Samimiyet konuşmakla değil icraatla olur, Başbakan sözlerinde samimiyse “teröriste ağlayanları” görevden alır


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, yarın Irak’ın kuzeyine yönelik sınır ötesi operasyon tezkeresinin Meclis Genel Kurulu’na geleceğini belirterek, MHP olarak önceki tezkerelerde olduğu gibi ‘kabul’ oyu vereceklerini söyledi. Bunun Irak’ın kuzeyine yönelik yedinci tezkere olduğunu belirten Vural, “Türkiye maalesef Irak’ın kuzeyindeki PKK güvenli bölgesini bertaraf etmiş değildir. Irak’ın kuzeyini PKK’ya teslim edenlerin AKP kongrelerinde şeref konuğu olduktan sonra, aslında bu tezkerenin gerçekten PKK terör örgütünün faaliyetlerine son vermek amacıyla mı, yoksa milletin gazını almak için mi yapıldığının takdirini millete bırakıyoruz” dedi.

Hükümete operasyon yetkisini vereceklerini belirten Vural, “Bu yetkileri kullanmayanlar, gaflet gösterenler hukuk önünde hesap verecektir. Bu millet size bir yetki verdiyse bu yetkili kullanacaksın; kullanmıyorsan hesabını vereceksin, bu millet hesabını soracak. Bu yetkili istiyor ama kullanmıyorsan, askerlerimizin, polislerimizin, gençlerimizin şehit edilmesine göz yumuyorsan bunun bedeli elbette ödenecektir” diye konuştu.

 ‘Teröriste ağlamayan insan değildir’ diyen Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven ile ilgili konunun hafife alınacak bir konu olmadığını belirten Vural, “Utanmalısın be, insanlığı öldürenler için ağlıyorsun be. Bu ne hadsizliktir. ‘Empati yapalım…’ diyor. Şu zihniyete bakın ya. Sen kim oluyorsun? Benim insanlığımı sen sorgulayamazsın, dil uzatamazsın” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın’ın Diyarbakır Emniyet Müdürü’nün sözlerine destek içeren ifadelerini ve Başbakan Erdoğan’ın ‘Teröriste ağlamayız’ sözlerini tablet bilgisayarından dinleten Vural, “Hangisine inanacaksınız?” diye sordu. Vural, Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmak istediğini ve bunun için bir taktik uygulandığını savunarak, “Başbakan AKP’nin yaptıklarını demeyecek, AKP başbakanın diyemediklerini yapacak. Bu ikircikli yaklaşım bugün AKP’de ortaya çıkmıştır” dedi.

AKP şahin görünümlü güvercin politikası uyguluyor

Vural, AK Parti’nin bir taraftan Oslo’da görüşme sürdürürken ve Kürt açılımını uygularken, Başbakan Erdoğan’ın da ‘2071’den, Sultan Alparslan’dan bahsedeceğini söyledi. Vural, “Görülmektedir ki, aslında şahin görünümlü bir güvercin politikası uygulanıyor” dedi.

Başbakan Erdoğan’a seslenen Vural, “Eğer gerçekten böylesine kritik bir yerde görev verdiğiniz bir kimsenin bir terör örgütüne empati beslenmesini söyleyen bir zihniyet karşısında, bir siyasal duruşunuz varsa, bu duruşunuzdaki samimiyetle inanmamızı da arzu ediyorsanız hemen Diyarbakır Emniyet Müdürünü görevden alın. Almıyorsanız; ‘sen orada bunu konuş, ben burada bunu söyleyeyim’… O zaman grup başkanvekiline ve başbakan yardımcına da bu konuda ne yapılması gerekiyorsa yap da inanalım. Yoksa laftan başka bir anlam taşımıyor” dedi.

“PKK’YA TANKSAVAR İSTEYENLERLE MASAYA OTURDULAR”

Vural, Oslo’daki görüşmede Adem Uzun diye birisinin de bulunduğunu ve bu kişinin, PKK için tanksavar alımı konusunda pazarlık yaparken yakalandığını belirterek, “Bir elleri silahta, bir elleri masada. Bir elleri masada bir elleri silahta olanlarla Türk milletine açılımı pazarlıyorsun. PKK’ya tanksavar almak isteyenlerle masa kurmuşlar, pazarlık ediyorlar. Bu utanç verici bir tablo” dedi.

Gazetecilerin Büyükşehir Belediyesi Kanunu Tasarısı ile ilgili sorularını cevaplandıran Vural, küçük belediyelerin birleşmesi, beldelerin mahalleye dönüşmesine ilişkin eleştirileri değerlendirdi.

Vural, bu tasarının da bir oldu bitti ve dayatma ile Meclis’e getirildiğini belirterek, “Bunlar demokrasinin köklerini kurutmak istiyorlar. İnsanların kendi yöresi hakkında, kendisini yönetenleri seçmesini engellemek istiyorlar. Türkiye’ye yük getirmeyen belediyeleri kaldırmak istiyorlar. Bunun amacı siyasidir, açık ve net. Bunlar insanların seçme hakkın da saygı göstermiyorlar. Bu tasarıyla köylerde yaşayan vatandaşlarımızın hayatı daha kötü olacaktır, köylerden kaçış daha fazla olacaktır ve idarenin bütünlüğü ortadan kaldırılacaktır” dedi.

Vural, tasarıya göre 231 MHP’li belediyenin kapatılacağını belirterek, “Büyükşehir büyük ve köklü partilere yakışır. Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olacakları kesin. Bunların hepsi döner inşallah. Senden büyük millet var be. Gün olur görürsün, ‘yürü ense kökünü göreyim’ der bir gün” diye konuştu.