Terör baronları, bölücüler istiyor AKP de bu talepleri adım adım yerine getiriyor


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in, terörle mücadele konusunda AK Parti içinde yalnız bırakıldığını, ‘terör baronlarına kurban edildiğini’ öne sürdü.

Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in ‘BDP ve KCK’nın’ isteği ile değiştirildiğini iddia etti.

Şahin’in ‘Bir yerlere çomak soktuğum için talimat verildi’ ifadesinin iyi anlaşılması gerektiğini, çomağın nereye sokulduğunun ve bunun kimi rahatsız etiğinin sorulması gerektiğini belirten Vural, Şahin’in, terörle mücadele konusunda AK Parti içinde yalnız bırakıldığını, terör baronlarına kurban edildiğini ileri sürdü.

Oktay Vural, TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl’ün istifasının da AK Parti içinde sorgulanan konulardan birisi olduğunu ifade etti.

Bir öğretmenin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ‘atama yoksa oy da yok’ şeklindeki tepkisini anımsatan Vural, bu olayın ardından, hükümetin, öğretmen atamalarındaki haksızlığın üzerini örtmek için ‘özür ataması’ adı altında bir adım attığını söyledi.
Bu adımın basında ‘müjde’ başlıklarıyla yer aldığına dikkati çeken Vural, ‘Bu neyin müjdesi- Bu yeni bir atama değil ki. Göstermelik bir adım. Hatta il içinde özür ataması bile yok. Mazeret atamaları da yok. Kimi kandırıyorlar-‘ dedi. Vural, söz konusu öğretmenin, hükümete, göstermelik de olsa atamalar konusunda bir adım attırdığını, bu nedenle vatandaşların korkmaması, korku imparatorluğuna teslim olmaması gerektiğini belirtti.

Oktay Vural, Erdoğan’ın, yeni öğretmen atamaları yapılmamasına gerekçe olarak bütçeyi gösterdiğini, ancak diğer yandan, ‘120 milyar dolar rezervimiz var’, ‘IMF’ye kredi açacak durumdayız’ ifadelerini kullandığını dile getirdi.

‘Dut yemiş bülbüle döndüler’ 

Fransa’nın Mali’ye müdahalesini değerlendiren Vural, bu konuda hükümetten herhangi bir yorum yapılmamasını eleştirdi. Vural, ‘Türkiye Kandil’e müdahale etmiyor, Fransa Mali’ye müdahale ediyor. Onların müdahalesi doğru oluyor, bizim müdahalemiz yanlış oluyor. Sayın Başbakan’dan, Dişişleri Bakanı’ndan Mali’ye saldırıyı kınayan tek bir cümle yok. Dut yemiş bülbüle döndüler. Hani sömürücülüğe karşıydınız. Siz kime hizmet ediyorsunuz. Egemen güçlerin emir ve politikalarıyla dış politika oluşturuluyor’ diye konuştu.

Hükümetin, İsrail’in Suriye’ye saldırısını da kınamadığını belirten Vural, AK Parti ve İsrail’in, Suriye politikasında eş başkan gibi davrandığını öne sürdü. Vural, Büyük Ortadoğu Projesi’nin amacının İsrail’in güvenliğini sağlamaya yönelik olduğunu savundu.

‘Anayasa, İmralı ve PKK ile hazırlanıyor’

Başbakan Erdoğan’ın, şiddetin hiçbir şekilde mazur ve meşru gösterilemeyeceğini söylediğini anımsatan Vural, ancak mazur ve meşru gösterenlerin yine kendileri olduğunu ileri sürdü. Vural, şöyle devam etti:

‘Siz değilmisiniz ki ‘Ben de bunların yerinde olsam dağa çıkardım’ diyen,PKK’nın yaptıklarını meşru gösterenler, şimdi millete yine doğruları söylemiyor. İmralı istiyor, AKP yapıyor. Kandil vuruyor, PKK vuruyor; AKP Kürdistan’ı kuruyor. Daha ne olsun.PKK’nın talepleri, AKP tarafından Meclis’e getiriliyor. Anayasa değişiklikleri, İmralı ve PKK ile hazırlanıyor.

Sayın Başbakan, ‘Silahlar konuşurken takdir edersiniz ki çözüm üretmek zorlaşır’ diyor. Demek ki Sayın Başbakan, TSK’yı ve PKK’yı silah kullandığı için bir ateşkes sürecine sokmak istiyor. TSK’nın terörü bitirmek için meşru bir şekilde kullandığı güçle PKK’nın katliamlarını eş değer hale getiriyor. ‘Terörün bir çözüm yolu olmadığını’ söylüyor. Peki kimle görüşüyorsun, terör örgütüyle görüşüyorsun.’

Erdoğan’ın, valiler toplantısında, ‘Milletimizle daha yakınlaşmalı ve iklimin değiştiğini hissettirmelisiniz’ dediğini belirten Vural, ‘Yani, ‘millet kara kışta ama (Hayır bahar oluyor) diyeceksiniz’ diyor. Evet PKK için iklim bahardır ama Türk milleti için iklim kara kıştır. Başbakan, valilere, federasyoncu Kemal Burkay’ın ‘iklim değişti’ şiiriyle hitap ediyor. Başbakan’ın kılavuzu, Kemal Burkay’ diye konuştu.