“Özerklik yetmez” diyen Leyla Zana AKP’nin “Akil Kadını”


TBMM’de basın toplantısı düzenleyen MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Bağımsız Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana’nın açıklamaları ve AKP’nin bu açıklamalara olumlu yaklaşımı ile ilgili, “Bugün AKP’nin akil kadını Leyla Zana olmuş” değerlendirmesini yaptı. Zana’nın ‘Özerklik bile kafi değil’ dediğini de belirten Vural, “Bunları diyen bir zihniyeti Recep Tayyip Erdoğan’ın umut görmesi karşısında Türkiye’nin hangi gaza getirilmek istendiğini herkes iyi idrak etmelidir” diye konuştu.

Vural, dün Suriye’de iç savaşı tetikleyecek bir silahlandırmanın Türkiye üzerinden yapıldığına ilişkin dış basında yer alan haberlere dikkat çektiğini belirterek, ancak bunun Türk basınında yer almadığını söyledi. Vural, “Eğer biz Türkiye üzerinden silahların gönderilmesini sorgulayamıyorsak, bu coğrafyada ameliyat yapan emperyalistlerin bu coğrafyalı dönüştürülmesine karşı Türk milletinin sesini, idrakini nasıl ileteceğiz ya? Bu kadar mı görmüyoruz? PKK’nın eline silah, mayın verip askeri, polisi, Kürt kökenli vatandaşları öldürenlerin yaptıklarını meşru mu göstermek istiyoruz? Birileri de bize böyle yapsın mı demek istiyoruz? Hükümetten çık yok. ABD tak emrediyor, AKP şak yapıyor. Hiç mi vicdan yok. Birleri de gelip, insanlarımızı silahlandırıp birbirini kırdırması yöntemini benimserse ne diyeceğiz?” şeklinde konuştu.

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana’nın açıklamalarının AKP tarafından olumlu karşılanması konusunu değerlendiren Vural, “Zana övgüsü, hayranlığı pompalanıyor” dedi.

AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik’in MHP’ye dil uzattığını, Zana’yı övdüğünü belirten Vural, “Tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş. ‘Şeytanla bile görüşürüm’ diyen, PKK’nın ve bölünmenin siyasi uzantılarına dönük övgü dolu açıklamasına bundan daha iyi bir tanımlama olamaz” dedi.

Hüseyin Çelik’in, ‘Leyla Zana’nın söylediklerinin çözüme katkı sağlama ve çözümden yana olma irade ifade ettiğini belirtmek istiyorum’ dediğini hatırlatan Vural, “Buldukları çözüme, çözüm ortağına bakın ya. Leyla Zana’yı bir idol olarak önümüze koyan muhafazakar demokrat denen bir iktidar” dedi.

Bugün AKP’nin akil kadını Leyla Zana olmuş’ diyen Vural, “Hüseyin Çelik gibilerin kılavuzluğunda AKP, kimlerin esiri olduğunun muhasebesini yapmalıdır. AKP’nin siyasal Kürtçü kılavuzlarını milletimiz ibretle izlemektedir.

Bugün ‘MHP’ye makul çizgiye gelmesi gerekir’ dediği çizgi, Hüseyin Çelik, Recep Tayyip Erdoğan, Leyla Zana ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun geldiği çizgidir” dedi.

Leyla Zana’nın ‘Özgürlük, özerklik, federalizm, bağımsızlık Kürtlerin hakkı. Özerklik bile kafi değil’ dediği konuşmalarını tablet bilgisayarından izleten Vural, “Bunları diyen bir zihniyeti Recep Tayyip Erdoğan’ın umut görmesi karşısında Türkiye’nin hangi gaza getirilmek istendiğini herkes iyi idrak etmelidir” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, Öcalan’a ev hapsi ile ilgili olarak, ‘Bu konu tek başına ele alınacak bir konu değil, belki terör örgütünün silah bırakmasıyla başlayacak bir sürecin içinde dikkate alınabilir’ ifadelerinin sorulması üzerine şunları kaydetti:

Zaten varmak istedikleri ev hapsi, serbest bırakma, genel af, özerkliğe giden yolun düzenlenmesi, Anayasa’dan Türk milleti ifadelerinin çıkartılması, Türkçe konusunun ortadan kaldırılması… Bütün bunların zaten bölücü terör örgütünün talepleridir. Bülent Arınç’la aynı yolda yürüyorlar.”

Vural, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘Öcalan İmralı’da mı?’ diye sorduğunu ve Başbakan Erdoğan’ın da ‘Varsa ne yapacaksın’ dediğini hatırlatarak, “Ya yoksa sen ne yapacaksın? Hava değişimi mi var acaba?” dedi.