PYD’ye silah yardımına karşıyız, Koridora izin vermeyiz diyenler maalesef tıpış tıpış izin verdiler


AKP hükümeti şaşkın ördek gibi, ne yaptığını bilmez bir haldedir. KOBANİ konusunda yapılan açıklamalar bunun bariz göstergesidir.
Kobani’ye koridor meselesinde başbakan, cumhurbaşkanı ve hükümet üyeleri sürekli kendilerini yalanlayan açıklamalar yapmaktadır.
Davutoğlu 16 Ekim’de “Türkiye Kobani konusuna bulaşmaz. Türkiye orada yardım amaçlı da olsa bir koridor açmayacak.” Demiştir.
Erdoğan 19 Ekim’de “’PYD’ye yardım denirse ben 77 milyonun sorumlusu olarak rahatsız olurum. 200 bin insanı aldık daha ne yapacağız” demiştir.
Yalçın Akdoğan 11 Ekim’de “Koridor açma hukuken ve siyaseten mümkün değil. bu pozisyonumuzu inkardır” demiştir.
Bu sözlerin mürekkebi kurumadan Dışişleri Bakanı “PYD’ye destek için Peşmerge’nin Kobani’ye geçişlerine yardımcı oluyoruz.” Demiştir.
Jhon Kerry 20 Ekim’de “Peşmergenin İŞİD’le mücadele etmesi için KOBANİ’ye geçişine yardımcı olun” teklifini Türkiye’ye biz yaptık demiştir.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’sa “Obama’yla yaptığımız telefon görüşmesinde kendilerine Peşmerge teklifini zaten ben yapmıştım” demiştir.
KOBANİ’ye silah yardımı değil insanı yardıma geçit veriyoruz söyleminin de aldatmadan ibaret olduğu görülmektedir.
Bşb Yrd. Atalay 10 Ekim’de “Şu anda orada (Kobani) PYD militanları dışında kimse kalmamıştır. Hepsi Türkiye’ye gelmiştir” demiştir.
Erdoğan 10 Ekim’de “Kobani’de PYD militanları dışında sivil kimse kalmamıştır. Hepsi Türkiye’ye gelmiştir” demiştir.
Davutoğlu 20 Ekim’de “Türkiye’nin KOBANİ’deki sivil halka destek sağlaması doğaldır” demiştir.
Erdoğan yine 20 Ekim’de “ABD’nin böyle bir yardımına PYD’ye silah verilmesine evet diyemeyiz” demiştir.
ABD Dışişleri sözcüsü 21 Ekim’de “Obama’nın telefonda Erdoğan’ı Kobani’ye silah yardımı gönderilmesi noktasında bilgilendirdiğini” söylemiştir.
22 Ekim’de Barzani Yönetimi “Suriye’nin kuzeyindeki Kobani’ye ağır silahlarla donatılmış 200 Peşmerge gönderileceğini” söyledi.
23 Ekim’de HDP’li Demirtaş “Peşmergenin PYD’ye silah yardımı ve Kobani’ye Koridor için hükümet, ben ve İmralı heyetinden yardım istedi” demiştir.
Şimdi buradan soruyoruz:
“Türkiye Kobani’ye bulaşmaz. Türkiye yardım amaçlı da olsa bir koridor açmayacak.” Diyen Davutoğlu niye “U” dönüşü yapmıştır?
“PYD de terör örgütüdür, ABD’nin PYD’ye silah vermesine evet diyemeyiz” diyen Erdoğan niye birdenbire “U” dönüşü yapmıştır?
Olan şudur: Sam Uncle işaret parmağını uzatarak “I want you” demiş, AKP hükümeti bu isteğine boyun eğmiştir.
Obama tak aramış, Kobani koridoru şak açılmıştır. Obama tak aramış, PYD’ye silah yardımı şak verilmiştir.
PYD’ye silah yardımına karşıyız, Koridora izin vermeyiz diyenler maalesef tıpış tıpış izin verdiler.