SEN KİM, KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN KİM?”


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Erdoğan’ın “Muhteşem Yüzyıl” dizisine yönelik eleştirilerine tepki gösterdi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Muhteşem Yüzyıl” dizisine yönelik eleştirilerine tepki gösterdi. Vural, “Kanuni Sultan Süleyman imparatorluğun sınırlarını 14.9 milyon kilometrekareye çıkarmıştı, sen dört parçalı Kürdistan için adımlar atıyorsun. Sen kim, Kanuni Sultan Süleyman kim? O, ‘cihan devleti’ dedi, sen ‘BOP’ dedin. O Akdeniz’i Türk gölü yaptı, sen İsrail’in Akdeniz’de Türk vatandaşlarını öldürmesini engelleyemedin. ya git kardeşim ya, ufak at civcivler yesin” dedi.

Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın birkaç gün önce ‘İsrail’le siyasi değil, istihbarat düzeyinde görüşme olabileceğine’ ilişkin bir açıklama yaptığını, daha sonra ise Dışişleri Bakanlığı düzeyinde görüşme yapıldığının ortaya çıktığını söyledi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Gazze’de ağlarken İsrail’le Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı düzeyinde görüşme yapıldığını ifade eden Vural, “Bu mizansenler bu görüşmelerin üstünü örtmek için mi yapılıyor? O zaman Davutoğlu istihbarat örgütünün başında mı acaba? Müsteşar siyasi iradeyle gelmiş biri. PKK ile görüşme konusunda da aynı şeyi yaptılar. Adeta milletle alay ediyorlar” diye konuştu.

Hükümetin İsrail’le ilişki kurmak için Gazze bombardımanını kullandığını savunan Vural, Bu gayriahlaki bir tutumdur, vicdan tutulmasıdır” dedi.

Hükümetin İsrail’e ‘Biz sizinle beraberiz ama Gazze konusunda bu görüntüleri de vermemiz gerekiyor’ dediğini belirten Vural, “Böyle bir münafık siyaset anlayışı artık bir yöntem haline gelmiş görünüyor” dedi.

BAŞBAKAN, AKP ADINA MI İMRALI ADINA MI KONUŞUYOR?

Büyükşehir Belediye Yasası’na da değinen Vural, AKP-BDP ve KCK’nın gizli koalisyon ortağı olduğuna ilişkin sözlerini yineledi. Başbakan Erdoğan’ın ‘valilerin de seçimle gelebileceği’ yönündeki sözlerini hatırlatan Vural, tablet bilgisayarından BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in ‘valilerin seçimle gelmesi şartıyla Büyükşehir Belediye Yasası’na destek verecekleri’ şeklindeki açıklamasını dinletti. Vural, “Başbakan AKP adına mı, BDP adına mı, İmralı adına mı, KCK adına mı konuşuyor? İmralı’nın, KCK’nın süreci yönettiği gayet açık ve net. BDP diyor ki, ‘valiler seçimle gelsin maddesi konsun, biz varız’. ve Başbakan valilerin seçimle gelmesi hususunu gündeme taşıyor. Sen kimin hükümetisin ya? Bundan sonraki süreç valilerin seçimle gelmesi ve başkanlık sistemidir” diye konuştu.

Adım adım Türkiye Cumhuriyeti topraklarında Türk milleti ve topraklarını ayırmak için Büyük Kürdistan”ın parçası olması için ameliyat yapıldığını savunan Vural, “Başbakan ameliyata izin vermem’ diyordu, ameliyatı kendisi yapıyor. Milletimi, topraklarımı, irademi etnik kimliklere göre bölüştürüyor. Bu da bu işbirliklerini ispatıdır. Büyükşehir Yasası’nın kimin için hazırlandığı ortaya çıkmıştır” dedi.

SEN KİM, KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN KİM?”

