Rusya/ABD Müdahaleler ve Milliyetçilik


Rusya; savaşın hızlı ve kolay olacağını, Ukrayna devlet başkanı Zelenski’nin kaçacağını, kurtarıcılar olarak karşılanacağını, direnişi ezebileceğini, çıkarlarını korumak için dostane yerel bir hükümet kurabileceğini düşünmüştü.Ancak işgal başladıktan kısa bir süre sonra bu fanteziler gerçekle karşılaştı. Ukrayna kuvvetleri ayağa kalktı ve Rus kuvvetleri direnişle karşılaştı. Ve şimdi öfkeli, yaralı, Kiev yerine Donbas’a doğru taktik manevralarla başarısız beklentisininin üstünü örtmeye çalışıyor.Evdeki hesap çarşıya uymamış gözüküyor…

Rusya, Ukrayna’ya müdahalesinin beklediği süreçte gelişmemiş olmasına rağmen bazı siyasi sonuçları elde edebilir. Ancak, Rusya’nın tarihe dönüş yolunda bu müdahalenin Ukrayna’nın kimliğini, direncini ve egemenliğini güçlendirdiği gayet açık.

Putin’in başlangıçtaki hesap hesap hatası sadece Afganistan’daki daha önceki Sovyet deneyiminin değil, aynı zamanda Vietnam’daki savaşlar da dahil olmak üzere son birkaç on yılda Afganistan ve Irak’ta ABD ulusal güvenlik politikasının çoğunun iyi bir özetidir. ABD’de abartılı bir şekilde gerçekçi olmayan beklentilerle defalarca askeri müdahaleler başlattı, kendi yeteneklerini abarttı ve rakiplerini küçümsedi, nefret edilmek yerine sevileceğine inandı ve favorilerini göreve getirebileceğini ve sonra kolayca kaçabileceğini düşündü .Ve ABD defalarca, Putin ile aynı sert gerçeklerle karşılaştıktan sonra, rotayı tersine çevirmeye ve geri çekilmeye karar vermeden önce ilerlemeye çalıştı. Ukraynalıların yerine Vietnamlıları, Taliban ve Iraklı milisleri koyun…

1991’de ABD Başkanı Bush, Ukrayna’nın bağımsızlık referandumu öncesi Ukraynalılara “bağımsızlık arayışının bir tür intihar milliyetçiliği olduğunu” söylemişti.2022’de Putin Ukrayna’yı işgal ederken “Milliyetçi hırsların basilleri kaybolmadı” diyerek milliyetçiliği suçluyordu. Duygusal ve ideolojik bir balonun içinde kendi ahlaki pusulalarından, fikir ve güçlerinden emin ama köklü kültür, yurtseverlik, tarih ve halk hafızasının karmaşık etkileşimini dikkate almadan savaşlara girmek küresel güçlerin ulusal eğlencesi midir?

Küresel/emperyal güçlerin öğrenmesi gereken en önemli ders: Milliyetçiliğe karşı asla bahse girmeyin. Atatürk’ün ifade ettiği gibi “Milletlerin istiklal ve hürriyet mücadelesinde milli egemenlik öyle bir nurdur ki; onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar yanar, mahvolur…”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir