Türk Bayrağı geçerken ayağa kalkmayan Bergama Savcısı hakkında soru önergesi


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
İzmir Bergama’daki 30 Ağustos töreninde, Cumhuriyet Savcısı Hasan Yüksel’in bayrak geçişi sırasında ayağa kalkmamasına ilişkin görüntüler medyada yer almış, toplumda da büyük bir yankı uyandırmıştır. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Türk Bayrağı’nın geçişi sırasında alanda bulunan vatandaşlar ve protokol üyeleri bayrağı ayakta selamlarken Bergama Cumhuriyet Savcısı Hasan Yüksel’in oturduğu yerden kalkmaması hususuyla ilgili olarak; Anayasanın 98 inci, İç Tüzüğün 96 ve 99 uncu maddeleri gereğince Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 03.09.2013

Oktay Vural
İzmir Milletvekili

1- Kanunları uygulamakla yetkili olan Cumhuriyet Savcılığı makamını temsil eden bir kişinin bu tutumu hakkında bir işlem başlatılmış mıdır?
2- Cumhuriyet Savcısının bu davranışının altında sizin 8 Temmuz 2013 tarihinde TBMM Genel Kurulunda Edirne’de Kırkpınar Güreşlerinde geleneksel bayrak geçişi töreninde Türk Bayrağı geçerken tüm vatandaşlar bayrağı ayakta alkışlarken, onuncu yıl marşının çalınmasını bahane ederek ayağa kalkmayan Vali’yi savunmak için yapmış olduğunuz “Edirne Kırkpınar güreşlerinde protokoldekilerin ayağa kalkmasını gerektirecek olan şey, hepimizin milli marşı olan İstiklal Marşı’dır.” “Bayrağa değil sancağa ayağa kalkılır.” sözleriniz etkili olmuş mudur? Sayın Bergama Savcısının sizin TBMM Genel Kurulundaki bu sözlerinizden cesaret almış olabileceğini düşünüyor musunuz?