Başbakan Erdoğan’ın Muhteşem Yüzyıl dizisiyle ilgili eleştirilerine de tepki gösteren Vural, Başbakan’ın bu diziyi anlatırken aslında kendisinin ne kadar ecdadına bağlı bir kişi olduğunu ifade etmeye çalıştığını, ancak kendi yaptıklarının Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptıklarından çok farklı olduğunu söyledi. Vural, şunları söyledi:

Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatı Haçlılarla savaşarak geçti; senin misyonunsa İslam dünyasını dönüştürmek isteyen emperyal bir proje olan ABD’nin BOP eşbaşkanlığı. Bir tarafta ‘cihan devletin hükümdarı’, bir tarafta da ABD’nin eş başkanı Recep Tayyip Erdoğan. Sen kim, Kanuni Sultan Süleyman kim? Kanuni Sultan Süleyman bugünkü Trablusgarp’ı, Bingazi’yi 1531’de fethetti. Sense kendilerine ‘yeni Haçlı’ diyenlerle Trablusgarp’ı, Bingazi’yi bombalayanların arasında çıkmadın mı yani? Fransa ‘yeni Haçlı seferi’ demedi mi? Sen kim, Kanuni Sultan Süleyman kim? Kanuni Sultan Süleyman Bağdat’ı fethetti; sen Bağdat’ı bombalayan uçakları Türkiye üzerinden kaldırttın, 1.5 milyon Müslüman’ın ölmesinin önünü açtın. ABD askerine de duacı oldun. Sen kim, Kanuni Sultan Süleyman kim? Kanuni Sultan Süleyman Akdeniz’i Türk gölü haline getirdi; sen ne yaptın? Sen İsrail’in at koşturduğu, benim insanlarımı öldürdüğü bir İsrail gölü haline adeta dönüştürdün. Sen kim, Kanuni Sultan Süleyman kim? Kanuni Sultan Süleyman ‘devlet-i ebed müddet’ için çalıştı; devlete nizam veren kanunları koydu, sense devletin bölünmesini, sona ermesini sağlayan kanunlara imza attın. Sen kim Kanuni Sultan Süleyman kim?”

UFAK AT CİVCİVLER YESİN

Başbakan Erdoğan’ın hem Osmanlı mirasını reddeden adımlar attığını hem de Muhteşem Yüzyıl dizisi üzerinden Kanuni Sultan Süleyman’ın mirasına sahip çıktığını göstermeye çalıştığını söyleyen Vural, “Sen bu mirası yıkanlardansın. Kanuni Sultan Süleyman imparatorluğun sınırlarını 14.9 milyon kilometrekareye çıkarmıştı, sen vatan toprağını bölmek isteyen Barzani’nin oluşturmak istediği dört parçalı Kürdistan için adımlar atıyorsun. Sen kim Kanuni Sultan Süleyman kim? O, ‘cihan devleti’ dedi, sen BOP’ dedin. O Bağdat’ fethetti, sen Bağdat’ı işgal ettirdin. O Trablusgarp’ı, Bingazi’yi fethetti, sen ‘yeni Haçlı seferleri’ adı altında Fransa’nın Libya üzerindeki operasyonunu destekledin. O Akdeniz’i Türk gölü yaptı, sen İsrail’in Akdeniz’de Türk vatandaşlarını öldürmesini engelleyemedin, enerji kaynaklarına hakim olmasını engelleyemedin. ya git kardeşim ya, ufak at civcivler yesin. Ecdadınla uğraşma, ecdadınla da böyle mukayeseye girme” dedi.

Türkiye’nin NATO’dan Patriot füzesi talebi ve İsrail ile görüşme konusundaki gerçeklerin Erdoğan’ın ifadelerinden farklı olduğunu öne süren Vural, “İsrail ile Dışişleri Bakanlığı düzeyinde görüşüldüğü ortaya çıktı. Dışişleri Bakanı Gazze’de ağlarken, bunlar görüşme yapıyormuş. Hem görüşüyor hem ‘diyalog yok’ diyorlar.” ifadesini kullandı. ANKARA