadrosundan tasfiye edilmelidir. Siyasi partilerin bu konuda aynı söylemde birleşmesi gerekiyor” dedi.

Vural, terör örgütünü muhatap olarak görecek tutumlardan da uzak durulması gerektiğine işaret ederek, sorunun Kürt sorunu değil bir terör sorunu olarak ortaya konulmasını ve siyasi partilerin bu konuda aynı tavrı göstermesini istedi.

-“Dosyalar gündeme alınmalı”-

Terör örgütü mensuplarıyla buluşan Bdp milletvekillerinin hukuki durumuyla ilgili bir soru üzerine Vural, şöyle konuştu:

“Savcıların hukukun üstünlüğünü ortaya koymaları gerekir. Bunlarla ilgili dosyalar gündeme alınmalı, gereği yapılmalı. Bu konuda yapılması gereken Akp, Chp ve Mhp‘nin milli duruş ekseninde bir ortak paydada buluşmasıdır. Oynanan oyunları bozalım. Devletin kurumlarının hukuk çerçevesinde atacağı adımları destekleyelim. Bu konularla ilgili dokunulmazlığın kaldırılması konusunda; yani bu milletin askerine polisine dokunacaklar ve öldürecekler, sonra kucaklaşacaklar, bu millet dokunmayacak, böyle bir şey olur mu- Hukukun getirdiği imkanlar kullanılmalıdır.”

Muhabir: Ali Eyvaz

Yayıncı: Kudret Topçu – Tbmm